Virginia linebacker Jordan Mack, formerly of Wesleyan, was a finalist in 2019 for the Campbell Award given to the player with the best combination of academics, community service and on-field performance. Mack also was a three-year starter and third-team All-ACC player. Photo: Virginiasports.com

Class A players in college football: ELCA leads with 20

There were 373 football players from current Class A schools on college rosters in 2019, according to research by Steve Slay of the Georgia High School Football Historians Association. 

» OTHER CLASSES: AAAAAAA | AAAAAAAAAAA | AAAA | AAA | AA | Non-GHSA 

Five-time Class A private-school champion Eagle’s Landing Christian has the most with 18. Next are Macon County (18), Wesleyan (12), Mount Paran Christian (11) and Savannah Christian (11).

Below are the 373 listed by their high schools. 

Aquinas (7) -  Kam Brinson, Furman; Ethan Crawford, Liberty; Joe Douglas, The Citadel; Will Evans, Ohio; Ruben Garnett, Middle Tennessee; Dylan Jordan, West Georgia; Liam Welch, Samford

Athens Academy (5) -  Magill Bauerle, Georgia Southern; Quintaevious Clay, Morehouse; Will Corry, Washington & Lee; Drew Richardson, Washington & Lee; Owen Roberts, Washington & Lee

Athens Christian (2) -  Darion Barron, Wingate; Christopher Williams, Shorter

Atkinson County (3) -  M'Calun Lanier, Reinhardt; Coleton Lott, Thomas More;Quantavious Williams, Reinhardt;

Bowdon (4) -  Jaylen Baker, LaGrange; C.J. Brewer, Coastal Carolina; Aaron Christopher, Berry; Canon West, West Georgia

Brookstone (4) -  Drake Beck, Mississippi; Chris Edmonds, Samford; Prather Hudson, Georgia; Joshua Long, Samford

Calhoun County (1) -  Sherrod Williams, Lenoir-Rhyne

Calvary Day (9) -  D'Quan Douse, Georgia Tech; Alex Herndon, Army; Robert Heyward, Towson; A.J. Keene, Gardner-Webb; Jalen Leary, Stetson; Tyrone Riley, North Carolina State; Dwayne Ruff, East Tennessee State; Sayyid Stevens, Duke; Taequan Washington, Valdosta State

Central-Talbotton (1) -  Martavis Barber, Jacksonville State

Charlton County (4) -  Raykwon Anderson, Appalachian State; Teon Burroughs, Reinhardt; Michael Elliott, West Georgia; Andrew Lee, Southern Arkansas

Chattahoochee County (5) -  Kedrick Harvey, Kennesaw State; Ty Lucas, Clemson; Christian Matthew, Samford; Joshua Siaosi, Benedict; Richard Sims, Washington (Mo.)

Christian Heritage (2) -  Alex Fisher, Shorter; Zach Gentry, Reinhardt

Claxton (2) -  Myles Freeman, Georgia Southern; Hoston Robinson III, Savannah State

Clinch County (7) -  Machari Bighams, Defiance; Andrew Crear, LaGrange; Chauncey Manac, Louisiana-LaFayette; Trezmen Marshall, Georgia; Charles McClelland, Cincinnati; John Mincey, Tennessee; Dantonio Robinson, LaGrange

Commerce (7) -  Derek Benoit, North Dakota State C&S; Cole Chancey, Harding; Dylan Deaton, Shorter; Caleb Mason, Shorter; Cade Overstreet, Harding; Levi Pate, Harding; J'Varius Wood, Harding;

Crawford County (2) -  Kashawn Baker, Mercer; Bryce Vaughn, LaGrange;

Darlington (7) -  Elijah Ball, Wofford; Cameron Evans, Lindsey Wilson; Jacob Hunt, Charlotte; Landon Lawrence, Furman; Elijah McKoy, Furman; Miles Richardson, Wofford; Jake Walker, Furman

Dooly County (7) -  Antonneous Clayton, Georgia Tech; Tyrell Deriso, Livingstone; Travis Glover, Georgia State; Desi Lester Jr., East Tennessee State; DeMarcus Lloyd, Akron; Kereon Merrell, Marshall; Delvin Webb, Fort Valley State

Eagle’s Landing Christian (20) -  Tyrese Black, Central Florida; Nick Dawson, Southern Mississippi; Tre' Douglas, Vanderbilt; Dalton Etheridge, Jacksonville State; Trevor Gear, Bethune-Cookman; Gavan George, Mercer; Donald Hammond III, Air Force; Ben Hood, Georgia State; Khaleb Hood, Georgia Southern; Josh Mays, Troy; Ethan McClure, Carson-Newman; Justin Menard, Central Florida; Kobi Mitchell, Tuskegee; Jelan Pearson, Carson-Newman; Sean Queen, Liberty; Chandler Reeves, Clemson; Tre Riddick, Reinhardt; Harrison Taylor, Independence CC; Thaddeus Underwood, Charleston Southern; Alex Usry, Charleston Southern

Emanuel County Institute (7) -  Zach Carruth, Southeastern; David Durden, Mercer; Curtis Fann Jr., Florida State; Cortavius Ford, Cumberlands (Ky.); Casey Gamble, Benedict; Peyton Mercer, Georgia; Zach Thompson, Kennesaw State

Fellowship Christian (3) -  Tad Aycock, Georgia Tech; Jack Hardin, Furman; Reed Kroeber, Furman

First Presbyterian Day (2) -  Reggie Gantt, Stetson; Torrian Bradley-McSwain, St. Anselm

George Walton Academy (6) -  Hamilton Allen, Maryville; Darius Barnum, Berry; Andre Payne II, Berry; Terence Thorpe, Berry; Drew Tossie, Shorter; Torey Zanders, Kilgore CC

Glascock County (1) -  Nathan Tyler, Georgia Tech

Gordon Lee (2) -  Hunter Hodson, Shorter; Caleb O'Neal, Kennesaw State;

Greene County (3) -  Jonathon Evans, LaGrange; C'Darius Kelley, Lenoir-Rhyne; Devin Wynn, Furman

Greenville (2) -  Anthony Ayers, Point; Kavuntae Mathis, Point;

Hancock Central (1) -  David Henderson, Tuskegee

Hawkinsville (2) -  Warren Singletary, Kansas Wesleyan; Jonathan Whisonant, LaGrange

Hebron Christian (3) -  Kedarius Davis, North Alabama; Micah Harden, Carson-Newman; Jeffrey Saturday, North Carolina

Holy Innocents (2) -  Mykel Tubbs, Miami (Fla.); Edward Verdree, Georgia State

Irwin County (2) -  Marlon Jackson, Georgia Military JC; Jakyron Young, West Georgia

Jenkins County (2) -  Tykese Milton, Culver-Stockton; A.P. Parham, Cumberlands (Ky.)

Johnson County (3) -  Brooks Norton, West Georgia; Malik Pierce, Albany State; Brandarious Rawlings, Albany State

King’s Ridge Christian (6) -  Sean Barden, Samford; Chris Bobo, Auburn; Kyle Brown, Berry; Creighton Buchanan, Presbyterian; Remy Lazarus, Georgia State; Parker Lefton, Columbia;

Lakeview Academy (2) -  Jerrod Abee, Georgia Tech; Alec Bornhorst, Miami (Ohio);

Landmark Christian (6) -  Steven Bedosky, Coastal Carolina; Joey Blount, Virginia; Al Hogan, Wofford; Donovan Pickett, Jacksonville; Kenny Terry, Eastern Kentucky; Bernard Turner Jr., Davidson

Lanier County (2) -  Kaylen Wright, Georgia Southern; Robert Zirkle, Tusculum

Lincoln County (3) -  Gerald Hearst, Tusculum; Monquavious Leverett-Searles, Manchester; Jalen Wade, Georgia State

Macon County (13) -  Jakorey Allen, Benedict; Trey Brown, Georgia Military JC; Deshawn Cumby, Oklahoma Panhandle State; Jared Daniels, Georgia Southern; Kentarius Felton, Oklahoma Panhandle State; William Felton, Oklahoma Panhandle State; Vontae Hudson, Allan Hancock CC; Juwight Hutchinson, West Virginia Wesleyan; Khari Lane, Hutchinson CC; Curt McDonald, Allan Hancock CC; Christian Meadows, Florida State; Kobe Phillips, Hutchinson CC; Kyron Smith, Allan Hancock CC

Manchester (6) -  Kalil Brawner, Highland CC; Jon Ferguson, Georgia Southern; Ledreyous Jones, Highland CC; Joey Kempson Jr., Allen; Jerquavion Mahone, Kentucky; Tre'Von Stanford, Chattanooga

McIntosh County Academy (7) -  Dallas Anthony, Valdosta State; Michael Campbell, Mercer; Payne Drake, Reinhardt; Barry Jackson, Valdosta State; J.P. Palmer, Lenoir-Rhyne; Brian Saunds, Valdosta State; Devon Williams, LaGrange

Miller County (3) -  Owen Cobb, Point; Gene Douglas III, Fort Valley State; Jalen Hodge, Cumberland (Tenn.)

Mitchell County (4) -  Malik Barnes, Albany State; Jadakiss Harvey, Benedict; Darrius Hicks, Fort Valley State; Kentre'vious Williams, West Georgia

Montgomery County (3) -  Brandon Carswell, Delaware State; Kris Daniels, Fort Valley State; Shaw Robinson, Fort Valley State

Mount de Sales (1) -  William Pounds, Morehouse

Mount Paran Christian (11) -  Jack Allen, Wheaton; Allen Cater, North Carolina; Cameron Ealey, Eastern Kentucky; Konner Henkle, Reinhardt; Christian Manion, Redlands; Jackson Reese, Olivet Nazarene; Brady Scott, Florida State; Emmett Taliaferro, Samford; Kyle Terry, Army; Dorian Walker, Kennesaw State; Jake Wilson, Georgia

Mount Pisgah Christian (8) -  Garrett Brasher, Samford; J.R. Cendoya, Berry; Jacob Cendoya, Troy; Aaron McCoy, North Greenville; Connor Norwood, Davidson; Connor Richey, Davidson; Kai Williams, St. Francis (Pa.); Aaron Winchester, Central Connecticut State;

Mount Vernon Presbyterian (6) -  Marquez Bembry, Kentucky; Parker Corley, Washington & Lee; Austin Douglas, James Madison; Justin Douglas, Southeastern Louisiana; Alan Harris, Western Carolina; Jacob Munoz, Miami (Fla.)

Mount Zion-Carroll (9) -  C.J. Ackles, Samford; Antonio Brown, Berry; Ray Cheeks, LaGrange; Iaan Cousin, Kennesaw State; Tyreise Farley, New Mexico Mi; Breon Henderson, Southern Virginia; Case Jiiles, LaGrange; Jace Jordan, Lenoir-Rhyne; Tarence Tate, Southern Virginia

North Cobb Christian (3) -  Bailey Armstrong, Berry; Nate Ellis, Berry; Timothy Walker, Shorter

Our Lady of Mercy (6) -  Cameron Browning, Butler; Robert Chery, Catawba; Bryce Griffin, Reinhardt; Javon Henderson, Highland CC; Dwight Robins Jr., Berry; Jamil Sawyerr, Berry

Pacelli (2) -  Deandre Bowman, Georgia State; Josef Douglas, Clark-Atlanta

Pelham (3) -  Cassius Allen, Louisiana-LaFayette; Malik Mango, Jacksonville; Treun Pace, Georgia Southern

Pinecrest Academy (4) -  Ryan McCarthy, The Citadel; Zach Schechtman, Butler; Logan Stafford, MIT; Nolan Stafford, Washington (Mo.)

Portal (1) -  Ryan White, Georgia Southern

Prince Avenue Christian (6) -  Josh Hilton, Sewanee; Harrison Jump, Georgia Tech; Robert Kraeling, Duke; Dalton Owens, The Citadel; Daniel Parrish, Army; Mack Simmons, Presbyterian

Providence Christian (5) -  Kendall Adams, Samford; Hunter Giella, Florida Tech; Jeremy Hardnett, Maryville; Dominick Knowles, Georgia Military JC; David Sloan, Berry;

Randolph-Clay (1) -  Gary McCrae, Louisville

Riverside Military (6) -  Eb Alfred-Igbokwe, Colorado Mines; Jordan Battles, Cumberlands (Ky.); Tevon Carson-Payton, Defiance; David Cook, Maine Maritime; Khalid Duke, Kansas State; Devontee Roberts, Westminster (Penn.)

Savannah Christian (11) -  Noah Chumley, Georgia; Eric Davidson, Merchant Marine; A.J. Davis, Jacksonville; Jordan Grant, Savannah State; Javon Green, Tusculum; Jake Jablonski, Southeastern; Dylan McMahon, North Carolina State; Zach Quinney, Georgia Tech; Evan Reese, Jones County CC; Demetris Robertson, Georgia; David Shelnutt, St. Vincent

Savannah Country Day (3) -  Clay Dekle, Mercer; William Dekle, Mercer; Lester Jackson, Bowdoin

Schley County (3) -  Tra Minter, South Alabama; Tra Sampson, Georgia Military JC; Lucas Sellers, LaGrange

Seminole County (3) -  Shamal Hopkins, LaGrange; Vashon Jackson Jr., Faulkner; Brendan Kimble, Albany State

St. Francis (4) -  Daryian Bosco, Virginia-Wise; Josh Harps-Zhu, Hobart; Nick Kreitner, Birminghan-Southern; Aaron Strozier, Shorter

Stewart County (1) -  Jakevious Wright, Catawba

Stratford Academy (6) -  Quintez Cephus, Wisconsin; David Haithcock, Berry; Jaylan Hughes, Albany State; Nathan Hunt, Reinhardt; Tyler Jordan, Georgia Military JC; Tobe Umerah, Stanford

Strong Rock Christian (2) -  Ryan Bullock, Presbyterian; Demetrius Knight II, Georgia Tech

Tattnall Square Academy (7) -  Ahmad Barron, Reinhardt; Sean Brown, Kennesaw State; Destin Mack, The Citadel; Jimmy Marshall, Middle Tennessee; Miles Morris, Samford; Vasco Sanders, Jacksonville; Gavin Whitfield, Mercer

Taylor County (6) -  D.J. Brazil, Fort Valley State; Todric Cain, Reinhardt; Lyn-J Dixon, Clemson; Markeyce Troutman, Jacksonville State; Gunnar Watson, Troy; Rashad Wonnum, Reinhardt

Telfair County (4) -  Ian Blankenship, Merchant Marine; Tyrese Ellis, Newport News Apprentice; Roy Pound, LaGrange; Tyrone Taylor, Friends

Terrell County (2) -  Tray Bishop, Navarro CC; Bubba Hudson, Troy

Towns County (1) -  Logan Cowart, Tusculum

Treutlen (3) -  Tyler Benjamin, LaGrange; T.K. McLendon, Louisiana State; Da'Kobin Thomas, Manchester

Trinity Christian (7) -  Bruin Hayes, Birminghan-Southern; Cameron Hellgeth, Wofford; Stephen Powell, Bethel (Minn.); Dominic Reed, Limestone; Zach Seymour, Cornell (N.Y.); Matt Smith, Tulane; Carson Walter, Birminghan-Southern;

Trion (3) -  Logan Blevins, Cumberland (Tenn.); Evan Walker, Chattanooga; Hagen Willingham, Berry

Turner County (8) -  Zion Blackshear, Highland CC; Deontae Crockett, West Alabama; Trendarius Henderson, Glennville State; Quevan Lawson, Akron; Tyler Moore, Fort Valley State; Tamorrian Terry, Florida State; Ontaria Wilson, Florida State; Zykeith Wimbley, Highland CC

Twiggs County (1) -  Nathaniel Freeney, Fort Valley State

Walker (5) -  Austin Hughes, Samford; Hunter Nourzad, Cornell (N.Y.); Will Scissum, Georgia Tech; James Snavely, Richmond; Patrick Wright, Dartmouth

Warren County (2) -  J.C. Clark, Culver-Stockton; Cardrez Slocumb, Benedict;

Washington-Wilkes (6) -  Ja'Corey Burley, Averitt; Jonquise Graves, Reinhardt; DeAndre Harris , Morgan State; Brock Jackson, Shorter; Deondre Lester, Lenoir-Rhyne; Jordy Wilkinson Jr., Brevard

Wesleyan (12) -  Tucker Cannon, Mercer; Callen Davidson, Davidson; Grant Frerking, Tennessee; J.D. Kavel, Wake Forest; Cedric Lynch, Notre Dame (Ohio); Jordan Mack, Virginia; Cole Mannion, Holy Cross; Zach Peterson, Furman; Mateo Rengifo, Georgia State; Kevin Stipe, Davidson; Tommy Tremble, Notre Dame (Ind.); Ryan Weed, Johns Hopkins

Whitefield Academy (4) -  T.J. Carter, Kentucky; Kyle Holt, Jacksonville State; Jake Lewis, Berry; Ty McLemore, Mercer

Wilkinson County (4) -  Christian Burney, Bethel (Tenn.); Christopher Burney, Bethel (Tenn.); Tylan Grable, Jacksonville State; Brandon Mays, Mercer

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

X