Class AA players in college football: Hapeville leads with 32

Georgia tight end Charlie Woerner was a three-time first-team all-state player while at Rabun County, where he was a two-way starter at safety and tight end.  Woerner was one of 350 alumni from current Class AA schools on college rosters this season. Photo: Bob Andres/AJC
Georgia tight end Charlie Woerner was a three-time first-team all-state player while at Rabun County, where he was a two-way starter at safety and tight end. Woerner was one of 350 alumni from current Class AA schools on college rosters this season. Photo: Bob Andres/AJC

There were 350 football players from current Class AA schools on college rosters in 2019, according to research by Steve Slay of the Georgia High School Football Historians Association.

Hapeville Charter, a Fulton County school that won a state title in 2017, led with 32. Hapeville opened in 2011 and doesn’t have its own football field but has attracted and produced some of the best football talent in recent years.

» OTHER CLASSES: AAAAAAA | AAAAAAAAAAA | AAAA | AAA | ANon-GHSA

Next are west Georgia schools Callaway (17), Heard County (17) and Bremen (15).

Below are the 350 listed by their high schools.

Armuchee (2) - J.C. Burkett, Berry; Brayden Butler, Shorter

B.E.S.T. Academy (9) - Sanchez Banks, Point; Richard Benton Jr., Mercer; Jalen Cannon, Reinhardt; Corey Clems, Lindsey Wilson; Nakia Davis, Miles; Sheldon Garmon, Lawrence; Blaine Gibson, West Georgia; Katerian Legrone, Nebraska; De'Shawn Waller, Alcorn State

Bacon County (3) - Garrett Anderson, Albany State; Tron Folsom, Colorado State; Akeem Peterson, LaGrange

Banks County (2) - Trevae Cain, Reinhardt; Terrence Walker, Limestone

Berrien (3) - Nijia Barron, Cumberlands (Ky.); Davante Jones, Union (Ky.); Isaiah Preston, Cumberlands (Ky.)

Bleckley County (5) - Torenio Davis, Georgia Military JC; Cody Evans, St. Vincent; Nykeem Farrow, Kennesaw State; Zach Lassiter, Mercer; Willie Taylor III, Washington State

Bremen (15) - Kyle Bailey, Western Kentucky; Kade Berry, Cumberland (Tenn.); Wade Cartwright, Cumberland (Tenn.); Jalen Dallas, Cumberland (Tenn.); Nate Daniels, Wingate; Tyran Dobbs, Cumberland (Tenn.); Tyric Dobbs, Cumberland (Tenn.); Braden Green, West Georgia; Austin Harper, LaGrange; Jason Houston, Samford; Brant Ivey, Cumberland (Tenn.); Josh Johnson, West Georgia; Logan Johnson, West Georgia; Campbell Sweatt, Cumberland (Tenn.); Jake Verity, East Carolina

Brooks County (7) - Anthony Daniels, Florida A&M; Deon Fountain, Coastal Carolina; Tae'Aviion Gray, South Florida; Khalid Humphreys, Trinity International; Demontay Jones, Fort Valley State; Kendrick Wade, Lenoir-Rhyne; Jonathan White, Hutchinson CC

Bryan County (5) - Terron Dixon, LaGrange; Charlie Flint, Georgia State; Markus Johnson, Hiram; Tommy Mikell, LaGrange; Kimonti Murray, Presbyterian

Butler (3) - Anthony Grant, Kentucky Christian; Brennan Holden, Reinhardt; Thomas Hudson, West Georgia

Callaway (17) - Tyrique Andrews, Dodge City CC; Michael Freeman, Mercer; Tre Heard, Dodge City CC; Nequavion Hines, Miles; Keiondre Jones, Auburn; Cortney Laye, Morehead State; Jonathan Leonard, Reinhardt; Destin Patrick, Berry; Adrian Porter, Point; Dre'lin Potts, Alabama State; Braylon Sanders, Mississippi; Jamie Sellers, LaGrange; Lichon Terrell, Western Kentucky; D.Q. Wilkerson, Mercer; Courtney Williams, Georgia State; Hunter Williamson, Georgia State; Jarquavius Wortham, Western Carolina

Chattooga (5) - Michael Adams, Charlotte; Devon Blackmon, Dean; Isaac Foster, Kennesaw State; Dustin Pope, Tennessee-Martin; Devin Price, Shorter

Coosa (4) - Sean Brown, Tennessee; Gavin Hughes, Mercer; Mason O'Neal, Shorter; Peyton Reeder, Army

Dodge County (2) - Theron Cooper, Georgetown (D.C.); Kyle Glover, Kennesaw State

Douglass (7) - Tra Cofield, Georgia Southern; Hugo Delvalle-Genchi, Lane; Shadarius Jenkins, Montana State-Northern; Johnny Lumpkin, Louisiana-LaFayette; Juan Powell, East Carolina; John Rogers, East Central CC; Oscar Wyatt, Benedict

Dublin (9) - Barry Brown, Georgia State; Tre Coney, Reinhardt; Jermaine Cooley, Tennessee-Martin; Jaden Derriso, Point; Bruce Guyton Jr., Shorter; Steve Linton, Syracuse; Lavonta Walden, Point; Donovan Walker, Point; Brian Williams, Fort Valley State

Early County (5) - Randy Wade Jr., Georgia Southern; Taylor Wimberly, Clark-Atlanta; Tyler Wimberly, Clark-Atlanta; Lou Wood, Huntingdon; Aaron Yarbrough, Jacksonville

East Laurens (2) - Carson Morris, Methodist; Wallace Williams, Iowa Wesleyan

Elbert County (6) - Tra Barnett, Georgia State; Stantavious Derricot, Cumberlands (Ky.); Anthony Eberhardt, Cumberlands (Ky.); Metrius Fleming, Tennessee Tech; Tay Huff, West Georgia; Montavious Tinch, Miles

Fitzgerald (12) - Damien Devine, Lenoir-Rhyne; Ethan Gordon, Lenoir-Rhyne; James Graham, Georgia Tech; Nate Henderson, Berry; J.D. King, Georgia Southern; Jason Poe, Lenoir-Rhyne; Anthony Ransey Jr., Eastern Michigan; Josh Reliford, Tennessee Tech; Brooks Royal, Purdue; Kierron Smith, Georgia Southern; Lecitus Smith, Virginia Tech; Len Spivey, LaGrange

Glenn Hills (3) - D'Angelo Johnson, Reedley CC; Elroy Maloyd, Benedict; Devin Rahney, Reedley CC

Gordon Central (5) - Martavius Harris, Methodist; Dawson Lackey, Pikeville; Hayden Murphy, Berry; Abraham Reyes, Cumberlands (Ky.); Brent Silvar, Shorter

Hapeville Charter (32) - Harper Atkins, Allen; Kawaan Baker, South Alabama; Brandon Banks, Shorter; Tyleek Collins, UNLV; Michael Dendy, Minnesota West CC; Kingsley Enagbare, South Carolina; Jequez Ezzard, Howard; Malik Fleming, East Carolina; Damon Francis, Allen; Elijah Goodman, Charleston; Mack Green, Florida A&M; Richard Hayes, Allen; Dennis Jackson, Hutchinson CC; Ebrima Jawara, Minnesota West CC; Judah Johnson, West Georgia; K'Vanite Johnson, Allen; Mel Johnson, West Georgia; Caleb Kelly, Stanford; Joshua King, Minnesota West CC; M.J. Latimer, West Georgia; Hajj-Malik Williams, Campbell; William Poole, Georgia; Joseph Ross, Fort Valley State; Merrick Sims II, Howard; Christopher Smith, Georgia; Rory Starkey Jr., Pennsylvania; Ousman Traore, Miami (Fla.); Donovan Tucker, William Penn; Dajon Upshur, Allen; Andres Walker, South Carolina State; Jajuan White, Clark-Atlanta; Antoine Wilder, North Carolina A&T

Harlem (5) - Waylin Bell, Fort Valley State; A.J. Brown, Georgia Southern; DeQuan Dorsey, Point; Jakob Pennington, Allen; Abijah Ray, Waldorf

Heard County (17) - Austin Barron, West Georgia; Aaron Beasley, Tennessee; Jacob Bishop, Berry; Levi Brown, Marshall; Jaiden Cameron, Point; Tray Dunson, Gardner-Webb; Jake Edwards, Georgia Southern; Drew Hopkins, Millsaps; Alijah Huzzie, East Tennessee State; Emory Jones, Florida; Andrew Leak, Middle Tennessee; Jaden Moreland, Georgia Southern; Chandler Polk, Berry; LeQuincy Shepherd, Gardner-Webb; MacKayne Smith, Shorter; Trey Wiggins, West Georgia; Zaylin Wood, Middle Tennessee

Hephzibah (7) - Renan Arroyo, Presbyterian; Darrell Baker Jr., Georgia Southern; Raheem Jennings, Benedict; Elijah Mayes, West Georgia; Corby McIntire, Limestone; Dameien Rodgers, Savannah State; MacKenzie Woodruff, Clark-Atlanta

Jeff Davis (7) - Roderick Lewis, West Georgia; Steven McKever, Maryville; Will Moseley, Maryville; Emanuel Rumph, Pikeville; Alex Sanders, Pikeville; Harrison Sheeler, Carson-Newman; Samuel Snell, Keiser

Jefferson County (11) - Tyrone Bell, Alabama A&M; Ashton Binns, Point; Chardell Hales, Benedict; Marquese Haywood, Benedict; Jadarius Hector, Limestone; Dontavis Hunt, Benedict; Ty King, Samford; Micah Lawson, New Mexico Mi; Juwan McCall, West Texas A&M; Zintavious Neal, Morehouse; Parker Stokes, Furman

Jordan (2) - Andres Espinoza, Asa CC; Cameron Green, Rochester CC

Josey (1) - Tremaine Walker, Kentucky Christian

KIPP Atlanta Collegiate (7) - Geronda Hall, Old Dominion; Marquis Johnson, Southeastern Louisiana; Jacorris Lamar, Reinhardt; Otis Odom, Reinhardt; Nazeeh Shakir, Virginia Union; Marquis Thorn, Concordia (Wisc.); Brandon Wright, Georgia State

Lamar County (2) - Pippin Davis, Valdosta State; Larry Dumas, Fort Valley State

Laney (8) - Dontrell Benjamin, Benedict; Willie Eubanks III, The Citadel; Theron Foreman, Kentucky State; Sevon Holmes, Reinhardt; Rico Merriweather, Arkansas-Pine Bluff; Tyrone Truesdell, Auburn; Vicen'te Walker, Eastern New Mexico; Danye Washington, Benedict

McNair (3) - Jabez Blake, Adrian; Christopher Brown, Miles; Christian Holmes, Missouri

Metter (1) - Keondre Williams, West Georgia

Model (5) - T.J. Arnold, Georgia State; Christopher Dublin, Pikeville; Caleb Goode, Point; Hayden Smith, Stetson; Matthew Syverson, Berry

Northeast (1) - Ta'Mario Tufts, Presentation

Pepperell (7) - Connor Chandler, Maryville; Devyn Collins, Reinhardt; Tae Hammond, Cumberlands (Ky.); Tyson Purdie, Manchester; Trevor Thomas, Maryville; T.J. Watkins, Berry; B.J. Williams, Hanover

Putnam County (2) - D'Marcus Crawford, Samford; Jacquarias Waller, Hiram

Rabun County (6) - Peyton Backer, Georgia Southern; Andrew Barnes, Shorter; Bailey Fisher, Tennessee Tech; Austin Jones, Furman; Shawn Lovell, Mars Hill; Charlie Woerner, Georgia

Rockmart (6) - Tyler Abram, Highland CC; Chandler Cooper, Doane; Jay Hinkle, Notre Dame (Ohio); Cade Holder, Reinhardt; Noah Hughes, Reinhardt; Cameron Jones, Reinhardt

Screven County (6) - Kendrick Cox, Georgia Military JC; Ronnie Johnson, Savannah State; Tyquan Johnson, South Carolina; Ja'Lon Tyler, North Carolina Wesleyan; Lewis Wallace, Hutchinson CC; C.J. Wright, Georgia Southern

South Atlanta (6) - Frank Bailey, Morehouse; Ryan Billings, Lane; D.J. Coleman, Jacksonville State; Gary Davis, Benedict; Jordan Gaynor, Thiel; Anthony Nesby, Jacksonville State

Southwest (8) - Zaquan Baldwin, Fort Valley State; Marquez Baxter, Kennesaw State; Isaiah Goolsby, Clark-Atlanta; Randy Green, Limestone; T.J. Parker, Sequoias CC; Jaquez Pennimon, Georgia State; Albert Sharpe, Fort Valley State; Javoris Smith, Lenoir-Rhyne

Spencer (12) - Raekwon Allen, Tennessee State; Tavian Edwards, Itasca CC; Kevonta Fanning, Dodge City CC; Jasaad Graves, Lawrence; Dashae Hubbard, Tuskegee; Tre Lee, Highland CC; Robert Murray, Highland CC; Emmanuel Reed, Jones County CC; Demarkus Robins, West Georgia; Ye'Majesty Sanders, Jacksonville State; Bryce Webster, Alabama State; Devonte Webster, Alabama State

Swainsboro (6) - KeSean Easterling, Point; DeAngelo Jordan, Mid-america Nazarene; Tyrone Kelsey, Georgia Military JC; Luwaski McCloud, Georgia Military JC; K.J. McCoy, Georgia; Jalyn Williams, East Tennessee State

Temple (1) - Diego Medina, Hampton

Therrell (5) - Marquez Clark, Valdosta State; Kwesi Hooks, Minnesota West CC; Craig Johnson II, Morehouse; Rodney Lewis, Clark-Atlanta; Jordan Vence, Arkansas Baptist CC

Thomasville (12) - Jay Bowdry, Georgia Southern; Cray Brown, Cumberlands (Ky.); Marc Davis, Reinhardt; Tanjuatco Gelin, Valdosta State; Quinton Jones, Gardner-Webb;  Karey Lee, Iowa Western; Javonte McGriff, Georgia Southern; Garrett Poole, LaGrange; Tori Sapp Jr., Albany State; Charlie Thomas, Georgia Tech; Benjamin Tillman III, Jacksonville; Jakarius Tillman, Georgia Military JC

Toombs County (6) - Willie Campbell, Cumberlands (Ky.); Ervin Mincey, Holmes CC; Keshawn Morgan, Tyler JC; Demetrious Owens, Cumberlands (Ky.); Rigoberto Tinoco, Benedict; Treyvon Wiggins, Cumberland (Tenn.)

Union County (3) - Knox Kiernan, Furman; Joe Mancuso, Richmond; Cole Wright, Army

Vidalia (5) - Nyshun Bell, Pikeville; Jaylen Clements, Cumberlands (Ky.); Lakia Henry, Mississippi; Nate McBride, Georgia; Sheldon Washington, Cumberlands (Ky.)

Washington (3) - Rodricus Fitten, South Carolina; Johnny Hudson, Jones County CC; Alpha Traore, Itasca CC

Washington County (11) - Dyquan Bloodsaw, Benedict; Djimon Brooks, Georgia Tech; Will Coneway, Mercer; Preston Daniels, Kennesaw State; Jawan Dukes, Limestone; Darius Jackson, Georgia; Mitchell Lord, Mercer; Dadrian Lyman, Morehouse; Wesley Rubiera, Point; Jay'Terrious Sanders, Limestone; Dorsey Wansley, Benedict

Westside-Augusta (6) - Eric Blocker, Point; Elijah Brown, Albany State; Bryce Ford, Reinhardt; Jaquille Jackson, Mayville State; Quinton Phillips, Carson-Newman; Larico Williams, Kentucky Christian

About the Author