GHSA Traditional Wrestling State Championship updates from Saturday

ajc.com

Three Camden County wrestlers won individual state championships and propelled the Wildcats to their seventh consecutive GHSA traditional wrestling state championship in the closing bouts at the Centreplex in Macon Saturday.

Riley Dahlgren (120 pounds), Konlin Weaver (126) and Kaleb Clark (132) won Class 7A individual state championships while Matt Morton placed third in the 113-pound bracket, Anthony Doyle placed second in the 138-pound bracket, Cahmari Johnson came in second place in the 170-pound bracket and Garrett Gaston finished second in the 220-pound bracket. The Wildcats (253.5) finished ahead of West Forsyth (152.2), Lambert (117.5) and Colquitt County/North Forsyth (105).

Woodland-Cartersville won its third consecutive traditional title with a 242-point performance, finishing ahead of Cass (202), Woodward Academy (182) and Harris County (166). Four Woodland wrestlers – Caden McCrary (138), Caleb Henson (152), Colby Cochran (160) and Jaxon Smith (195) – won individual state championships to lead the Wildcats.

See the team standings and top-3 wrestlers in each weight class below or follow the LINK to see the full results.

Final Team Standings

Class 7A

1. Camden County (253.5) 2. West Forsyth (152.5) 3. Lambert (117.5) 4. Colquitt County/North Forsyth (105.0) 6. Lowndes (103.5)

Class 5A

1. Woodland-Cartersville (243) 2. Cass (202) 3. Woodward Academy (182) 4. Harris County (166) 5. Ola (162.5)

Final Individual Winners

Class 7A

106 pounds: 1. Hunter McCullough, Lowndes, Reed Walker, West Forsyth 3. Daniel Fredericks, Camden County

113 pounds: 1. Jacob Silka, Cherokee 2. Noah Danforth, West Forsyth 3. Matt Morton, Camden County

120 pounds: 1. Riley Dahlgren, Camden County 2. Wade Hipp, Archer 3. Dominic DiTomasso, Lowndes

126 pounds: 1. Konlin Weaver, Camden County 2. Connor Powell, Hillgrove 3. Ethan Sellers, Colquitt County

132 pounds: 1. Kaleb Clark, Camden County 2. Kade Johnson, Cherokee 3. Lex Hennebaul, Mountain View

138 pounds: 1. Clinton Gilbert, Collins Hill 2. Anthony Doyle, Camden County 3. Jacob Zearfoss, Lambert

145 pounds: 1. Jeremy Paradice, Colquitt County 2. Dylan Lobdell, Lambert 3. Florin Myndresku, Archer

152 pounds: 1. Bentley Wheeler, North Forsyth 2. Christian Cartier, Roswell 3. Logan Madsen, Walton

160 pounds: 1. Ethan Rickert, West Forsyth 2. Ethan Culbreth, Denmark 3. Joey Bambinelli, Mill Creek

170 pounds: 1. Ben Williams, Milton 2. CahMari Johnson, Camden County 3. Armond Jones, Mountain View

182 pounds: 1. Avery Krippner, Forsyth Central, 2. Tristan Graham, North Forsyth 3. Richard Ransom, Collins Hill

195 pounds: 1. Landen Moss, Brookwood 2. Zac Redecker, Forsyth Central 3. Tyler Rush, Dunwoody

220 pounds: 1. Jonathan Chesser, Walton 2. Garrett Gaston, Camden County 3. Dylan Spelios, East Coweta

285 pounds: 1. Dylan Fairchild, West Forsyth 2. Thomas Dossett, Lambert 3. Anthony Yancey, Camden County

Class 5A

106 pounds: 1. Colby McBride, Woodward Academy 2. Tristan Malette, Locust Grove 3. Hayden Santora, Woodland-Cartersville

113 pounds: 1. Gavin Hayes, Ola 2. Oran Decker, Harris County 3. Jake Crapps, Cass

120 pounds: 1. Cole Hunt, Cass 2. Conner Kimbrough, Ola 3. Davin Lundquist, Harris County

126 pounds: 1. Amantee Mills, Stone Mountain 2. Bryce Krensho, Cass 3. Reese Jones, Ola

132 pounds: 1. Tucker Kinsaul, Harris County 2. Eli Doolittle, Cass 3. Dakota Williamson, Greenbrier

138 pounds: 1. Caden McCrary, Woodland-Cartersville 2. Tyler Knight, Cass 3. Latrell Schafer, Veterans

145 pounds: 1. Michael Kilic, Woodward Academy 2. Cage Leddon, Locust Grove 3. Isaac Green, Calhoun

152 pounds: 1. Caleb Henson, Woodland-Cartersville 2. Grant Monroe, Harris County 3. Tanner Vorse, Veterans

160 pounds: 1. Colby Cochran, Woodland-Cartersville 2. Zach McKnight, Cass 3. Jacob Helms, Walnut Grove

170 pounds: 1. Gunner Filipowicx, Woodward Academy 2. Christopher Newman, Ola 3. Ethan Kasler, Starr’s Mill

182 pounds: 1. Matthew Singleton, Woodward Academy 2. Alexander Troy, Union Grove 3. Jonathan Paramore, Walnut Grove

195 pounds: 1. Jaxon Smith, Woodland-Cartersville 2. Alvin Emfinger, Harris County 3. Ben Valdes, Woodward Academy

220 pounds: 1. Noah Hoffmeier, Cass 2. Brian Stratford, Loganville 3. Charles Higdon, Woodland-Cartersville

285 pounds: 1. Beau Shugarts, Greenbrier 2. Shadre Hurst, Cartersville 3. Jesus Riano, Coffee

About the Authors

In Other News