Boys State Basketball Playoffs schedules/scores

ajc.com

The GHSA state basketball playoffs begin Tuesday and Wednesday for the boys and girls brackets. The second round will take place Friday and Saturday with the quarterfinals on March 2-3. The semifinals begin March 5-6 before teams meet in Macon for the state championship games March 10-13. All rounds before the state championships will be played at the school of the higher seed. In the later rounds if teams play with the same seeds, a coin-flip will determine the home team.

Follow the link for the BOYS and GIRLS brackets

See the schedules below:

Class 7A

State Championship

<mark class="hl_yellow">R5 #1 Milton 52, </mark>R7 #1 Berkmar 47

Semifinals

R5 #1 Milton 74, R2 #1 Pebblebrook 67

R7 #1 Berkmar 59, R2 #2 McEachern 58

Quarterfinals

R5 #1 Milton 70, R2 #4 Newnan 34

R2 #1 Pebblebrook 75, R8 #1 North Gwinnett 58

R7 #1 Berkmar 51, R1 #1 Tift County 35

R2 #2 McEachern 84, R8 #2 Collins Hill 63

Second Round

R2 #4 Newnan 83, R4 #3 Parkview 76

R5 #1 Milton 63, R7 #2 Archer 42

R8 #1 North Gwinnett 38, R7 #3 Norcross 37

R2 #1 Pebblebrook 87, R4 #2 Newton 59

R7 #1 Berkmar 69, R5 #2 Cherokee 49

R1 #1 Tift County 45, R3 #2 North Paulding 43

R2 #2 McEachern 57, R4 #1 Grayson 56

R8 #2 Collins Hill 73, R7 #4 Discovery 65

First Round

R4 #3 Parkview 79, R1 #2 Camden County 45

R2 #4 Newnan 50, R3 #1 Walton 48

R7 #2 Archer 63, R6 #3 Gainesville 61

R5 #1 Milton 89, R8 #4 Mill Creek 47

R7 #3 Norcross 57, R6 #2 Denmark 44

R8 #1 North Gwinnett 55, R5 #4 Roswell 50

R4 #2 Newton 82, R1 #3 Colquitt County 32

R2 #1 Pebblebrook 84, R3 #4 North Cobb 44

R5 #2 Cherokee 68, R8 #3 Peachtree Ridge 51

R7 #1 Berkmar 81, R6 #4 Lambert 55

R3 #2 North Paulding 69, R2 #3 East Coweta 56

R1 #1 Tift County 54, R4 #4 South Gwinnett 49

R2 #2 McEachern 79, R3 #3 Marietta 41

R4 #1 Grayson 58, R1 #4 Lowndes 28

R8 #2 Collins Hill 75, R5 #3 Etowah 67

R7 #4 Discovery 56, R6 #1 South Forsyth 52

Class 6A

State Championship

<mark class="hl_yellow">R6 #2 Wheeler 71, </mark>R6 #1 Kell 61

Semifinals

R6 #2 Wheeler 73, R7 #2 Centennial 63

R6 #1 Kell 60, R1 #1 Lee County 55

Quarterfinals

R7 #2 Centennial 81, R3 #1 Evans 68

R6 #2 Wheeler 61, R2 #1 Richmond Hill 47

R1 #1 Lee County 67, R7 #1 Chattahoochee 64

R6 #1 Kell 78, R4 #1 Westlake 68

Second Round

R3 #1 Evans 63, R4 #3 Tucker 50

R7 #2 Centennial 66, R8 #4 Winder-Barrow 58

R6 #2 Wheeler 77, R8 #1 Lanier 64

R2 #1 Richmond Hill 42, R4 #2 North Atlanta 39

R7 #1 Chattahoochee 76, R8 #3 Buford 72

R1 #1 Lee County 55, R2 #3 Brunswick 52

R4 #1 Westlake 71, R3 #3 Heritage-Conyers 69

R6 #1 Kell 63, R8 #2 Shiloh 55

First Round

R4 #3 Tucker 60, R1 #2 Valdosta 56

R3 #1 Evans 67, R2 #4 Effingham County 64

R7 #2 Centennial 72, R6 #3 South Cobb 58

R8 #4 Winder-Barrow 64, R5 #1 Douglas County 56 OT

R6 #2 Wheeler 75, R7 #3 Sequoyah 59

R8 #1 Lanier 71, R5 #4 South Paulding 43

R4 #2 North Atlanta 53, R1 #3 Houston County 44

R2 #1 Richmond Hill 76, R3 #4 Rockdale County 58

R8 #3 Buford 66, R5 #2 Alexander 64

R7 #1 Chattahoochee 68, R6 #4 Pope 60

R2 #3 Brunswick 77, R3 #2 Grovetown 70

R1 #1 Lee County 67, R4 #4 Hughes 52

R3 #3 Heritage-Conyers 81, R2 #2 Statesboro 57

R4 #1 Westlake 66, R1 #4 Northside-Warner Robins 50

R8 #2 Shiloh 67, R5 #3 Dalton 47

R6 #1 Kell 56, R7 #4 River Ridge 54

Class 5A

State Championship

<mark class="hl_yellow">R4 #1 Eagles Landing 81, </mark>R3 #1 Tri-Cities 69

Semifinals

R3 #1 Tri-Cities 70, R4 #2 Dutchtown 57

R4 #1 Eagles Landing 91, R6 #4 Chapel Hill 49

Quarterfinals

R3 #1 Tri-Cities 73, R5 #1 St. Pius X 71

R4 #2 Dutchtown 72, R8 #1 Clarke Central 64

R6 #4 Chapel Hill 79, R1 #1 Veterans 63

R4 #1 Eagles Landing 70, R6 #1 New Manchester 44

Second Round

R3 #1 Tri-Cities 101, R4 #3 Locust Grove 53

R5 #1 St. Pius X 81, R7 #2 Blessed Trinity 58

R8 #1 Clarke Central 71, R6 #2 Villa Rica 57

R4 #2 Dutchtown 57, R3 #4 Jonesboro 51

R6 #4 Chapel Hill 60, R5 #2 Lithonia 53

R1 #1 Veterans 81, R3 #2 Woodward Academy 63

R4 #1 Eagles Landing 84, R3 #3 Forest Park 43

R6 #1 New Manchester 59, R5 #3 Decatur 52

First Round

R4 #3 Locust Grove 59, R1 #2 Warner Robins 57

R3 #1 Tri-Cities 91, R2 #4 Northside-Columbus 77

R7 #2 Blessed Trinity 78, R6 #3 Lithia Springs 55

R5 #1 St. Pius X 81, R8 #4 Walnut Grove 58

R6 #2 Villa Rica 72, R7 #3 Cass 67

R8 #1 Clarke Central 73, R5 #4 M.L. King 45

R4 #2 Dutchtown 63, R1 #3 Coffee 46

R3 #4 Jonesboro 50, R2 #1 Harris County 43

R5 #2 Lithonia 62, R8 #3 Greenbrier 53

R6 #4 Chapel Hill 56, R7 #1 Calhoun 36

R3 #2 Woodward Academy 55, R2 #3 Griffin 50

R1 #1 Veterans 64, R4 #4 Union Grove 54

R3 #3 Forest Park 66, R2 #2 Whitewater 64

R4 #1 Eagles Landing 58, R1 #4 Wayne County 36

R5 #3 Decatur 55, R8 #2 Eastside 48

R6 #1 New Manchester 49, R7 #4 Hiram 47

Class 4A

State Championship

<mark class="hl_yellow">R4 #1 Baldwin 54,</mark> R5 #1 Fayette County 53

Semifinals

R5 #1 Fayette County 59, R1 #3 Westover 50

R4 #1 Baldwin 46, R5 #2 McDonough 42

Quarterfinals

R5 #1 Fayette County 56, R1 #2 Dougherty 42

R1 #3 Westover 70, R8 #1 Cedar Shoals 50

R5 #2 McDonough 29, R1 #1 Monroe 25

R4 #1 Baldwin 58, R6 #1 Miller Grove 52

Second Round

R1 #2 Dougherty 61, R3 #1 New Hampstead 56

R5 #1 Fayette County 84, R7 #2 Cedartown 46

R8 #1 Cedar Shoals 75, R6 #2 Stephenson 66

R1 #3 Westover 50, R2 #1 Spencer 49

R5 #2 McDonough 52, R6 #4 Mays 49

R1 #1 Monroe 71, R2 #3 Carver-Columbus 49

R4 #1 Baldwin 46, R2 #2 Hardaway 44

R6 #1 Miller Grove 77, R5 #3 Luella 64

First Round

R1 #2 Dougherty 70, R4 #3 Perry 31

R3 #1 New Hampstead 81, R2 #4 LaGrange 43

R7 #2 Cedartown 42, R6 #3 Marist 38

R5 #1 Fayette County 73, R8 #4 Madison County 46

R6 #2 Stephenson 68, R7 #3 Pickens 58

R8 #1 Cedar Shoals 68, R5 #4 Mt. Zion-Jonesboro 43

R1 #3 Westover 66, R4 #2 Westside-Macon 62

R2 #1 Spencer 87, R3 #4 Islands 41

R5 #2 McDonough 54, R8 #3 Jefferson 53

R6 #4 Mays 60, R7 #1 Heritage-Catoosa 43

R2 #3 Carver-Columbus 57, R3 #2 Benedictine 51

R1 #1 Monroe 69, R4 #4 West Laurens 30

R2 #2 Hardaway 49, R3 #3 Jenkins 47

R4 #1 Baldwin 61, R1 #4 Bainbridge 50

R5 #3 Luella 74, R8 #2 North Oconee 57

R6 #1 Miller Grove 54, R7 #4 Central-Carroll 40

Class 3A

State Championship

<mark class="hl_yellow">R4 #1 Cross Creek 57, </mark>R5 #1 Sandy Creek 49

Semifinals

R5 #1 Sandy Creek 87, R8 #1 Hart County 56

R4 #1 Cross Creek 77, R3 #2 Windsor Forest 76

Quarterfinals

R5 #1 Sandy Creek 68, R3 #1 Johnson-Savannah 59

R8 #1 Hart County 76, R4 #2 Thomson 46

R3 #2 Windsor Forest 60, R5 #2 Salem 57

R4 #1 Cross Creek 72, R6 #1 LaFayette 60

Second Round

R3 #1 Johnson-Savannah 75, R1 #2 Long County 43

R5 #1 Sandy Creek 95, R7 #2 White County 36

R8 #1 Hart County 70, R7 #3 Cherokee Bluff 41

R4 #2 Thomson 80, R2 #1 Peach County 77

R5 #2 Salem 74, R7 #1 Dawson County 41

R3 #2 Windsor Forest 61, R1 #1 Appling County 42

R4 #1 Cross Creek 60, R2 #2 Americus-Sumter 52

R6 #1 LaFayette 63, R5 #3 GAC 54

First Round

R1 #2 Long County 54, R4 #3 Hephzibah 51

R3 #1 Johnson-Savannah 67, R2 #4 Crisp County 55

R7 #2 White County 54, R6 #3 Lakeview-Fort Oglethorpe 52

R5 #1 Sandy Creek 78, R8 #4 Franklin County 50

R7 #3 Cherokee Bluff 57, R6 #2 Sonoraville 39

R8 #1 Hart County 60, R5 #4 Carver-Atlanta 46

R4 #2 Thomson 78, R1 #3 Pierce County 55

R2 #1 Peach County 88, R3 #4 Southeast Bulloch 43

R5 #2 Salem 56, R8 #3 Oconee County 49

R7 #1 Dawson County 56, R6 #4 North Murray 35

R3 #2 Windsor Forest 58, R2 #3 Upson-Lee 52

R1 #1 Appling County 78, R4 #4 Harlem 50

R2 #2 Americus-Sumter 55, R3 #3 Groves 50

R4 #1 Cross Creek 92,R1 #4 Tattnall County 55

R5 #3 GAC 59, R8 #2 Monroe Area 53

R6 #1 LaFayette 69, R7 #4 North Hall 40

Class 2A

State Championship

<mark class="hl_yellow">R6 #1 Pace Academy 73,</mark> R6 #3 Columbia 42

Semifinals

R6 #3 Columbia 67, R6 #2 Lovett 52

R6 #1 Pace Academy 56, R1 #1 Thomasville 44

Quarterfinals

R6 #3 Columbia 49, R3 #1 Washington County 47

R6 #2 Lovett 80, R2 #1 Swainsboro 68

R1 #1 Thomasville 64, R8 #3 Rabun County 53

R6 #1 Pace Academy 58, R4 #1 Butler 44

Second Round

R3 #1 Washington County 61, R4 #3 Westside-Augusta 51

R6 #3 Columbia 57, R5 #1 Callaway 56

R6 #2 Lovett 74, R8 #1 Elbert County 45

R2 #1 Swainsboro 74, R4 #2 Laney 68

R8 #3 Rabun County 53, R7 #1 Model 47

R1 #1 Thomasville 82, R2 #3 Woodville-Tompkins 62

R4 #1 Butler 76, R2 #2 Toombs County 25

R6 #1 Pace Academy 70, R8 #2 Banks County 40

First Round

R4 #3 Westside-Augusta 65, R1 #2 Fitzgerald 55

R3 #1 Washington County 62, R2 #4 Jeff Davis 33

R6 #3 Columbia 74, R7 #2 Chattooga 67

R5 #1 Callaway 65, R8 #4 Union County 42

R6 #2 Lovett 64, R7 #3 Coosa 49

R8 #1 Elbert County 64, R5 #4 Bremen 37

R4 #2 Laney 69, R1 #3 Berrien 47

R2 #1 Swainsboro 65, R3 #4 Bleckley County 37

R8 #3 Rabun County 70, R5 #2 Heard County 50

R7 #1 Model 45, R6 #4 KIPP 40

R2 #3 Woodville-Tompkins 66, R3 #2 Northeast 56

R1 #1 Thomasville 71, R4 #4 Putnam County 56

R2 #2 Toombs County 64, R3 #3 Jasper/Monticello 43

R4 #1 Butler 63, R1 #4 Cook 40

R8 #2 Banks County 69, R5 #3 Temple 40

R6 #1 Pace Academy 95, R7 #4 Dade County 25

Class A Public

State Championship

<mark class="hl_yellow">R8 #1 Towns County 64, </mark>R7 #1 Hancock Central 60

Semifinals

R8 #1 Towns County 59 R5 #1 Chattahoochee County 45

R7 #1 Hancock Central 73, R4 #1 Dublin 72

Quarterfinals

R5 #1 Chattahoochee County 59, R3 #1 Portal 45

R8 #1 Towns County 61, R2 #1 Irwin County 55

R7 #1 Hancock Central 65, R1 #1 Terrell County 63

R4 #1 Dublin 70, R6 #1 Drew Charter 63

Second Round

R3 #1 Portal 61, R1 #2 Pelham 52

R5 #1 Chattahoochee County 64, R6 #3 BEST 47

R8 #1 Towns County 77, R7 #3 Warren County 67

R2 #1 Irwin County 69, R1 #3 Mitchell County 66

R7 #1 Hancock Central 68, R8 #3 Social Circle 58

R1 #1 Terrell County 58, R2 #3 Lanier County 49

R4 #1 Dublin 61, R2 #2 Turner County 42

R6 #1 Drew Charter 76, R8 #2 Lincoln County 67

First Round

R1 #2 Pelham 57, R4 #3 Telfair County 32

R3 #1 Portal 61, R2 #4 Clinch County 47

R6 #3 BEST 77, R7 #2 Wilkinson County 70

R5 #1 Chattahoochee County 64, R8 #4 Commerce 56

R7 #3 Warren County 78, R6 #2 Bowdon 70

R8 #1 Towns County 78, R5 #4 Manchester 67

R1 #3 Mitchell County 67, R4 #2 Dooly County 60

R2 #1 Irwin County 82, R3 #4 ECI 49

R8 #3 Social Circle 56, R5 #2 Taylor County 52

R7 #1 Hancock Central 73, R6 #4 Fulton Leadership 52

R2 #3 Lanier County 72, R3 #2 Metter 58

R1 #1 Terrell County 89, R4 #4 Montgomery County 66

R2 #2 Turner County 57, R3 #3 Claxton 54

R4 #1 Dublin 71, R1 #4 Quitman County 39

R8 #2 Lincoln County 71, R5 #3 Macon County 47

R6 #1 Drew Charter 76, R7 #4 Crawford County 49

Class A Private

State Championship

<mark class="hl_yellow">R6 #1 Mount Pisgah 43,</mark> R5 #1 Holy Innocents’ 41

Semifinals

R5 #1 Holy Innocents’ 59, R6 #2 St. Francis 46

R6 #1 Mount Pisgah 66, R7 #1 Christian Heritage 57

Quarterfinals

R5 #1 HIES 58, R3 #1 Sav. Country Day 48

R6 #2 St. Francis 65, R2 #1 Greenforest 63

R7 #1 Christian Heritage 59, R1 #1 First Presbyterian 54

R6 #1 Mount Pisgah 62, R4 #1 St. Anne Pacelli 55

Second Round

R3 #1 Sav. Country Day 74, R1 #2 Stratford 69

R5 #1 HIES 41, R7 #2 Darlington 35

R6 #2 St. Francis 45, R5 #4 Galloway 42

R2 #1 Greenforest 51, R4 #2 Trinity Christian 48

R7 #1 Christian Heritage 68, R8 #3 Athens Academy 56

R1 #1 First Presbyterian 57, R3 #2 Savannah Christian 43

R4 #1 St. Anne Pacelli 67, R2 #2 SW Atlanta Christian 65

R6 #1 Mount Pisgah 62, R5 #3 Providence Christian 50

First Round

R1 #2 Stratford 79, R4 #3 Brookstone 38

R3 #1 Sav. Country Day 64, R2 #4 WD Mohammed 43

R7 #2 Darlington 55, R6 #3 King’s Ridge 47

R5 #1 HIES 65, R8 #4 Athens Christian 43

R6 #2 St. Francis 67, R7 #3 Walker 58

R5 #4 Galloway 66, R8 #1 Tallulah Falls 57

R4 #2 Trinity Christian 54, R1 #3 Mount de Sales 30

R2 #1 Greenforest 76, R3 #4 Calvary Day 51

R8 #3 Athens Academy 65, R5 #2 Hebron Christian 52

R7 #1 Christian Heritage 54, R6 #4 Lakeview Academy 36

R3 #2 Savannah Christian 57, R2 #3 Whitefield Academy 51

R1 #1 First Presbyterian W, R4 #4 Heritage-Newnan L (COVID)

R2 #2 SW Atlanta Christian 70, R3 #3 Aquinas 66

R4 #1 St. Anne Pacelli 70, R1 #4 Deerfield-Windsor 43

R5 #3 Providence Christian 71, R8 #2 George Walton 58

72, R7 #4 North Cobb Christian 45

About the Author

In Other News