Football state playoffs first round schedule

GHSA Football Playoffs

First Round (R is for region and T is the seed in that region)

Friday, Nov. 14

Class AAAAAA

R6 T3 South Forsyth at R5 T2 Etowah

R4 T4 North Paulding at R3 T1 Westlake

R2 T3 Newton at R1 T2 Valdosta

R8 T4 Central Gwinnett at R7 T1 North Gwinnett

R5 T3 Roswell at R6 T2 Lambert

R3 T4 Douglas County at R4 T1 Hillgrove

R1 T3 Lee County at R2 T2 Lovejoy

R7 T4 Norcross at R8 T1 Archer

R3 T3 East Coweta at R4 T2 McEachern

R5 T4 Cherokee at R6 T1 Alpharetta

R8 T3 Grayson at R7 T2 Mill Creek

R1 T4 Tift County at R2 T1 Tucker

R4 T3 North Cobb at R3 T2 Hughes

R6 T4 Northview at R5 T1 Milton

R7 T3 Peachtree Ridge at R8 T2 Dacula

R2 T4 Rockdale County at R1 T1 Colquitt County

Class AAAAA

R6 T3 Mays at R5 T2 South Paulding

R4 T4 Starr’s Mill at R3 T1 Ware County

R2 T3 Jones County at R1 T2 Carver-Columbus

R8 T4 Winder-Barrow at R7 T1 Kell

R5 T3 Alexander at R6 T2 Stephenson

R3 T4 Brunswick at R4 T1 Stockbridge

R1 T3 LaGrange at R2 T2 Houston County

R7 T4 Sequoyah at R8 T1 Lanier

R3 T3 Glynn Academy at R4 T2 Drew

R5 T4 New Manchester at R6 T1 Creekside

R8 T3 Salem at R7 T2 Dalton

R1 T4 Northside-Columbus at R2 T1 Northside-Warner Robins

R4 T3 Mundy’s Mill at R3 T2 Coffee

R6 T4 Carver-Atlanta at R5 T1 Allatoona

T7 T3 Creekview at R8 T2 Gainesville

R2 T4 Warner Robins at R1 T1 Harris County

Class AAAA

R6 T3 Columbia at R5 T2 Sandy Creek

R4 T4 Eagle’s Landing at R3 T1 Wayne County

R2 T3 Baldwin at R1 T2 Worth County

R8 T4 White County at R7 T1 Cartersville

R5 T3 Whitewater at R6 T2 Marist

R3 T4 Liberty County at R4 T1 Griffin

R1 T3 Westover at R2 T2 Mary Persons

R7 T4 Heritage-Catoosa/Northwest Whitfield/Southeast Whitfield at R8 T1 Buford

R3 T3 Thomson at R4 T2 Eastside

R5 T4 Fayette County at R6 T1 St. Pius

R8 T3 Stephens County at R7 T2 Pickens

R1 T4 Bainbridge at R2 T1 West Laurens

R4 T3 Locust Grove at R3 T2 Burke County

R6 T4 Lithonia at R5 T1 Woodward Academy

R7 T3 Gilmer at R8 T2 North Oconee

R2 T4 Veterans at R1 T1 Cairo

Class AAA

R6 T3 Ringgold at R5 T2 Callaway

R4 T4 Jackson-Atlanta at R3 T1 Washington County

R2 T3 Jackson at R1 T2 Pierce County

R8 T4 Oconee County at R7 T1 West Hall

R5 T3 Cedartown at R6 T2 Adairsville

R3 T4 Hephzibah at R4 T1 Blessed Trinity

R1 T3 Dodge County at R2 T2 Westside-Macon

R7 T4 Franklin County at R8 T1 Jefferson

R3 T3 Westside-Augusta at R4 T2 Cedar Grove

R5 T4 Rockmart at R6 T1 Calhoun

R8 T3 Elbert County at R7 T2 Lumpkin County

R1 T4 Appling County at R2 T1 Peach County

R4 T3 Westminster at R3 T2 Laney

R6 T4 Sonoraville at R5 T1 Central-Carroll

T7 T3 East Hall at R8 T2 Hart County

R2 T4 Central-Macon at R1 T1 Cook

Class AA

R6 T3 Wesleyan at R5 T2 Heard County

R4 T4 Monticello at R3 T1 Screven County

R2 T3 Bacon County at R1 T2 Brooks County

R8 T4 Washington-Wilkes at R7 T1 Darlington

R5 T3 Bremen at R6 T2 Lovett

R3 T4 Dublin at R4 T1 Macon County

R1 T3 Thomasville at R2 T2 Benedictine

R7 T4 Chatooga at R8 T1 Rabun County

R3 T3 Swainsboro at R4 T2 Lamar County

R5 T4 Chattahoochee County at R6 T1 GAC

R8 T3 Greene County at R7 T2 Coosa

R1 T4 Berrien at R2 T1 Vidalia

R4 T3 Bleckley County at R3 T2 Jefferson County

R6 T4 Pace Academy at R5 T1 Bowdon

T7 T3 Model at R8 T2 Union County

R2 T4 Bryan County at R1 T1 Fitzgerald

Class A-Private

Friday, Nov. 21

#16 Christian Heritage at #1 Calvary Day

#9 Mount Pisgah at #8 Landmark Christian

#12 Athens Christian at #5 Eagle's Landing Christian

#13 First Presbyterian Day at #4 Prince Avenue Christian

#14 Stratford Academy at #3 Mount Paran

#11 St. Anne-Pacelli at #6 Savannah Christian

#10 Pinecrest Academy at #7Tattnall Square

#15 St. Francis at #2 Aquinas

Class A-Public

Friday, Nov. 21

#16 Greenville at #1 Marion County

#9 Emanuel County Institute at #8 Mt. Zion-Carroll

#12 Lincoln County at #5 Charlton County

#13 Jenkins County at #4 Hawkinsville

#14 Calhoun County at #3 Mitchell County

#11 Clinch County at #6 Commerce

#10 Dooly County #7 Claxton

#15 Atkinson County at #2 Irwin County