GHSA Boys Soccer State Championship: Schedule/Scores

ajc.com

Here are the schedule and scores from the GHSA boys soccer state championships. This file will be updated throughout the playoffs which begin April 13-15 for the first round.

ExploreMore AJC coverage of high school sports

Follow the link to the brackets or see the full schedule below.

Class 7A State Championship

R3 #1 Harrison 2, R2 #1 Pebblebrook 1

Class 6A State Championship

R6 #1 Lassiter 3, #1 Dalton 1

Class 5A State Championship

R8 #1 Johnson-Gainesville 4, R5 #1 St. Pius X 2

Class 4A State Championship

R7 #1 Southeast Whitfield 2, R7 #2 Northwest Whitfield 1

Class 3A State Championship

R5 #1 Greater Atlanta Christian 3, R8 #1 Oconee County 1

Class 2A State Championship

R6 #2 Pace Academy 1, R6 #1 Lovett 0

Class A Public State Championship

R6 #1 Dalton Academy 4, R6 #2 Drew Charter 2

Class A Private State Championship

R5 #1 Atlanta International 5, R8 #1 Athens Academy 3

SEMIFINALS RESULTS BELOW.

Class 7A Semifinals (April 29)

R2 #1 Pebblebrook 2, R3 #3 Hillgrove 1

R3 #1 Harrison 3, R2 #2 Campbell 2

Class 6A Semifinals (April 29)

R5 #1 Dalton 5, R7 #1 River Ridge 1

R6 #1 Lassiter 2, R8 #1 Central Gwinnett 1

Class 5A Semifinals (April 29)

R5 #1 St. Pius X 4, R7 #1 Blessed Trinity 3

R8 #1 Johnson-Gainesville 6, R3 #1 Woodward Academy 5

Class 4A Semifinals (April 29)

R7 #1 Southeast Whitfield 3, R2 #1 Columbus 1

R7 #2 Northwest Whitfield 5, R8 #4 East Hall 1

Class 3A Semifinals (April 29)

R5 #1 Greater Atlanta Christian 3, R7 #1 West Hall 1

R8 #1 Oconee County 1, R5 #2 Westminster 0

Class 2A Semifinals (April 29)

R6 #2 Pace Academy 5, R5 #1 Bremen 1

R6 #1 Lovett 4, R7 #2 Coosa 3

Class A Public Semifinals (April 29)

R6 #2 Drew Charter 3, R8 #2 Lake Oconee Academy 2

R6 #1 Dalton Academy 2, R7 #2 Georgia Military 1

Class A Private Semifinals (April 29)

R5 #1 Atlanta International 5, R4 #1 St Anne-Pacelli 0

R8 #1 Athens Academy 2, R6 #1 Pinecrest Academy 1

See the results from the other rounds below.

Class 7A Quarterfinals (April 26)

R2 #1 Pebblebrook 1, R5 #1 Roswell 0

R3 #3 Hillgrove 8, R4 #1 Brookwood 7

R3 #1 Harrison 3, R6 #1 Lambert 2

R2 #2 Campbell 4, R1 #1 Tift County 0

6A Quarterfinals (April 26)

R5 #1 Dalton 3, R2 #1 Glynn Academy 0

R7 #1 River Ridge 4, R4 #1 Lakeside-DeKalb 0

R6 #1 Lassiter 3, R3 #1 Grovetown 2

R8 #1 Central Gwinnett 5, R1 #1 Lee County 0

5A Quarterfinals (April 26)

R5 #1 St. Pius X 5, R2 #1 McIntosh 4

R7 #1 Blessed Trinity 2, R2 #4 Northgate 0

R3 #1 Woodward Academy 1, R6 #1 Midtown 0

R8 #1 Johnson-Gainesville 6, R1 #1 Veterans 1

4A Quarterfinals (April 26)

R2 #1 Columbus 2, R7 #4 Cedartown 0

R7 #1 Southeast Whitfield 5, R4 #1 West Laurens 1

R8 #4 East Hall 3, R3 #1 Benedictine 0

R7 #2 Northwest Whitfield 4, R8 #1 North Oconee 1

3A Quarterfinals (April 26)

R5 #1 Greater Atlanta Christian 1, R2 #1 Pike County 0

R7 #1 West Hall 4, R6 #2 Coahulla Creek 0

R5 #2 Westminster 4, R6 #1 North Murray 0

R8 #1 Oconee County 2, R7 #2 East Forsyth 1

2A Quarterfinals (April 26)

R5 #1 Bremen 6, R2 #1 Toombs County 0

R6 #2 Pace Academy 5, R7 #1 Gordon Central 3

R6 #1 Lovett 9, R3 #1 Lamar County 0

R7 #2 Coosa 3, R8 #1 Union County 0

A Public Quarterfinals (April 26)

R8 #2 Lake Oconee Academy 4, R3 #2 Portal 2

R6 #2 Drew Charter 1, R7 #1 ACE Charter 0

R6 #1 Dalton Academy 5, R3 #1 Claxton 0

R7 #2 Georgia Military 2, R6 #4 Trion 1

A Private Quarterfinals (April 26)

R5 #1 Atlanta International 2, R2 #1 Paideia 0

R4 #1 St Anne-Pacelli 5, R7 #1 Walker 1

R6 #1 Pinecrest Academy 2, R5 #2 Providence Christian 1

R8 #1 Athens Academy 8, R1 #1 First Presbyterian 1

See the results from the other rounds below.

Class 7A Second Round (April 19)

R5 #1 Roswell 4, R3 #2 Walton 3

R2 #1 Pebblebrook 1, R8 #2 Peachtree Ridge 0

R3 #3 Hillgrove 5, R7 #1 Meadowcreek 2

R4 #1 Brookwood 2, R6 #2 Forsyth Central 0

R6 #1 Lambert 2, R4 #2 Parkview 1

R3 #1 Harrison 5, R7 #3 Dunwoody 0

R2 #2 Campbell 4, R6 #4 West Forsyth 1

R1 #1 Tift County 2, R5 #3 Alpharetta 1

Class 6A Second Round (April 21)

R5 #1 Dalton 2, R3 #2 Lakeside Evans 1

R2 #1 Glynn Academy 1, R6 #3 Osborne 0

R7 #1 River Ridge 7, R3 #3 Evans 0

R4 #1 Lakeside-DeKalb 3, R6 #2 Kennesaw Mountain 1

R6 #1 Lassiter 2, R4 #2 North Atlanta 1

R5 #2 Rome vs. R3 #1 Grovetown

R8 #1 Central Gwinnett 1, R4 #3 Tucker 0

R1 #1 Lee County 1, R7 #2 Riverwood 0

Class 5A Second Round (April 19)

R5 #1 St. Pius X 4, R3 #2 Forest Park 0

R2 #1 McIntosh 2, R8 #2 Clarke Central 0

R7 #1 Blessed Trinity 9, R1 #2 Ware County 0

R2 #4 Northgate 2, R6 #2 Villa Rica 1

R6 #1 Midtown 1, R2 #3 Starr’s Mill 0

R3 #1 Woodward Academy 3, R5 #2 Northview 1

R8 #1 Johnson-Gainesville 3, R4 #3 Woodland-Stockbridge 0

R1 #1 Veterans 5, R7 #2 Cartersville 1

Class 4A Second Round (April 21)

R7 #4 Cedartown 3 , R3 #2 Islands 2

R2 #1 Columbus 2, R8 #2 Jefferson 1

R7 #1 Southeast Whitfield 7, R1 #2 Cairo 0

R4 #1 West Laurens 1, R6 #2 Marist 0

R8 #4 East Hall 3, R4 #2 Spalding 2

R3 #1 Benedictine 3, R7 #3 Pickens 2

R8 #1 North Oconee 3, R2 #2 LaGrange 2

R7 #2 Northwest Whitfield 2, R1 #1 Thomas County Central 1

Class 3A Second Round (April 19)

R5 #1 Greater Atlanta Christian 9, R3 #2 Windsor Forest 0

R2 #1 Pike County 4, R8 #2 East Jackson 2

R7 #1 West Hall 3, R3 #3 Savannah Arts 0

R6 #2 Coahulla Creek 1, R4 #1 Morgan County 0

R6 #1 North Murray 2, R2 #3 Peach County 1

R5 #2 Westminster 6, R3 #1 Southeast Bulloch 1

R8 #1 Oconee County 6, R2 #2 Mary Persons 0

R7 #2 East Forsyth 2, R1 #1 Tattnall County 1

Class 2A Second Round (April 21)

R5 #1 Bremen 10, R1 #3 Berrien 0

R2 #1 Toombs County 2, R8 #2 Rabun County 0

R7 #1 Gordon Central 2, R1 #2 Fitzgerald 0

R6 #2 Pace Academy 10, R2 #4 Vidalia 0

R6 #1 Lovett 3, R2 #3 Bacon County 0

R3 #1 Lamar County 4, R5 #2 Callaway 1

R8 #1 Union County 3, R2 #2 Woodville-Tompkins 2

R7 #2 Coosa 4, R1 #1 Thomasville 3

Class A Public Second Round (April 19)

R3 #2 Portal 3, R5 #1 Chattahoochee County 2

R8 #2 Lake Oconee Academy 2, R2 #1 Atkinson County 1

R7 #1 ACE Charter 7, R3 #3 Metter 1

R6 #2 Drew Charter 2 R4 #1 Dooly County 0

R6 #1 Dalton Academy 9, R2 #3 Lanier County 0

R3 #1 Claxton 4, R5 #2 Macon County 1

R6 #4 Trion 6, R2 #2 Brooks County 0

R7 #2 Georgia Military 10, R3 #4 Bryan County 0

Class A Private Second Round (April 19)

R5 #1 Atlanta International 10, R3 #2 Savannah Christian 0

R2 #1 Paideia 5, R6 #3 Kings Ridge 1

R3 #3 Calvary Day vs. R7 #1 Walker

R4 #1 St Anne-Pacelli 8, R6 #2 Fellowship Christian 1

R6 #1 Pinecrest Academy 3, R4 #2 Heritage, Newnan 1

R5 #2 Providence Christian 3, R3 #1 Savannah Country Day 0

R8 #1 Athens Academy 4, R2 #2 Landmark Christian 1

R1 #1 First Presbyterian 2, R5 #3 Wesleyan 1

First Round results below.

Class 7A (April 13)

R3 #2 Walton 5, R1 #3 Camden County 0

R5 #1 Roswell 3, R7 #4 Discovery 1

R8 #2 Peachtree Ridge 7, R6 #3 South Forsyth 2

R2 #1 Pebblebrook 2, R4 #4 South Gwinnett 1

R3 #3 Hillgrove 7, R1 #2 Colquitt County 0

R7 #1 Meadowcreek 4, R5 #4 Woodstock 2

R6 #2 Forsyth Central 1, R8 #3 North Gwinnett 0

R4 #1 Brookwood 1, R2 #4 Newnan 0

R4 #2 Parkview 1, R2 #3 East Coweta 0

R6 #1 Lambert 3, R8 #4 Mountain View 0

R7 #3 Dunwoody 1, R5 #2 Milton 0

R3 #1 Harrison 11, R1 #4 Lowndes 1

R2 #2 Campbell 4, R4 #3 Grayson 1

R6 #4 West Forsyth 1, R8 #1 Collins Hill 0

R5 #3 Alpharetta 1, R7 #2 Berkmar 0

R1 #1 Tift County 5, R3 #4 Marietta 4

Class 6A (April 15)

R3 #2 Lakeside Evans 5, R1 #3 Houston County 1

R5 #1 Dalton 3, R7 #4 Centennial 2

R6 #3 Osborne 2, R8 #2 Dacula 0

R2 #1 Glynn Academy 10, R4 #4 Lovejoy 0

R3 #3 Evans 2, R1 #2 Valdosta 1

R7 #1 River Ridge 2, R5 #4 Alexander 1

R6 #2 Kennesaw Mountain 1, R8 #3 Lanier 0

R4 #1 Lakeside-DeKalb 5, R2 #4 Brunswick 0

R4 #2 North Atlanta 3, R2 #3 South Effingham 0

R6 #1 Lassiter 4, R8 #4 Buford 0

R5 #2 Rome 2, R7 #3 Johns Creek 1

R3 #1 Grovetown 6, R1 #4 Northside-Warner Robins 1

R4 #3 Tucker 6, R2 #2 Statesboro 0

R8 #1 Central Gwinnett 3, R6 #4 Pope 0

R7 #2 Riverwood 4, R5 #3 Carrolton 0

R1 #1 Lee County 3, R3 #4 Heritage-Conyers 0

Class 5A (April 13)

R3 #2 Forest Park 4, R1 #3 Wayne County 0

R5 #1 St. Pius X 7, R7 #4 Cass 0

R8 #2 Clarke Central 6, R6 #3 North Springs 0

R2 #1 McIntosh 5, R4 #4 Locust Grove 0

R1 #2 Ware County 4, R3 #3 Jonesboro 3

R7 #1 Blessed Trinity 2, R5 #4 Decatur 1

R6 #2 Villa Rica 2, R8 #3 Greenbrier 1

R2 #4 Northgate 3, R4 #1 Union Grove 2

R2 #3 Starr’s Mill 6, R4 #2 Ola 1

R6 #1 Midtown 8, R8 #4 Apalachee 0

R5 #2 Northview 2, R7 #3 Calhoun 1

R3 #1 Woodward Academy 3, R1 #4 Coffee 0

R4 #3 Woodland-Stockbridge 3, R2 #2 Whitewater 2

R8 #1 Johnson-Gainesville 5, R6 #4 Chapel Hill 2

R7 #2 Cartersville 3, R5 #3 Cross Keys 2

R1 #1 Veterans 2, R3 #4 Drew 0

Class 4A (April 15)

R3 #2 Islands 3, R1 #3 Bainbridge 0

R7 #4 Cedartown 3, R5 #1 Mt. Zion-Jonesboro 0

R8 #2 Jefferson 8, R6 #3 Stephenson 0

R2 #1 Columbus 10, R4 #4 Rutland 0

R1 #2 Cairo 10, R3 #3 Jenkins 0

R7 #1 Southeast Whitfield 10, R5 #4 Hampton 0

R6 #2 Marist 1, R8 #3 Flowery Branch 0

R4 #1 West Laurens 9, R2 #4 Spencer 0

R4 #2 Spalding 2, R2 #3 Troup Co 0

R8 #4 East Hall 2, R6 #1 Druid Hills 1

R7 #3 Pickens 11, R5 #2 Luella 1

R3 #1 Benedictine 10, R1 #4 Dougherty 0

R2 #2 LaGrange 5, R4 #3 Perry 1

R8 #1 North Oconee 6, R6 #4 Mays 0

R7 #2 Northwest Whitfield 10, R5 #3 Fayette County 0

R1 #1 Thomas County Central 10, R3 #4 New Hampstead 0

Class 3A (April 13)

R3 #2 Windsor Forest 3, R1 #3 Pierce County 2

R5 #1 Greater Atlanta Christian 5, R7 #4 Cherokee Bluff 1

R8 #2 East Jackson 3, R6 #3 Sonoraville 0

R2 #1 Pike County 10, R4 #4 Hephzibah 0

R3 #3 Savannah Arts 2, R1 #2 Long County 1

R7 #1 West Hall 10, R5 #4 Salem 0

R6 #2 Coahulla Creek 4, R8 #3 Monroe Area 2

R4 #1 Morgan County 2, R2 #4 Jackson 1

R2 #3 Peach County 3, R4 #2 Harlem 2

R6 #1 North Murray 2, R8 #4 Hart County 1

R5 #2 Westminster 8, R7 #3 Gilmer 0

R3 #1 Southeast Bulloch 2, R1 #4 Appling County 0

R2 #2 Mary Persons 2, R4 #3 Richmond Academy 0

R8 #1 Oconee County 6, R6 #4 Murray County 0

R7 #2 East Forsyth 6, R5 #3 Sandy Creek 2

R1 #1 Tattnall County 9, R3 #4 Groves 0

Class 2A (April 15)

R1 #3 Berrien 3, R3 #2 Dodge County 2

R5 #1 Bremen 7, R7 #4 Pepperell 0

R8 #2 Rabun County 6, R6 #3 Towers 0

R2 #1 Toombs County 6, R4 #4 Glenn Hills 3

R1 #2 Fitzgerald 3, R3 #3 Washington County 1

R7 #1 Gordon Central 9, R5 #4 Haralson County 0

R6 #2 Pace Academy 11, R8 #3 Riverside Military 1

R2 #4 Vidalia 2, R4 #1 Putnam County 1

R2 #3 Bacon County 4, R4 #2 Oglethorpe County 1

R6 #1 Lovett 1, R8 #4 Elbert County 0

R5 #2 Callaway 2, R7 #3 Model 0

R3 #1 Lamar County 9, R1 #4 Worth County 1

R2 #2 Woodville-Tompkins 7, R4 #3 Jefferson County 1

R8 #1 Union County 8, R6 #4 Elite Scholars Academy 2

R7 #2 Coosa 10, R5 #3 Temple 0

R1 #1 Thomasville 7, R3 #4 Bleckley County 0

Class A Public (April 13)

R1 #3 Bye at R3 #2 Portal

R7 #4 Bye at R5 #1 Chattahoochee County

R8 #2 Lake Oconee Academy 1, R6 #3 Armuchee 0

R2 #1 Atkinson County 5, R4 #4 Hawkinsville 0

R3 #3 Metter at R1 #2 Bye

R5 #4 Bye at R7 #1 ACE Charter

R6 #2 Drew Charter 6, R8 #3 Commerce 0

R4 #1 Dooly County 2, R2 #4 Echols County 1

R2 #3 Lanier County 3, R4 #2 Dublin 2

R6 #1 Dalton Academy 3, R8 #4 Barrow Arts and Sciences 0

R5 #2 Macon County 2, R7 #3 Crawford County 0

R1 #4 Bye at R3 #1 Claxton

R2 #2 Brooks County 2, R4 #3 Montgomery County 1

R6 #4 Trion 3, R8 #1 Social Circle 1

R5 #3 Bye at R7 #2 Georgia Military

R3 #4 Bryan County at R1 #1 Bye

Class A Private (April 13)

R3 #2 Savannah Christian 3, R1 #3 Mt De Sales 1

R5 #1 Atlanta International 10, R7 #4 North Cobb Christian 0

R6 #3 Kings Ridge 2, R8 #2 Prince Ave Christian 1

R2 #1 Paideia 3, R4 #4 Brookstone 0

R3 #3 Calvary Day 2, R1 #2 Tattnall Square Academy 1

R7 #1 Walker 3, R5 #4 Mt. Vernon 2

R6 #2 Fellowship Christian 7, R8 #3 Tallulah Falls 1

R4 #1 St Anne-Pacelli 9, R2 #4 Our Lady of Mercy 1

R4 #2 Heritage, Newnan 3, R2 #3 Eagles Landing Christian 0

R6 #1 Pinecrest Academy 9, R8 #4 Loganville Christian 0

R5 #2 Providence Christian 10, R7 #3 Mt Paran Christian 0

R3 #1 Savannah Country Day 6, R1 #4 Deerfield-Windsor 0

R2 #2 Landmark Christian 5, R4 #3 Trinity Christian 0

R8 #1 Athens Academy 4, R6 #4 Mt Pisgah Christian 0

R5 #3 Wesleyan 3, R7 #2 Christian Heritage 2

R1 #1 First Presbyterian 3, R3 #4 Aquinas 0