Class AA region tournament results/schedules

Class AA region basketball tournaments start Monday, Feb. 3, 2020. Here are the boys and girls game schedules:

» REGION: 1-2A2-2A3-2A4-2A5-2A6-2A7-2A8-2A
» BY CLASS: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA | A 

REGION 1

Boys

Tuesday

At Brooks County

No. 5 Berrien County 42, No. 4 Brooks County 39

Friday

At Early County

No. 3 Early County 83, No. 2 Fitzgerald 79

No. 1 Thomasville 74, No. 5 Berrien County 44

Saturday

At Early County

Consolation: No. 2 Fitzgerald 71, No. 5 Berrien County 42

Championship: No. 1 Thomasville 62, No. 3 Early County 47

Girls

Tuesday

At Brooks County

No. 4 Brooks County 56, No. 5 Berrien County 44

Friday

At Early County

No. 2 Thomasville 61, No. 3 Fitzgerald 48

No. 1 Early County 65, No. 4 Brooks County 41

Saturday

At Early County

Consolation: No. 3 Fitzgerald 62, No. 4 Brooks County 47

Championship: No. 1 Early County 70, No. 2 Thomasville 46 

REGION 2

» REGION: 1-2A | 3-2A4-2A5-2A6-2A7-2A8-2A

At Metter

Boys

Tuesday

No. 6 Bacon County 70, No. 7 Toombs County 55

No. 5 Metter 61, No. 8 Bryan County 33

Wednesday

No. 3 Vidalia 62, No. 6 Bacon County 49

No. 4 Woodville-Tompkins 81, No. 5 Metter 45

Friday

No. 3 Vidalia 65, No. 2 Jeff Davis 59

No. 1 Swainsboro 87, No. 4 Woodville-Tompkins 54

Saturday

Consolation: No. 2 Jeff Davis 84, No. 4 Woodville-Tompkins 52

Championship: No. 1 Swainsboro 78, No. 3 Vidalia 55

Girls

Tuesday

No. 7 Metter 52, No. 6 St. Vincent’s 38

No. 5 Swainsboro 53, No. 8 Bacon County 45

Wednesday

No. 7 Metter 55, No. 3 Woodville-Tompkins 49

No. 4 Jeff Davis 33, No. 5 Swainsboro 31

Friday

No. 2 Bryan County 54, No. 7 Metter 32

No. 1 Vidalia 50, No. 4 Jeff Davis 30

Saturday

Consolation: No. 4 Jeff Davis 35, No. 7 Metter 32

Championship: No. 1 Vidalia 67, No. 2 Bryan County 58 (2 OT)

REGION 3

» REGION: 1-2A2-2A | 4-2A5-2A6-2A7-2A8-2A

Boys

Monday

At Dodge County

No. 6 East Laurens 58, No. 7 Dodge County 48 

Tuesday

At Northeast

No. 5 Bleckley County 67, No. 4 Southwest 44

No. 3 Northeast 78, No. 6 East Laurens 60

Friday

At Southwest

No. 2 Washington County 57, No. 3 Northeast 43

No. 1 Dublin 67, No. 5 Bleckley County 44

Saturday

At Southwest

Consolation: No. 3 Northeast 55, No. 5 Bleckley County 36

Championship: No. 2 Washington County 50, No. 1 Dublin 43

Girls

Monday

At Dodge County

No. 6 Dodge County 64, No. 7 Dublin 46

Tuesday

At Northeast

No. 4 East Laurens 49, No. 5 Bleckley County 44

No. 3 Northeast 89, No. 6 Dodge County 88 (OT)

Friday

At Southwest

No. 2 Washington County 51, No. 3 Northeast 33

No. 1 Southwest 57, No. 4 East Laurens 38

Saturday

At Southwest

Consolation: No. 4 East Laurens 54, No. 3 Northeast 40

Championship: No. 2 Washington County 49, No. 1 Southwest 45

REGION 4

» REGION: 1-2A2-2A3-2A | 5-2A6-2A7-2A8-2A

At Laney

Boys

Tuesday

No. 6 Hephzibah 75, No. 7 Josey 59

No. 5 Jefferson County 68, No. 8 Harlem 49

Wednesday

No. 5 Jefferson County 59, No. 4 Westside 55

No. 3 Laney 56, No. 6 Hephzibah 44 

Friday

No. 3 Laney 51, No. 2 Butler 47

No. 1 Glenn Hills 61, No. 5 Jefferson County 58

Saturday

Consolation: No. 2 Butler 70, No. 5 Jefferson County 54

Championship: No. 1 Glenn Hills 64, No. 3 Laney 58

Girls

Tuesday

No. 6 Screven County 42, No. 7 Westside 34

No. 5 Hephzibah 51, No. 8 Harlem 41

Wednesday

No. 4 Jefferson County 55, No. 5 Hephzibah 45

No. 3 Butler 65, No. 6 Screven County 20

Friday

No. 2 Josey 57, No. 3 Butler 47

No. 1 Laney 85, No. 4 Jefferson County 35

Saturday

Consolation: No. 3 Butler 61, No. 4 Jefferson County 36

Championship: No. 1 Laney 44, No. 2 Josey 39

REGION 5

» REGION: 1-2A2-2A3-2A4-2A | 6-2A7-2A8-2A

Boys

Monday

At Lamar County

No. 6 Lamar County 83, No. 7 Bremen 46

Tuesday

At Temple

No. 4 Jordan 53, No. 5 Heard County 43

No. 3 Temple 78, No. 6 Lamar County 41

Thursday

At Spencer

No. 2 Callaway 52, No. 3 Temple 42

No. 1 Spencer 84, No. 4 Jordan 34

Saturday

At Spencer

Consolation: No. 3 Temple 33, No. 4 Jordan 32

Championship: No. 1 Spencer 84, No. 2 Callaway 58

Girls

Monday

At Lamar County

No. 6 Temple 44, No. 7 Jordan 22

Tuesday

At Temple

No. 4 Callaway 53, No. 5 Spencer 48

No. 3 Bremen 36, No. 6 Temple 19

Thursday

At Spencer

No. 3 Bremen 46, No. 2 Heard County 41

No. 1 Lamar County 53, No. 4 Callaway 46

Saturday

At Spencer

Consolation: No. 2 Heard County 46, No. 4 Callaway 17

Championship: No. 3 Bremen 47, No. 1 Lamar County 42

REGION 6

» REGION: 1-2A2-2A3-2A4-2A5-2A | 7-2A8-2A

At Douglass

Boys

Tuesday

No. 5 Washington 72, No. 4 B.E.S.T. Academy 57

No. 3 South Atlanta 74, No. 6 Hapeville Charter 72

No. 7 Douglass 68, No. 2 KIPP 53

No. 1 Therrell 83, No. 8 McNair 74

Thursday

No. 7 Douglass 56, No. 3 South Atlanta 38

No. 1 Therrell 61, No. 5 Washington 44

Friday

Consolation: No. 3 South Atlanta 69, No. 5 Washington 45

Championship: No. 1 Therrell 49, No. 7 Douglass 47

Girls

Wednesday

No. 4 Therrell 59, No. 5 Washington 41

No. 3 South Atlanta 43, No. 6 KIPP 35

No. 2 Hapeville Charter 47, No. 7 McNair 32

No. 1 Douglass 68, No. 8 Correta Scott King 9 

Thursday

No. 2 Hapeville Charter 52, No. 3 South Atlanta 39

No. 1 Douglass 67, No. 4 Therrell 46

Friday

Consolation: No. 3 South Atlanta 53, No. 4 Therrell 48

Championship: No. 1 Douglass 78, No. 2 Hapeville Charter 59

REGION 7

» REGION: 1-2A2-2A3-2A4-2A5-2A6-2A | 8-2A

At Chattooga

Boys

Monday, Feb. 3

No. 5 Pepperell 85, No. 8 Dade County 49

No. 6 Gordon Central 74, No. 7 Armuchee 68

Tuesday

No. 4 Coosa 70, No. 5 Pepperell 46

No. 3 Model 65, No. 6 Gordon Central 39

Friday

No. 1 Chattooga 83, No. 4 Coosa 66

No. 2 Rockmart 58, No. 3 Model 52

Monday, Feb. 10

Consolation: No. 3 Model 51, No. 4 Coosa 44

Championship: No. 2 Rockmart 54 No. 1 Chattooga 52

Girls

Monday, Feb. 3

No. 8 Coosa 63, No. 5 Model 60

No. 6 Armuchee 47, No. 7 Pepperell 45

Tuesday

No. 4 Gordon Central 71, No. 8 Coosa 50 

No. 3 Dade County 44, No. 6 Armuchee 27

Friday

No. 1 Chattooga 58, No. 4 Gordon Central 55

No. 2 Rockmart 47, No. 3 Dade County 44

Monday, Feb. 10

Consolation: No. 3 Dade County 46, No. 4 Gordon Central 38 

Championship: No. 2 Rockmart 57, No. 1 Chattooga 56

REGION 8

» REGION: 1-2A2-2A3-2A4-2A5-2A6-2A7-2A

Boys

Monday, Feb. 3

At Banks County

No. 6 Elbert County 71, No. 7 Monticello 64

No 5. Putnam County 94, No. 8 Oglethorpe County 62

Tuesday

At Union County

No. 5 Putnam County 47, No. 4 Rabun County 46

No. 3 Union County 66, No. 6 Elbert County 49

Friday

At Rabun County

No. 2 Social Circle 62, No. 3 Union County 58

No. 1 Banks County 66, No. 5 Putnam County 53

Monday, Feb. 10

At Rabun County

Consolation: No. 3 Union County 69, No. 5 Putnam County 49

Championship: No. 1 Banks County 65, No. 2 Social Circle 44

Girls

Monday, Feb. 3

At Banks County

No. 6 Social Circle 32, No. 7 Monticello 31

No. 5 Banks County 71,  No. 8 Oglethorpe County 14

Tuesday

At Union County

No. 5 Banks County 61, No. 4 Elbert County 59

No. 3 Union County 53, No. 6 Social Circle 23 

Friday

At Rabun County

No. 3 Union County 59, No. 2 Putnam County 51

No. 5 Banks County 74, No. 1 Rabun County 71

Monday, Feb. 10

At Rabun County

Consolation: No. 2 Putnam County 56, No. 1 Rabun County 52

Championship: No. 3 Union County 37, No. 5 Banks County 33

Follow the AJC’s Class AA coverage on Twitter.

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

X