GHSA Swimming and Diving State Championship updates from Thursday

Credit: The Weatherfords

Credit: The Weatherfords

The Westminster girls outpaced the competition with a collective team score of 589 to win the program’s 25th all-time state title and fourth straight. The Wildcats’ 589 finish eclipsed second-place Greater Atlanta Christian’s 253 and Lovett’s 190. Westminster won eight of the 11 events and also sent three swimmers to the podium in the 200-yard Individual Medley with Gigi Johnson placing first, Katie Christopherson placing second and Mary Claire Anderson clocking a third-place finish. Johnson also won the 100-yard Butterfly with her 53.13 finish. Mt. Paran’s Emma Norton also had a successful day—posting first-place finishes in the 200-yard Freestyle and the 500-yard Freestyle.

Following the girls action, Westminster rallied to run away with the boys state championship to complete the Wildcats’ fourth-straight sweep of state crowns. The boys have won 28 state titles in their history, giving Westminster a staggering 53 all-time team swimming state titles between the boys and girls’ programs. Mount Paran’s Mitchell Norton grabbed gold in the 200-yard Individual Medley and the 100-yard Freestyle before Westminster closed out the victory with first-place finishes in three of the final four events, including the 200-yard freestyle relay, 100-yard breaststroke and 400-yard freestyle.

TEAM RESULTS

Class 1-3

Girls

1. Westminster (589) 2. Greater Atlanta Christian (253) 3. Lovett (190)

Boys

1. Westminster (462) 2. GACS (260.5) 3. Mount Vernon (220)

INDIVIDUAL RESULTS

Girls

200-Yard Medley Relay

1. Westminster (1:40.65) 2. Greater Atlanta Christian (1:51.12) 3. Oconee County (1:54.39)

200-Yard Freestyle

1. Emma Norton, Mt. Paran (1:51.24) 2. Avery Bargeron, Lovett (1:51.65) 3. Samantha Bertschi, Westminster (1:52.30)

200-Yard IM

1. Gigi Johnson, Westminster (1:58.41) 2. Katie Christopherson, Westminster (2:03.59) 3. Mary Claire Anderson , Westminster (2:10.33)

50-Yard Freestyle

1. Annie Jardina, Westminster (23.43) 2. Anna Summers, Aquinas (23.53) 3. Mitsue Ostapiuk, GACS (23.82)

100-Yard Butterfly

1. Gigi Johnson, Westminster (53.13) 2. Olivia DellaTorre, Oconee County (53.35) 3. Avery Bargeron, Lovett (53.63)

100-Yard Freestyle

1. Annie Jardina, Westminster (51.42) 2. Carson Schiller, Wesleyan (52.45) 3. Emma Livezey, Mt. Pisgah (52.61)

500-Yard Freestyle

1. Emma Norton, Mt. Paran (4:59.64) 2. Samantha Bertschi, Westminster (5:00.44) 3. Katharine Alsobrook, GACS (5:12.05)

200-Yard Freestyle Relay

1. Westminster (1:36.86) 2. Lovett (1:40.48) 3. GACS (1:41.02)

100-Yard Backstroke

1. Hampton Gucky, Mt. Bethel (56.02) 2. Anna Summers, Aquinas (56.30) 3. Sadie Clayton, Westminster (56.36)

100-Yard Breaststroke

1. Katie Christopherson, Westminster (1:01.81) 2. Olivia DellaTorre, Oconee County (1:03.28) 3. Alex Wayner, Savannah Arts, (1:04.96)

400-Yard Freestyle Relay

1. Westminster (3:24.45) 2. Lovett (3:43.07) 3. Brookstone (3:51.21)

Class 1-3A

Boys

200-Yard Medley Relay

1. Mount Vernon (1:33.53) 2. Westminster (1:33.71) 3. Greater Atlanta Christian (1:38.45)

200-Yard Freestyle

1. Mitchell Norton, Mt. Paran (1:37.48) 2. Ryan Wylie, Oconee County (1:39.59) 3. Caleb Duval, Atlanta International (1:40.59)

200-Yard IM

1. Charlie Stout, George Walton Academy (1:51.46) 2. Saavan Shah, Westminster (1:53.99) 3. Aaron Seymour, Savannah Arts Academy (1:54.53)

50-Yard Freestyle

1. John Beamon, Mount Vernon (19.93) 2. Russell Overly, Lovett (21.56) 3. Ashwin Pillai, Westminster, (21.57)

100-Yard Butterfly

1. Anthony Demott, Americus-Sumter (49.08) 2. John Beamon, Mount Vernon (49.28) 3. Miles Clayton, Westminster (50.55)

100-Yard Freestyle

1. Mitchell Norton, Mt. Paran (44.66) 2. Caleb Duval, Atlanta International (46.18) 3. Raphael Grand’Pierre, Walker (48.25)

500-Yard Freestyle

1. Ryan Wylie, Oconee County (4:28.10) 2. Trey Carter, GACS (4:34.34) 3. Simon Casey, Oconee County (4:41.98)

200-Yard Freestyle Relay

1. Westminster (1:24.43) 2. Mount Vernon (1:25.18) 3. GACS (1:27.02)

100-Yard Backstroke

1. Aaron Seymour, Savannah Arts Academy (50.89) 2. Miles Clayton, Westminster (51.78) 3. Michael Carden, North Cobb Christian (51.87)

100-Yard Breaststroke

1. Saavan Shah, Westminster (54.79) 2. Charlie Stout, George Walton (55.45) 3. Alexandre Grand’Pierre Walker  (57.39)

400-Yard Freestyle Relay

1. Westminster (3:12.02) 2. Oconee County (3:15.20) 3. Cherokee Bluff (3:16.88)

INDIVIDUAL RESULTS

Class 1-3A

Boys

200-Yard Medley Relay

1. Mount Vernon (1:33.53) 2. Westminster (1:33.71) 3. Greater Atlanta Christian (1:38.45)

200-Yard Freestyle

1. Mitchell Norton, Mt. Paran (1:37.48) 2. Ryan Wylie, Oconee County (1:39.59) 3. Caleb Duval, Atlanta International (1:40.59)

200-Yard IM

1. Charlie Stout, George Walton Academy (1:51.46) 2. Saavan Shah, Westminster (1:53.99) 3. Aaron Seymour, Savannah Arts Academy (1:54.53)

50-Yard Freestyle

1. John Beamon, Mount Vernon (19.93) 2. Russell Overly, Lovett (21.56) 3. Ashwin Pillai, Westminster, (21.57)

100-Yard Butterfly

1. Anthony Demott, Americus-Sumter (49.08) 2. John Beamon, Mount Vernon (49.28) 3. Miles Clayton, Westminster (50.55)

100-Yard Freestyle

1. Mitchell Norton, Mt. Paran (44.66) 2. Caleb Duval, Atlanta International (46.18) 3. Raphael Grand’Pierre, Walker (48.25)

500-Yard Freestyle

1. Ryan Wylie, Oconee County (4:28.10) 2. Trey Carter, GACS (4:34.34) 3. Simon Casey, Oconee County (4:41.98)

200-Yard Freestyle Relay

1. Westminster (1:24.43) 2. Mount Vernon (1:25.18) 3. GACS (1:27.02)

100-Yard Backstroke

1. Aaron Seymour, Savannah Arts Academy (50.89) 2. Miles Clayton, Westminster (51.78) 3. Michael Carden, North Cobb Christian (51.87)

100-Yard Breaststroke

1. Saavan Shah, Westminster (54.79) 2. Charlie Stout, George Walton (55.45) 3. Alexandre Grand’Pierre Walker  (57.39)

400-Yard Freestyle Relay

1. Westminster (3:12.02) 2. Oconee County (3:15.20) 3. Cherokee Bluff (3:16.88)