Metro students win national scholarships

The National Merit Scholarship Corporation announced a third round of scholarship winners Wednesday.

These winners will receive between $500 and $2,000 a year during their college career to help them earn the degree of choice.

These metro Atlanta winners were among 1.5 million high school students who applied. The winners has to write an essay and provide information about extracurricular activities, awards, and leadership positions. They also had to have an outstanding academic record, be endorsed and recommended by a high school official, and earn SAT scores that confirmed a qualifying test performance.

• Kevin Buck of Alpharetta, Johns Creek High School

• Lauren Ha of Alpharetta. Johns Creek High School

• Conor R. Downey of Atlanta, Henry W. Grady High School

• Aaron M. Earl of Atlanta, the Galloway School

• John A. Eichenlaub of Atlanta, Pace Academy

• Daniel R. Eisenhauer of Atlanta, The Westminster Schools

• Johnna T. Gadomski of Atlanta, Holy Innocents Episcopal School.

• Ian K. Maurer of Atlanta, Chamblee Charter High School

• Stephen Benjamin Reisneof Atlanta, Pace Academy

• Jennifer M. Russ of Atlanta, Atlanta Girls School

• Patrick B. Woodland of Atlanta, Saint Pius X Catholic High School

• James L. Ballard of Ball Ground, Forsyth Central High School.

• Ashley M. Catanzarite of Cumming, VeritasClassical High School

• Aimee Paxton of Decatur, Saint Pius X Catholic High School

• Rachel Solomon of Decatur, Chamblee Charter High School

• Devin Yu of Decatur, Chamblee Charter High School

• Seri Ryu of Duluth, South Forsyth High School

• Sophia H. Sakers of Duluth Peachtree Ridge High School

• Parul Rai of Dunwoody, Dunwoody High School

• Zachary J. Carter of Fayetteville, Landmark Christian School

• JiaRu Huang of Johns Creek, Chattahoochee High School.

• Alex Kong of Johns Creek, The Westminster Schools

• Su Hyun Lee of Johns Creek Johns Creek High School

• George Pan of Johns Creek, Johns Creek High School

• McKinley K. Paul of Johns Creek, Woodward Academy

• Mahima Pirani of Johns Creek Northview High School

• Rishab Rao of Johns Creek, Northview High School

• Joseph G. Shin of Johns Creek, Chattahoochee High School

• Ray Michael Xie of Johns Creek, Johns Creek High School

• Ling Yi Xin of Johns Creek, Northview High School

• Iris Yao of Johns Creek, Northview High School

• Nicolas Rios of Kennesaw, Marietta High School

• Simran V. Modi of Lawrenceville, Gwinnett School of Math, Science and Technology

• Caroline R. Stehr of Lilburn, Parkview High School

• Alyssa Jeryn Forrest of Loganville, homeschooled

• Ilya Belegradek of Marietta, Walton High School

• Andrew J. Grindley of Marietta, homeschooled

• Joshua W. Horne of Marietta, Cherokee Christian School

• Eric W. Hua of Marietta, Walton High School

• Jenna M. Kahn of Marietta, Walton High School

• Leann H. Kopp of Marietta, Blessed Trinity Catholic High School

• Irena Shing Kuan of Marietta, Walton High School

• Colby T. Minear of Marietta, Pope High School

• Lacey C. Moss of Marietta, Lassiter High School

• Riley M. O’Neill of Marietta, North Cobb High School

• Christina P. Pendergrast of Marietta, Campbell High School

• Russell R. Puffer of Marietta, Kennesaw Mountain High School

• Kevin A. Zhou of Marietta, Wheeler High School

• Muhammad V. Arethusa of Milton, Cambridge High School

• Nicolas Leis of Milton, Cambridge High School

• Blake David Quigley of Milton, Cambridge High School

• John Hamlin of Peachtree City, McIntosh High School

• Owen R. Miller of Peachtree City, McIntosh High School

• Samantha Lang of Roswell, Milton High School

• Emma M. Hackstadt of Suwanee, North Gwinnett High School

• Issac J. Kim of Suwanee, North Gwinnett High School

• Julie Anne Wang of Tucker, Parkview High School

• Mackenzie R. Joy of Woodstock, Sequoyah High School

RELATED: Winners of the 2016 AJC Cup for outstanding Atlanta high school students

X