GHSA boys and girls lacrosse state championship schedules/scores

James Gurr is the highest ranked player in Georgia in the Inside Lacrosse national rankings for the Class of 2021, coming in at No. 75. He has signed with Ohio State.
James Gurr is the highest ranked player in Georgia in the Inside Lacrosse national rankings for the Class of 2021, coming in at No. 75. He has signed with Ohio State.

Credit: Courtesy of Cecil Copeland

Credit: Courtesy of Cecil Copeland

The GHSA boys and girls state lacrosse championships begin Wednesday with the first round of the playoff brackets. The second round will take place May 3-4 and the quarterfinals begin May 6-7. The semifinals are scheduled for May 11-12 before the state championships on May 15.

See the schedule/scores below or check out the full brackets.

6A-7A Quarterfinals (May 6-7)

A5 #1 Allatoona 11, A1 #2 Buford 6

A1 #3 Centennial 15, A6 #2 South Forsyth 4

A1 #1 Johns Creek 14, A5 #2 North Paulding 4

A6 #1 Lambert 8, A4 #1 Lassiter 5

6A-7A Boys Second Round (May 3-4)

A1 #2 Buford 11, A3 #1 Harrison 7

A5 #1 Allatoona 9, A6 #3 West Forsyth 3

A6 #2 South Forsyth 13, A5 #4 Woodstock 3

A1 #3 Centennial 1, A2 #1 Roswell 0

A5 #2 North Paulding 10, A7 #1 Mill Creek 9

A1 #1 Johns Creek 10, A2 #3 Cambridge 5

A4 #1 Lassiter 10, A2 #2 Milton 6

A6 #1 Lambert 15, A5 #3 Etowah 7

6A-7A Boys First Round

A1 #2 Buford 11, A4 #3 Walton 10

A3 #1 Harrison 16, A2 #4 Dunwoody 0

A6 #3 West Forsyth 19, A7 #2 Parkview 9

A5 #1 Allatoona 17, A8 #4 Grovetown 1

A6 #2 South Forsyth 18, A7 #3 Mountain View 1

A5 #4 Woodstock 23, A8 #1 Evans 5

A1 #3 Centennial 14, A4 #2 Pope 6

A2 #1 Roswell 23, A3 #4 Carrollton 2

A5 #2 North Paulding 20, A8 #3 Grayson 1

A7 #1 Mill Creek 14, A6 #4 Creekview 1

A2 #3 Cambridge 10, A3 #2 Hillgrove 8

A1 #1 Johns Creek 23, A4 #4 Kennesaw Mountain 3

A2 #2 Milton 16, A3 #3 Newnan 4

A4 #1 Lassiter 16, A1 #4 North Gwinnett 11

A5 #3 Etowah 23, A8 #2 Lakeside-Evans 2

A6 #1 Lambert 20, A7 #4 Brookwood 0

1A-5A Quarterfinals (May 6-7)

A5 #1 Blessed Trinity 17, A2 #4 Lovett 11

A2 #1 Westminster 15, A5 #4 Fellowship Christian 5

A1 #1 Greater Atlanta Christian 6, A7 #1 Starr’s Mill 4

A2 #2 Pace Academy 12, A5 #3 Holy Innocents’ 2

1A-5A Boys Second Round

A2 #4 Lovett 16, A1 #2 Marist 9

A5 #1 Blessed Trinity 15, A7 #2 McIntosh 4

A5 #4 Fellowship Christian 19, A7 #3 Trinity Christian 8

A2 #1 Westminster 18, A1 #3 Wesleyan 1

A7 #1 Starr’s Mill 17, A5 #2 King’s Ridge 8

A1 #1 Greater Atlanta Christian 8, A2 #3 Woodward Academy 5

A2 #2 Pace Academy 16, A1 #4 Decatur 2

A5 #3 Holy Innocents’ 11, A6 #1 Whitewater 4

1A-5A Boys First Round

A1 #2 Marist 15, A4 #3 North Oconee 3

A2 #4 Lovett 17, A3 #1 Whitefield Academy 2

A7 #2 McIntosh 18, A6 #3 Stratford Academy 1

A5 #1 Blessed Trinity 15, A8 #4 Effingham County 0

A7 #3 Trinity Christian 13, A6 #2 Union Grove 8

A5 #4 Fellowship Christian 18, A8 #1 Benedictine 5

A1 #3 Wesleyan 15, A4 #2 Oconee County 1

A2 #1 Westminster 20, A3 #4 North Cobb Christian 1

A5 #2 King’s Ridge 22, A8 #3 Savannah Country Day 1

A7 #1 Starr’s Mill 17, A6 #4 Eagle’s Landing Christian 4

A2 #3 Woodward Academy 16, A3 #2 Mount Paran Christian 3

A1 #1 Greater Atlanta Christian 19, A4 #4 George Walton 0

A2 #2 Pace Academy 17, A3 #3 Darlington 4

A1 #4 Decatur 10, A4 #1 Greenbrier 9

A5 #3 Holy Innocents’ 18, A8 #2 Richmond Hill 6

A6 #1 Whitewater 16, A7 #4 Northgate 5

6A-7A Girls Quarterfinals (May 6-7)

A4 #3 Walton 6, A6 #3 Lambert 2

A2 #1 Milton 19, A6 #2 Creekview 5

A1 #1 Chattahoochee 10, A7 #1 Mill Creek 9

A6 #1 West Forsyth 9, A2 #2 Roswell 6

6A-7A Girls Second Round

A4 #3 Walton 10, A3 #1 Hillgrove 9

A6 #3 Lambert 16, A5 #1 North Paulding 6

A6 #2 Creekview 21, A5 #4 Allatoona 3

A2 #1 Milton 20, A4 #2 Lassiter 6

A7 #1 Mill Creek 14, A5 #2 East Paulding 3

A1 #1 Chattahoochee 11, A2 #3 Alpharetta 2

A2 #2 Roswell 18, A4 #1 Kell 7

A6 #1 West Forsyth 22, A5 #3 Cherokee 1

6A-7A Girls First Round

A4 #3 Walton 11, A1 #2 Johns Creek 10

A3 #1 Hillgrove 15, A2 #4 Cambridge 9

A6 #3 Lambert 10, A7 #2 Mountain View 9

A5 #1 North Paulding 21, A8 #4 Evans 3

A6 #2 Creekview 20, A7 #3 Brookwood 4

A5 #4 Allatoona 20, A8 #1 Grayson 9

A4 #2 Lassiter 12, A1 #3 Buford 8

A2 #1 Milton 14, A3 #4 East Coweta 0

A5 #2 East Paulding 10, A8 #3 Lakeside-Evans 2

A7 #1 Mill Creek 14, A6 #4 South Forsyth 7

A2 #3 Alpharetta 19, A3 #2 Carrollton 6

A1 #1 Chattahoochee 19, A4 #4 Pope 9

A2 #2 Roswell 24, A3 #3 Harrison 6

A4 #1 Kell 13, A1 #4 Centennial 6

A5 #3 Cherokee 13, A8 #2 Archer 11

A6 #1 West Forsyth 21, A7 #4 Parkview 1

1A-5A Girls Semifinals (May 11-12)

A5 #1 Blessed Trinity at A2 #1 Westminster

A5 #3 Northview at A7 #1 Starr’s Mill

1A-5A Girls Quarterfinals (May 6-7)

A5 #1 Blessed Trinity 18, R3 #1 Walker 3

A2 #1 Westminster 18, A5 #4 King’s Ridge 2

A7 #1 Starr’s Mill 16, A1 #1 Wesleyan 10

A5 #3 Northview 14, A2 #2 Lovett 7

1A-5A Girls Second Round

R3 #1 Walker 13, A1 #2 Marist 9

A5 #1 Blessed Trinity 19, A7 #2 McIntosh 3

A5 #4 King’s Ridge 13, A6 #2 Ola 1

A2 #1 Westminster 22, A4 #2 Greenbrier 4

A7 #1 Starr’s Mill 20, A5 #2 Fellowship Christian 12

A1 #1 Wesleyan 17, A2 #3 Pace Academy 9

A2 #2 Lovett 14, A4 #1 North Oconee 4

A5 #3 Northview 17, A6 #1 Whitewater 10

1A-5A Girls First Round

A1 #2 Marist 20, A4 #3 Oconee County 2

R3 #1 Walker 17, A2 #4 Grady 2

A7 #2 McIntosh 15, A6 #3 Union Grove 4

BYE at A5 #1 Blessed Trinity

A6 #2 Ola 14, A7 #3 Northgate 13

A5 #4 King’s Ridge 21, A8 #1 Richmond Hill 8

A4 #2 Greenbrier 13, A1 #3 Greater Atlanta Christian 12

A2 #1 Westminster 22, A3 #4 Darlington 1

A5 #2 Fellowship Christian 20, A8 #3 South Effingham 0

A7 #1 Starr’s Mill 18, A6 #4 Stratford Academy 0

A2 #3 Pace Academy 7, A3 #2 Mount Paran Christian 6

BYE at A1 #1 Wesleyan

A2 #2 Lovett 16, A3 #3 Columbus 0

A4 #1 North Oconee 20, A1 #4 Decatur 13

A5 #3 Northview 20, A8 #2 Effingham County 2

A6 #1 Whitewater 13, A7 #4 Trinity Christian 2

About the Author

In Other News