Georgia offensive lineman Andrew Thomas was an all-SEC player this past season. He was an all-state player at Pace Academy, which he helped lead to a state championship in 2016. He was one of 18 former Pace players on college rosters in 2018. Jeff Sentell/DawgNation
Photo: Jeff Sentell/DawgNation
Photo: Jeff Sentell/DawgNation

List: Former AAA football players on college rosters

Below are former Georgia high school players from current Class AAA schools who were on college football rosters during the 2018 season. The work was compiled by Steve Slay and formatted for AJC.com by Todd Holcomb.

» Class-by-class breakdown:  Class AAAAAAA | Class AAAAAA | Class AAAAA | Class AAAA | Class AA | Class A

Region 1

Cook – Brock Jones, Valdosta State; Kejon Deberry, Albany State; Raheem Coxfield, Livingstone

Crisp County – Adam Posey, Kennesaw State; Adarious Armstrong, Georgia Military JC; Alfred Patrick Jr., Livingstone; Big Kat Bryant, Auburn; Brandon Dowdell, Chattanooga; Greg Harvey, Bethany-Kan.; Jahli Taylor, North Carolina; Jhi'Shawn Taylor, Georgia State; Montre Hartage, Northwestern-Ill.; Quay Walker, Georgia; Sherrod Ruff, Southern Mississippi

Monroe – Antonio Leroy Jr., Albany State; Brentavious Glanton, Georgia Tech; Courtney Perkins, Florida A&M; Dameyun Jones, Point; Duntarrius Toomer, Point; Eric Seay, Middle Tennessee; Keith Teague, Shorter; Larry Whitfield, Lindenwood-Belleville; Lavorick Welch, Point; Quantavious Gosha, Ottawa; Raymond Thomas, Albany State; Tavonn Salter, Middle Tennessee; Warren Breakfield, Point

Worth County – Akenyon Bagley, Iowa Wesleyan; Alec McDonald, Point; Bryan Manuel, Eastern Arizona CC; Chavis Marshall, Kennesaw State; Eric Burrows, Eastern Arizona CC; Jarius Colson, Iowa Wesleyan; Jeremiah Motin, Iowa Wesleyan; Malik Dassie, Lenoir-Rhyne; Ryan Alligood, Eastern Arizona CC

Region 2

Appling County – Devon Moore, Carson-Newman; Greg Dixon, Valdosta State; Kobie Womack, Highland CC; Ricky Carter, Allen; Sam Ryan, Coffeyville CC; Semaj Goethie, Allen; Stafford Lewis, Iowa Wesleyan; Tobias Hagins, Presbyterian; Vernon Dasher, Mississippi

Brantley County – None.

Liberty County – Antonio Golden, Fort Valley State; Cleon Hamilton, Butte CC; Jaalon Frazier, Georgia Southern; Ja'Cquez Williams, Wake Forest; Jason Hill, Butte CC; Joshua Washington, Clark-Atlanta; Kajeem Grant-Logan, Fort Valley State; Martial Washington, Georgia Southern; Richard LeCounte, Georgia; Russell Dandy, Butte CC; Tracy White Jr., Old Dominion; Tramel Walthour, Hutchinson CC; Traveon Freeman, Hutchinson CC

Long County – Brendon Scott, LaGrange; Christian Bass, Carson-Newman; Eric Crawford Jr., Albany State; Gerald Williams, LaGrange; Jamin Davis, Kentucky; Tariq Carpenter, Georgia Tech

Pierce County – Chase Royer, Middlebury; Jon Jordan, Valdosta State; Renard Matthews, West Virginia Wesleyan; Stetson Bennett, Jones County CC; Tyler Harris, Rhode Island

Tattnall County – Craige Sexton, Jacksonville; Deondre Johnson, Mercer; Keijuan Calhoun, Point

Region 3

Beach – Ben Brewton, Chattanooga; Judah Tyson, Lincoln-Pa.; Kawan Williams, Western Kentucky; Ralph Lovett III, Albany State

Benedictine – Bailey Clark, Mercer; Bobby Baker, Carthage; Brad Stewart, Georgia Tech; Chris Harris Jr., Georgia Southern; Daniel Hoffman, Ave Maria; Dennis Bailey, Shorter; Gage Blackston, Appalachian State; Jake Karesh, Georgia Southern; John Paul Osorio, Shorter; Jonah Griffin, Furman; Nick Iannone, Georgia State; Noah Johnson, Holy Cross; Sean Fogarty, Georgia; Terrick Smalls Jr., Charlotte; Travis Blackshear, Furman; Tru'Self Cooper, Butler CC; Wesley Kennedy III, Georgia Southern

Groves – Jesse Robbins Jr., Oklahoma Panhandle State; Shabari Davis, Southeast Missouri State; Tyrone Gadson, Alma

Islands – Collin Floyd, Guilford; D.J. Cone, Gardner-Webb; Kenneth Thomas, Savannah State; Tyler Gross, Guilford

Jenkins – Ameen Stevens, Lenoir-Rhyne; Arkeem Byrd, Wake Forest; Chris Brinson, Quincy; Javontae Middleton, The Citadel; Melvin Smalls Jr., Point; Paris Baker, Savannah State

Johnson (Savannah) – Darrell Myers, Valdosta State

Savannah – Dez'mond Brinson, Cornell-N.Y.; Jevon Chambers, Lane; Zaire Anderson, Nassau CC

Southeast Bulloch – Aaron Mikell, Newport News Apprentice

Windsor Forest – James Kicklighter, Savannah State

Brad Stewart, a three-year starting wide receiver at Georgia Tech, is a former Benedictine Cadet. He was the AJC's Class AA offensive player of the year in 2014, when Benedictine won its first state championship.
Photo: HYOSUB SHIN / AJC

Region 4

Central (Macon) – Christopher Sparks, Albany State; Derrick Evans, Carson-Newman; Robert Cummings, Benedict; Xavier Wesley, Benedict; Zachary Cotton, Lakeland

Jackson – Antavius Grier, Kennesaw State; Daryan Ingram, Highland CC; De'Eric Bell, Guilford; Deontae Barlow, Georgia Military JC; Deshavius Swint, Mars Hill; George Ball, Tuskegee; Jeff Burley, Wake Forest; Michail Carter, Georgia; Orlandis Grier, Southeastern; Shaq Crowder, Highland CC; Tyqueze Johnson, Iowa Central CC; Tyrik Mitchell, Kennesaw State; Zach Seagraves, Highland CC; Zandarious Taylor, Dakota CC

Kendrick – Adayus Robertson, Glendale CC; Cornelius Brooks, Minnesota West CC; Mike Cohen, Mesabi Range CC; Rashawn Crumpler, Minnesota West CC; Wendell McGee, Point

Peach County – Antonio Gilbert, Pima CC; Austin Brown, New Mexico Mi - Roswell, Nm; Bryce Mackey, Arizona Christian; Camron Woolfolk, Pima CC; Ethan Manns, Shorter; John Black, Valdosta State; Kearis Jackson, Georgia; Kevin Nixon, Troy; Keyshawn Lowe, Eastern Arizona CC; Kyle Nixon, Troy; Marquies Price, South Florida; Mickel Aikens, New Mexico Mi - Roswell, Nm; Mitchell Fineran, Samford; Nick Searcy, LaGrange; Octavius Hall, Fort Valley State; Omar Cervantes, West Georgia; Quez Jackson, Georgia Tech; Rodney Howell Jr., Georgia Military JC; Saire Davis, Charleston Southern; Sean Freeman, Georgia Southern; Shamarcus Redding, Georgia Military JC; Trevon Woolfolk, Troy; Tyrique McGhee, Georgia

Pike County – C'Bo Flemister, Notre Dame-Ind.; Hamp Swift, West Georgia; Jacob Fuqua, U.a.b.; Martigus Henley, Brevard; Nakeem Murphy, Dodge City CC; Ty Hood, Shorter; Tyler Gregory, Brevard

Rutland – Brandon Bawn, Western Carolina; Landon Miller, Mercer; Randall Blash Jr., Shorter

Westside (Macon) – Abdul Davis, Kennesaw State; Anthony Jordan, Grossmont CC; Brenden Anderson, Central Methodist; Dieuseul Stcyr, Tennessee State; Emanuel Boone, Fort Valley State; Jeremy King, Valdosta State; Kalvin Adkins, Wooster; Kareem Warren, Lyon; Kevin Reeves, Point; Khayyan Edwards, Chattanooga; Marquez Sanford, Murray State; Omar Jones, Lackawanna CC; Quintaevious Brown, Savannah State; Rollo Chester Jr., Gallaudet; Shannon Smith, West Georgia; Stephen Dolphus, Georgia Tech; Tavores Pearson, Army

Region 5

Cedar Grove – Adrian Green, Ferris State; Antwuan Jackson, Ohio State; Benjy Parrish, Jackson State; Bryson Allen-Williams, South Carolina; Chandler Ector, Delta State; Christopher Fredrick, Syracuse; Darrel Brown, Grambling State; Darrell Neal II, Reinhardt; DeAngelo Malone, Western Kentucky; Devin Thurmond, Hampton; Grant Walker, Georgia Southern; Gus Cumberlander, Oregon; Hisham Alamin, Los Angeles Valley CC; Israel Spivey, North Carolina A&t; Jahvez Mitchell, Johnson C. Smith; Jamir Hannah, Alabama State; Jason Govan, Los Angeles Valley CC; Jelani Woods, Oklahoma State; Joe Comer, Louisville; Justin Shaffer, Georgia; Khayree Wilson, Cincinnati Christian; Korey Hernandez, Iowa Western CC; Kortney Cox, Florida A&M; LeBron Morris, South Carolina State; Malik Johnson, Malone; Netori Johnson, Georgia; Tre Shaw, North Carolina; Zavier Williams, Elon

Lovett – Brady Tindall, Mercer; Jay Harris, Centre; John Staton, Samford; Peyton Ringer, Samford; Will Geraghty, Richmond; Willie Candler, West Georgia

Pace Academy – Andrew Thomas, Georgia; Anthony Trinh, Stanford; Deon Jackson, Duke; Jack Spencer, Sewanee; Jamaree Salyer, Georgia; Jordan Harris, Furman; Jordan Payne, Richmond; Justin Morris, Howard; Juston Cogbill, New Hampshire; Kevin Johnson, Richmond; Mark Sommerville II, Berry; Mick Assaf, Notre Dame-Ind.; Realus George Jr., Miami-Fla.; Sam Sloman, Miami-Ohio; Spencer Hemmingway, Brown; Tim Coleman, Richmond; Trevor Cefalu, Pennsylvania; Trey Blount, Georgia

Redan – DeAnthony Colbert, Coffeyville CC; Kendric Matthews, Miles; Rex Jordan, Utah; Tevin Isom, West Georgia; Vontavious Summerford, Point

Stone Mountain – Benjamin Parker, Arkansas Baptist CC; Cordelral Cook, Virginia State; Darren Bowles, Kansas State; Dorian Metts, Savannah State; Jonathan Harper, Methodist; Thomas Incoom, Valdosta State

Towers – C.J. Marable, Coastal Carolina; David Manigo, Florida A&M; Demetrice Gilbert, Bethel-Tenn.; Devonte Wyatt, Georgia; Janathian Turner, Gardner-Webb; William Callaway, Morehouse

Westminster – Alex Gracey, Stanford; Blake Gillikin, Penn State; Chase Williams, Princeton; Cortez Alston, Pennsylvania; Ian Ude, Pennsylvania; Isaiah Malcome, Pennsylvania; Joe Egan, Lafayette; Malcolm Strickland, Pennsylvania; Miles Davis, Davidson; Noah Nix, Fordham; Peter Rooney Jr., Connecticut; Sam Schmal, Boston College; Thomas Reeder, Harvard; Truman Jones, Harvard; Tyler Gillikin, Northwestern-Ill.

Region 6

Adairsville – Bryce Burgess, Reinhardt; Chris Blackston, West Georgia; Dakota Hughes, Reinhardt; DeAndre Applin, Georgia State; Dorian Pitt, Southwestern Oklahoma State; Ethan Belcher, Birminghan Southern; Hiram Velez, West Florida; Hunter Atkinson, Georgia State; Jacob Potter, Kennesaw State; Joshua Honea, Baker; Maddox Teems, Reinhardt; Marcus Childers, Northern Illinois

Calhoun – Austin Bennett, Cumberlands-Ky.; Austin Byrd, Kennesaw State; Bailey Lester, West Georgia; Baylon Spector, Clemson; Brice Craig, Brevard; C.J. Fuller, Union-Ky.; Drew McCracken, Kennesaw State; Drew McEntyre, The Citadel; J.C. Fuller, Shorter; Jack DeFoor, Georgia Tech; Jireh Wilson, Wofford; Kaelan Riley, Mercer; Landon Rice, Jacksonville State; Noah Davenport, Shorter; Ryan Randall, Carson-Newman; Thomas Lester, West Georgia; Tristan Fuller, Sewanee; William Long, Pennsylvania; Zeke Nance, Lenoir-Rhyne

Coahulla Creek – Austin Cronan, Methodist; Darius Miller, Dodge City CC; Darius Smith, Alderson-Broaddus

Haralson County – None.

Lakeview-Fort Oglethorpe – None.

Murray County – Dillon Manning, Shorter; Hunter Sosebee, Jacksonville State; Jake Chadwick, Shorter; Jug Smith, Kentucky Christian; Tucker Gregg, Georgia State

North Murray – Dawson Oliver, Lindsey Wilson; Dylan Sturgill, Point; Hinton McConkey, West Georgia

Ringgold – Bucky Williams, Austin Peay; Drake Starks, Lenoir-Rhyne; Tristen Pierce, Austin Peay

Sonoraville – Bailey Reece, Huntingdon; Caleb Storm, Point; Jonathan Novicki, Reinhardt; Kenny Cooper, Georgia Tech; Sherrod Agee, Shorter

Region 7

Cherokee Bluff – None.

Dawson County – Chase Wilson, Faulkner; Corey Watson, Shorter; Dalton Edwards, Union-Ky.; Jeremy Whalen, Luther; Luke Martin, Charlotte; Nick Murphy, Mount St. Joseph

East Hall – Austin Brock, Shorter; Austin Parker, Georgia Military JC; Devin Watson, Wofford; Jesse Winters, Methodist; Milton Whelchel, Lindsey Wilson; Triquece Ware, Union-Ky.; Xavier Hughey, Shorter

Fannin County – Andrew Pavao, Reinhardt; Austin Brown, Cornell (ia); Cody Jacobs, Mount St. Joseph; Cole Earls, Mount St. Joseph; Cooper Earls, Mount St. Joseph; Jacob Reece, Carson-Newman; Luke Cowart, Rhodes; River Dixon, Shorter

Greater Atlanta Christian – Aiden Jarrett, Centre; Alex Boglin, Abilene Christian; Brandon Washington, Maine; Brooks Buce, Georgia; Carson Cox, Rhodes; D.J. Coker, Rhodes; Darius Slayton, Auburn; Davis Mills, Stanford; Devin Cochran, Vanderbilt; Devin Thomas, Southern Mississippi; Ford Higgins, Navy; Ford Roberts, Princeton; Jacob Rose, Lafayette; Jonathan Moore, Central Florida; Jonathan Moore, Samford; Justin Phan, Case Western Reserve; Kyle Ellis, Yale; Kyler McMichael, Clemson; Max Burke, Mercer; Micah Abernathy, Tennessee; Mitchell Milovich, Birminghan Southern; Nate Richey, Harding; Paul Carothers, Navy; Robert Fowler, Kennesaw State; Sean Henderson, Kennesaw State; Trey Morrison, North Carolina; Trey Nelson, Tufts; Tyler Cooksey, Georgia Tech; Will Kenworthy, Berry

Lumpkin County – Josh Chastain, Reinhardt; Wesley Wells, Georgia Tech

North Hall – Andrew Smith, Air Force

Region 8

East Jackson – None.

Franklin County – Jackson Dilworth, Huntingdon; Myrian Craft, Shorter; Tyrique David, Reinhardt; Will Bryan, Georgia Tech

Hart County – Dante Anderson, Brevard; Derek Frazier, Brevard; Kirby King, Cumberlands-Ky.; Maricus Walker, Limestone; Marterious Allen, Georgia State; Sean Harper Jr., Washington State; Trey Teasley, Reinhardt; William Lay, Georgia Tech

Jackson County – Antonio Strickland, Bluefield; Noah Breakspear, Webber International; Noah Venable, Cumberlands-Ky.; Xavier Harper, Kennesaw State

Jefferson – Bryce Moore, Tusculum; Caleb Chandler, Louisville; Dontae Wilson, Georgia State; Evan Shirreffs, Charlotte; Hunter Griffith, Reinhardt; Joseph Randolph II, The Citadel; Logan Garner, Reinhardt; Tyler Roberts, North Carolina Wesleyan; Zack Boobas, Army

Monroe Area – Alfred King, Houston Baptist; Eli Harvey, Northeastern State; Javion Heard, East Tennessee State

Morgan County – Anthony Cooper, Georgia Military JC; Brandon Smith, LaGrange; Joel Alcarez, Berry; M.J. Webb, South Carolina; Melvin Davis, Georgia Tech; Omari Armstrong, Allen; Quin Williams, Georgia Southern; Stewart Spence, Valdosta State; Tre'mon Moore, LaGrange; Trey Chapman, Georgia State; Trey Patterson, Georgia Military JC; Zack Jenkins, St. Augustine's

Putnam County – D'Marcus Crawford, Samford; Hampton Hamner, Huntingdon

Rabun County – Andrew Barnes, Limestone; Bailey Fisher, Tennessee Tech; Charlie Woerner, Georgia; Cole Keener, Berry; Gavyn Jones, Army; Jeremiah Brown, Shorter; Peyton Backer, Georgia Southern; Samuel Butikofer, Brevard; Tucker Williams, Carson-Newman

Social Circle – Colton Stairs, LaGrange

Union County – Joe Mancuso, Richmond; Joshua Vaughan, Georgia Military JC; Knox Kiernan, Furman

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

Related Stories

X