Westlake head coach Hilda Hankerson instructs Raven Johnson (25) in the GHSA Class AAAAAAA championship game Saturday, March 9, 2019, at the Macon Centreplex in Macon.
Photo: Hyosub Shin/hshin@ajc.com
Photo: Hyosub Shin/hshin@ajc.com

High school basketball girls all-state teams

This is the 2019 high school basketball girls all-state teams. | All-state boys team

» Boys players of the year: Sharife Cooper and Isaac Okoro, McEachern
» Girls player of the year: Kayla McPherson, Madison County
» All-metro teams: Boys | Girls
» All-State teams by Class: AAAAAAA | AAAAAA | AAAAA | AAAA | AAA | AA | A-Private | A-Public

All-classification player of the year: Kayla McPherson, Madison County

Class AAAAAAA

Player of the year: Raven Johnson, Westlake

Coach of the year: Hilda Hankerson, Westlake

First team

G Azonya Austin, North Cobb, 5-6, Jr.
G Bria Harmon, Collins Hill, 5-7, Sr.
G Raven Johnson, Westlake, 5-8, So.
F Javyn Nicholson, Collins Hill, 6-3, Sr.
G Morgan Robinson-Nwagwu, Norcross, 5-7, Sr.

Second team

C Lydia Freeman, Westlake, 6-5, Jr.
G Caroline Martin, North Forsyth, 5-8, Jr.
G Lacie McCoy, Cherokee, 5-9, Sr.
G Myra Strickland, Norcross, 5-7, Sr.
F Sacha Washington, Parkview, 6-2, So.

Honorable mention: Kierra Adams, Brookwood; Jada Alston, Campbell; Charlay Conway, Marietta; Denim DeShields, McEachern; Janiah Ellis, Colquitt County; Olivia Herrera, Cherokee; Milana Holmes, Pebblebrook; Kennedy Powell, Roswell; Jazmin Robinson, Grayson; Torey Walker, Duluth

Class AAAAAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Anaya Boyd, Lovejoy

Coach of the year: Tim Slater, Lanier

First team

F Ashlee Austin, Northview, 6-2, Sr.
G Anaya Boyd, Lovejoy, 5-11, Jr.
G Genesis Bryant, Lovejoy, 5-6, Jr.
F Amari Robinson, Douglas County, 6-0, Sr.
G Chellia Watson, Winder-Barrow, 5-8, Sr.

Second team

F Nia Allen, Valdosta, 5-11, Sr.
F Sania Feagin, Forest Park, 6-4, So.
G Sydney Rosant, Sequoyah, 5-8, Sr.
F Zoesha Smith, Glynn Academy, 5-11, Jr.
G Kalen Surles, Lanier, 5-11, Sr.

Honorable mention: Jasmine Blevins, Bradwell Institute; Kassidy Broussard, Stephenson; Alana Denson, Forest Park; Christabel Ezumah, Lanier; Sade Harrell, Heritage-Conyers; Asjah Inniss Northview; Josie Johnson, Creekview; Kaliyah Little, Northside-Warner Robins; Jodi Mullins, South Cobb; Lazaria Spearman, Dacula

Class AAAAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Deasia Merrill, Villa Rica

Coach of the year: Gene Durden, Buford

First team

G Jada Claude, Whitewater, 6-0, Sr.
F Taziaha Fanning, Harris County, 6-0, Sr.
C Deasia Merrill, Villa Rica, 6-1, Sr.
G Zamiya Passmore, Locust Grove, 5-6, Sr.
G Lacy Robins, Statesboro, 5-11, Jr.

Second team

G De’Mauri Flournoy, Carrollton, 5-6, So.
G Mikaylyn Glover, Clarke Central, 5-7, Jr.
F Stacie Jones, Veterans, 6-0, Jr.
F Kennedi Manning, Arabia Mountain, 6-1, Sr.
G Tate Walters, Buford, 5-9, Jr.

Honorable mention: Mataea Boyd, Ware County; Trinity Edwards, Chamblee; Demeara Hinds, Lithia Springs; Alice Anne Hudson, Starr’s Mill; Unique Miller, Jackson-Atlanta; Ty’kerria Richardson, Jones County; Jaleah Storr, Eagle’s Landing; Constance Thomas, Columbia; Raven Thurman, Southwest DeKalb; Terren Ward, Wayne County

Class AAAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Kayla McPherson, Madison County

Coach of the year: Anson Hundley, Carver-Columbus

First team

G Keely Brown, Luella, 5-10, Jr.
C Olivia Cochran, Carver-Columbus, 6-3, Jr.
F Corriana Evans, Spalding, 6-1, Jr.
G Kayla McPherson, Madison County, 5-7, So.
G Caroline Wysocki, Flowery Branch, 5-5, Sr.

Second team

F Jordan Bailey, Madison County, 6-1, Sr.
G Aniaya Jester, Spalding, 5-4, Sr.
G Briana Juniel, Henry County, 5-9, Sr.
G Janya Love-Hill, Carver-Columbus, 5-6, Sr.
G Emily Wiley, Heritage-Catoosa, 5-11, Sr.

Honorable mention: Sydney Bowles, Woodward Academy; Crystal Corley, Baldwin; Jada Griffin, Northwest Whitfield; Asjah Harrell, Perry; Katie Hynekamp, Blessed Trinity; Calmela Mack, West Laurens; Paris Mullins, Henry County; Daija Powell, Sandy Creek; Bre’lyn Snipes, Shaw; Ashley Woodroffe, Flowery Branch

Class AAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Torrion Starks, Hart County

Coach of the year: Brandon Lindsey, Johnson-Savannah

First team

G J’Mya Cutter, Johnson-Savannah, 5-8, Sr.
G Sydney Johnson, Lovett, 5-8, Sr.
G Da’Nasia Shaw, Peach County, 5-1, Sr.
G Torrion Starks, Hart County, 5-8, Sr.
G Kaylee Sticker, Dawson County, 6-0, Sr.

Second team

F Taniya Alexander, Hart County, 6-0, So.
W Bailee Breedlove, Franklin County, 5-9, So.
G Jaida Burgess, Beach, 5-3, Jr.
C Kayla Garrett, Tattnall County, 6-1, Sr.
G Sarah Plemons, North Murray, 5-10, Sr.

Honorable mention: Kaleigh Addie, Greater Atlanta Christian; Jardyn Alexander, Stone Mountain; Livi Blackstock, Jefferson; BreAsia Davis, Rutland; Madison Evans, Beach; Ansleigh Ferguson, North Hall; Maliyah Parks, Sonoraville; Lou Reid, Morgan County; Rodrica Styles, Cook; Jasmine Thompson, Johnson-Savannah

Class AA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Destanee Wright, Dodge County

Coach of the year: Alana Allen, Douglass

First team

G Tomiyah Alford, Lamar County, 5-7, Sr.
G Olonna Rawls, Bryan County, 5-7, Jr.
G Nekiyah Thompson, Douglass, 5-7, Sr.
C Makayla Timpson, Early County, 6-2, So.
G Destanee Wright, Dodge County, 5-5, Sr.

Second team

G Dynesha Brown, Swainsboro, 5-6, Sr.
F Europe Brown, Dodge County, 5-8, Sr.
G Mercedes Coleman, Gordon Central, 5-7, So.
G Jaiden Hamilton, Laney, 5-9, Sr.
G Trinity Jones, Fitzgerald, 5-5, Jr.

Honorable mention: Madison Abbott, Monticello; Keyarah Berry, Rockmart; Jaycie Bowen, Banks County; Brooke Henricks, Rabun County; Kierra Jackson, Callaway; Megan Kent, Model; Mekindia Martin, KIPP Atlanta Collegiate; Miracle Parker, Washington County; Tykedra Rolland, Josey; Jashanti Simmons, Putnam County

Class A-Private

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-Public

Player of the year: Jillian Hollingshead, Holy Innocents’

Coach of the year: Nichole Dixon, Holy Innocents’

First team

F India Bellamy, Eagle’s Landing Christian, 6-1, Sr.
F A.C. Carter, Wesleyan, 5-11, Jr.
G Elizabeth Gibbs, Landmark Christian, 5-7, Sr.
F Jillian Hollingshead, Holy Innocents’, 6-4, So.
F Jordan Isaacs, St. Francis, 6-2, Sr.

Second team

G Kai Carter, Paideia, 6-0, Sr.
G Kara Dunn, Mount Paran Christian, 6-0, Fr.
G Weronika Hipp, Eagle’s Landing Christian, 5-9, Jr.
G Mia Moore, St. Francis, 5-6, So.
G Eliza Snyder, Lakeview Academy, 5-11, Jr.

Honorable mention: Jasmine Akins, Calvary Day; Paige Dennis, Savannah Christian; Caroline Dingler, Darlington; Jada Farrell, Holy Innocents’; Faith Humphrey, Christian Heritage; Aminata Ly, Greenforest; Paige Lyons, Wesleyan; Nadia Reese, Stratford Academy; Ali Rumpel, Athens Academy; Jada Ryce, Galloway

Class A-Public

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-Private

Player of the year: Ansley Whitley, Marion County

Coach of the year: Fran McPherson, Marion County

First team

G Gracie Brunel, Lanier County, 5-6, Sr.
G Sameria Bryant, Wheeler County, 5-6, Jr.
G Kanashas Enocher, Calhoun County, 5-5, Sr.
G Brandy Mackey, Telfair County, 5-3, Sr.
F Ansley Whitley, Marion County, 6-1, Sr.

Second team

G Mya Byrd, Turner County, 5-9, Jr.
G Zyhia Johnson, Clinch County, 5-6, So.
F JaBrica Leslie, Greenville, 5-8, So.
F Deandria Stephens, Georgia Military, 5-8, So.
F Ashley Whitley, Marion County, 6-1, Sr.

Honorable mention: Anyla Bell, Mitchell County; Prencis Harden, Emanuel County Institute; Destiny McClendon, Lake Oconee Academy; Angel McRae, Clinch County; Keonya Mincey, Wheeler County; Talaya Robinson, Claxton; Bernyla Sparks, Central-Talbotton; Yakia Temple, Turner County; India Wells, Telfair County; Dasia Wyatt, Bowdon

About the Author

X