Class AAA region tournaments results/schedules

Class AAA region basketball tournaments start Monday, Feb. 3, 2020. Here are the boys and girls game schedules:

» REGIONS: 1-3A2-3A3-3A4-3A5-3A6-3A7-3A8-3A
» BY CLASS: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA | AAA

REGION 1 

Girls

Tournament Seeds

#1 Monroe

#2 Worth County

#3 Crisp County

At Large TBD

Boys

Tournament Seeds

#1 Monroe

#2 Crisp County

#3 Worth County

At Large TBD 

REGION 2 

» REGIONS: 1-3A | 3-3A4-3A5-3A6-3A7-3A8-3A

Girls

Tuesday, Feb. 4

At Liberty County

#4 Liberty County 45, #5 Long County 40

#3 Tattnall County 46, #6 Appling County 18

Friday, Feb. 7

At Long County 

#3 Tattnall County 44, #2 Brantley County 38

#1 Pierce County def. #4 Liberty County

Saturday, Feb. 8

At Long County

Third/Fourth, #2 Brantley County vs. #4 Liberty County, 5:30 p.m.

Championship, #3 Tattnall County 48, #1 Pierce County 35

Boys

Tuesday, Feb. 4

At Liberty County

#4 Tattnall County 69, #5 Brantley County 59

#6 Appling County 57, #3 Liberty County 55

Friday, Feb. 7 

At Long County

#2 Pierce County def. #6 Appling County

#1 Long County 83, #4 Tattnall County 61

Saturday, Feb. 8 

At Long County

Third/Fourth, #6 Appling County 74, #4 Tattnall County 69

Championship, #1 Long County  52, #2 Pierce County 45

REGION 3

» REGIONS: 1-3A2-3A | 4-3A5-3A6-3A7-3A8-3A

Girls

Tuesday, Feb. 4

At Benedictine

#6 Islands 58, #7 Windsor Forest 45

#5 Jenkins 55, #8 Groves 12

Wednesday, Feb. 5

At Windsor Forest

#4 Southeast Bulloch 47, #5 Jenkins 29

#3 Savannah 51, #6 Islands 37

Friday, Feb. 7 

#2 Beach 50, #3 Savannah 37

#1 Johnson-Savannah 86, #4 Southeast Bulloch 35

Saturday, Feb. 8

At New Hampstead

Third/Fourth, #3 Savannah 53, #4 Southeast Bulloch 43

Championship, #1 Johnson-Savannah 46, #2 Beach 40

Boys

Monday, Feb. 3 

At Groves 

#9 Islands 54, #8 Groves 46

Tuesday, Feb. 4

At Benedictine

#7 Savannah 62, #6 Southeast Bulloch 45

#5 Benedictine 44, #9 Islands 42

Wednesday, Feb. 5

At Windsor Forest

#5 Benedictine 55, #4 Jenkins 50

#3 Beach 67, #7 Savannah 62

Friday, Feb. 7 

At Windsor Forest

#3 Beach 67, #2 Johnson-Savannah 62

#1 Windsor Forest 79, #5 Benedictine 69

Saturday, Feb. 8

At New Hampstead

Third/Fourth, #2 Johnson-Savannah 55, #5 Benedictine 27

Championship, #1 Windsor Forest 59, #3 Beach 49

REGION 4

» REGIONS: 1-3A2-3A3-3A | 5-3A6-3A7-3A8-3A

Girls

At Rutland

Monday, Feb. 3

#5 Central-Macon 45, #4 Pike County 39

#3 Kendrick 55, #6 Peach County 46

#2 Rutland 49, #7 Westside-Macon 36

Friday, Feb. 7 

#2 Rutland 62, #3 Kendrick 58

#1 Jackson 60, #5 Central-Macon 43

Saturday, Feb. 8

Third/Fourth, #5 Central-Macon vs. #3 Kendrick, 4 p.m.

Championship, #2 Rutland 48, #1 Jackson 41

Boys

Tuesday, Feb. 4

At Rutland

#4 Rutland 71, #5 Jackson 65

#3 Peach County 82, #6 Kendrick 80

#2 Central-Macon 101, #7 Pike County 37

Friday, Feb. 7 

#2 Central-Macon 90, #3 Peach County 49

#1 Westside-Macon 56, #4 Rutland 44

Saturday, Feb. 8

Third/Fourth, #3 Peach County vs. #4 Rutland, 5:30 p.m.

Championship, #1 Westside-Macon 59, #2 Central-Macon 49

REGION 5

» REGIONS: 1-3A2-3A3-3A4-3A | 6-3A7-3A8-3A

Girls

Tuesday, Feb. 4 

At Lovett

#4 Stone Mountain 50, #5 Redan 43

#3 Pace Academy 34, #6 Lovett 28

#2 Cedar Grove 56, #7 Towers 25

Wednesday, Feb. 5 

#2 Cedar Grove 55, #3 Pace Academy 33

#1 Westminster 52, #4 Stone Mountain 42

Friday, Feb. 7 

Third/Fourth, #4 Stone Mountain 28, #3 Pace Academy 17

Championship, #2 Cedar Grove 47, #1 Westminster 47

Boys

Monday, Feb. 3

At Lovett

#5 Cedar Grove 61, #4 Towers 58

#3 Lovett 62, #6 Redan 47

#2 Westminster 64, #7 Stone Mountain 41

Wednesday, Feb. 5

#2 Westminster 66, #3 Lovett 54

#1 Pace Academy 69, #5 Cedar Grove 46

Friday, Feb. 7

Third/Fourth, #3 Lovett 60, vs. #5 Cedar Grove 40

Championship, #1 Pace Academy 59, #2 Westminster 48

REGION 6

» REGIONS: 1-3A2-3A3-3A4-3A5-3A | 7-3A8-3A

Girls

Monday, Feb. 3

At North Murray

#9 Haralson County 58, #8 Adairsville 34

Tuesday, Feb. 4 

#7 Lakeview-Fort Oglethorpe 37, #6 Murray County 31

#5 Calhoun 56, #9 Haralson County 33

Thursday, Feb. 6

#3 Coahulla Creek 56, #7 Lakeview-Fort Oglethorpe 36

#5 Calhoun 53, #4 North Murray 48

Friday, Feb. 7 

#2 Sonoraville 56, #3 Coahulla Creek 47

#1 Ringgold 66, #5 Calhoun 38

Monday, Feb. 10 

Third/Fourth, #5 Calhoun 65, #3 Coahulla Creek 50

Championship, #2 Sonoraville 53, #1 Ringgold 43 

Boys

Monday, Feb. 3 

At North Murray

#8 Ringgold 52, #9 Haralson County 35

Tuesday, Feb. 4

#6 Adairsville 57, #7 Coahulla Creek 34

#5 Sonoraville 63, #8 Ringgold 52

Thursday, Feb. 6 

#6 Adairsville 73, #3 Murray County 61

#4 Calhoun 61, #5 Sonoraville 52

Friday, Feb. 8

#2 Lakeview-Fort Oglethorpe 57, #6 Adairsville

#1 North Murray 70, #4 Calhoun 67

Monday, Feb. 10 

Third/Fourth, #4 Calhoun 59, #6 Adairsville 49

Championship, #2 Lakeview-Fort Oglethorpe 57, #1 North Murra 47

REGION 7

» REGIONS: 1-3A2-3A3-3A4-3A5-3A6-3A | 8-3A

Girls

Wednesday, Feb. 5

At North Hall

#5 Fannin County 55, #4 Lumpkin County 45

#3 Dawson County 52, #6 East Hall 46

#2 North Hall 49, #7 Cherokee Bluff 31

Friday, Feb. 7 

At East Hall

#2 North Hall 72, #3 Dawson County 51

#1 Greater Atlanta Christian 55, #5 Fannin County 43

Monday, Feb. 10 

At East Hall

Third/Fourth, #5 Fannin County 54, #3 Dawson County 42

Championship, #2 North Hall 49, #1 Greater Atlanta Christian 48

Boys

Tuesday, Feb. 4 

At Greater Atlanta Christian 

#4 Cherokee Bluff 72, #5 Lumpkin County 50

#3 North Hall 57, #6 East Hall 50

#2 Greater Atlanta Christian 79, #7 Fannin County 28

Friday, Feb. 7 

At East Hall

#2 Greater Atlanta Christian 61, #3 North Hall 51

#1 Dawson County 70, #4 Cherokee Bluff 62

Monday, Feb. 10 

At East Hall

Third/Fourth, #4 Cherokee Bluff 68, #3 North Hall 66

Championship, #1 Dawson County 70, #2 Greater Atlanta Christian 63 (OT)

REGION 8 

» REGIONS: 1-3A2-3A3-3A4-3A5-3A6-3A7-3A 

Girls

Monday, Feb. 3 

At East Jackson

#6 East Jackson 68, #7 Franklin County 39

Tuesday, Feb. 4

At Franklin County

#4 Jackson County 50, #5 Monroe Area 40

#3 Hart County 60, #6 East Jackson 48

Friday, Feb. 7

At Emmanuel College

#2 Morgan County 39, #3 Hart County 37

#1 Jefferson 64, #4 Jackson County 33

Monday, Feb. 10 

At Emmanuel College

Third/Fourth, #3 Hart County 71, #4 Jackson County 44

Championship, #1 Jefferson 55, #2 Morgan County  37

Boys

Monday, Feb. 3 

At East Jackson

#7 Morgan County 53, #6 Jackson County 44

Tuesday, Feb. 4 

At Franklin County 

#4 Monroe Area 63, #5 East Jackson 56

#3 Franklin County 65, #7 Morgan County 48

Friday, Feb. 7 

At Emmanuel College

#3 Franklin County 70, #2 Hart County 65

#1 Jefferson 86, #4 Monroe Area 59

Monday, Feb. 10  

At Emmanuel College

Third/Fourth, #4 Monroe Area 74, #2 Hart County 72

Championship, #1 Jefferson 76, #3 Franklin County 67

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

X