Tri-Cities DeMarcus Johnson (5) helps hoist the Class AAAAAA championship trophy March 9, 2019, at the Macon Centreplex in Macon. Tri-Cities defeated Tuker, 46-43, for the state title.
Photo: Hyosub Shin/hshin@ajc.com
Photo: Hyosub Shin/hshin@ajc.com

High school basketball boys all-state teams

This is the 2019 high school basketball boys all-state teams. | All-state girls team

» Boys players of the year: Sharife Cooper and Isaac Okoro, McEachern
» Girls player of the year: Kayla McPherson, Madison County
» All-metro teams: BoysGirls
» All-State teams by Class: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

All-classification co-players of the year: Sharife Cooper and Isaac Okoro, McEachern

Class AAAAAAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Co-players of the year: Sharife Cooper and Isaac Okoro, McEachern

Coach of year: Mike Thompson, McEachern

First team

G Brandon Boston, Norcross, 6-7, Jr.
G Jamir Chaplin, Meadowcreek, 6-4, Sr.
G Sharife Cooper, McEachern, 6-1, Jr.
W/F Isaac Okoro, McEachern, 6-6, Sr.
G Deivon Smith, Grayson, 6-2, Jr.

Second team

G Terrell Burden, Campbell, 5-9, Sr.
F Armani Harris, Newton, 6-7, Sr.
G Chase Hunter, Westlake, 6-3, Sr.
G Fermandez Jones, East Coweta, 6-0, Sr.
G Kyle Sturdivant, Norcross, 6-3, Sr.

Honorable mention: Jalen Benjamin, Meadowcreek; Tre Clark, Newton; Damian Dunn, Meadowcreek; Jaxon Etter, Etowah, Mitch Ganote, Lambert; Jalen Harper, Pebblebrook; Marquavius Johnson, Tift County; Leslie Nkereuwem, Discovery; Quincy Olivari, Westlake; Brandon Stroud, East Coweta

Class AAAAAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Demarcus Johnson, Tri-Cities

Coach of year: Omari Forts, Tri-Cities

First team

G Malik Battle, Alexander, 6-2, Sr.
G DeMarcus Johnson, Tri-Cities, 6-0, Sr.
G Jayce Moore, Coffee, 6-2, Sr.
G Messiah Thompson, North Atlanta, 5-8, Sr.
G A.J. White, Chattahoochee, 5-10, So.

Second team

F/C Joyful Hawkins, Brunswick, 6-7, Fr.
F Jermontae Hill, Tucker, 6-6, Jr.
F Tyrel Morgan, Hughes, 6-5, Sr.
G Kamar Robertson, Cambridge, 6-0, Sr.
G/F Cameron Sheffield, Chattahoochee, 6-6, Jr.

Honorable mention: Brandon Barron, Alpharetta; Rayquan Brown, Mundy’s Mill; Richard Crawford III, Greenbrier; Jacksen Greco, Sequoyah; Titus Hunter, Tri-Cities; Sion James, Lanier; Rafael Rubel, Gainesville; Trelan Scott, Heritage-Conyers; Brenden Tucker, Dacula; Kalen Williams, Lakeside-Evans.

Class AAAAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Kadarius “K.D.” Johnson, Southwest DeKalb

Coach of year: Eddie Martin, Buford

First team

G Caleb Byrd, Rome, 6-2, Jr.
G Eric Gaines, Lithonia, 6-2, Jr.
F James Glisson III, Southwest DeKalb, 6-6, Sr.
G Kadarius ”K.D.” Johnson, Southwest DeKalb, 6-1, Jr.
G/F Marcus Watson, Buford, 6-6, Sr.

Second team

F Eric Coleman, Buford, 6-6, Sr.
G Josh Dupree, Fayette County, 6-2, Sr.
G Anthony Hardy, Lithia Springs, 6-1, Jr.
G Christopher Hood, Eagle’s Landing, 6-4, Sr.
G Donell Nixon II, Buford, 5-9, Sr.

Honorable mention: Quincy Canty, Cedar Shoals; Anthony Grant, Wayne County; Zarion Griffin, Statesboro; C.J. Henderson, Kell; Tyler Johnson, Cedar Shoals; Marcellious Lockett, Carrollton; Jamaine Mann, Starr’s Mill; Jervon Morris, Paulding County; Nathan Presnell, Hiram; Tailique Williams, Harris County.

Class AAAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: T.J. Bickerstaff, Sandy Creek

Coach of year: Warren Beaulah, Carver-Columbus

First team

W/F T.J. Bickerstaff, Sandy Creek, 6-8, Sr.
F/C Walker Kessler, Woodward Academy, 7-0, Jr.
F Joshua Lusane, Americus-Sumter, 6-8, Sr.
C/F Travon Walker, Upson-Lee, 6-6, Sr.
G Anthony “A.J.’’ Watts, Carver-Columbus, 6-0, Sr.

Second team

G Matthew Gonzalo, St. Pius, 5-10, Sr.
F Zander Hamilton, Thomson, 6-3, Sr.
G Alex Kelehear, LaFayette, 6-0, Sr.
G Zyrice Scott, Upson-Lee, 6-1, Sr.
G Wisdom Uboh, Henry County, 5-9, Sr.

Honorable mention: Julian Alexander, Sandy Creek; Jordan Brown, Westover; Traveon Brown, Americus-Sumter; Perignon Dyer, Cartersville; Cameron Gwyn, Chestatee; Rodrick Jones, Dougherty; Lance Smith, Salem; Sutton Smith, Denmark; Kobe Stewart, Cross Creek; Xavier Valley, North Clayton.

Class AAA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Jaylin Williams, Brantley County

Coach of year: Jamond Sims, Morgan County

First team

G Luke Chism, Dawson County, 6-5, Sr.
G Tyrin Lawrence, Morgan County, 6-4, Sr.
G Hunter McIntosh, Greater Atlanta Christian, 6-2, Sr.
F Jaylin Williams, Brantley County, 6-7, Sr.
G Alec Woodard, Morgan County, 6-3, Sr.

Second team

G Titus Brown, Franklin County, 6-0, Jr.
G Zimbabwe Fields, Windsor Forest, 6-3, Sr.
F Rex McCord, Hart County, 6-2, Sr.
F Marquavious Primas, Central-Macon, 6-8, So.
G Ben Sheppard, Greater Atlanta Christian, 6-6, Sr.

Honorable mention: Devon Barnes, Cedar Grove; Emondre Bowles, Johnson-Savannah; Darien Cone, Tattnall County; Kanaris Cummings, Cedar Grove; Bryson Dennis, Stone Mountain; Javian Mosley, Westside-Macon; JaKobe Nether, Worth County; Marc Pilcher, Coahulla Creek; Jordan Stephens, Rutland; Reign Watkins, Pace Academy.

Class AA

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Player of the year: Ja’Queze Kirby, Jeff Davis

Coach of year: Eddie Johnson, Therrell

First team

F Robbie Armbrester, Therrell, 6-5, So.
G/F Preston Crisp, Woodville-Tompkins, 6-5, Sr.
G Ja’Quavian Florence, South Atlanta, 6-3, Jr.
G/W A.J. James, Elbert County, 6-3, Sr.
F/G Ja’Queze Kirby, Jeff Davis, 6-6, Jr.

Second team

W/C Carl Cleveland, Banks County, 6-5, Jr.
G Darius Dunn, Northeast-Macon, 6-2, Sr.
G Ra’Sean Frederick, Therrell, 6-5, Jr.
G Jaylin Sellers, Spencer, 6-2, So.
F John Whitehead, Glenn Hills, 6-5, Jr.

Honorable mention: Kenon Dixon, Coosa; Christopher Dumas, KIPP Atlanta Collegiate; Nykeem Farrow, Bleckley County; Keandre Graham, Early County; Anthony Jones, Vidalia; Maurice Paige, Laney; Jamarious Pledger, Douglass; Jaylin Sellers, Spencer; Charleston Willingham, Woodville-Tompkins; Vonterius Woolbright, Thomasville; Keondre Williams, Metter.

Class A-Private

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-Public

Player of the year: Dwon Odom, St. Francis

Coach of year: Drew Catlett, St. Francis

First team

G Devin Butts, Stratford Academy, 6-5, Sr.
F Stanley Eze, Mount Bethel Christian, 6-5, Sr.
F Jordan Meka, Mount Bethel Christian, 6-8, Jr.
G Dwon Odom, St. Francis, 6-1, Jr.
G Trevon Reddish, Eagle’s Landing Christian, 6-5, Sr.

Second team

G/F Mekhi Cameron, Eagle’s Landing Christian, 6-4, Sr.
W Chase Ellis, St. Francis, 6-2, Jr.
F Chance Moore, Holy Innocents’, 6-5, So.
G Lamar Oden, Greenforest Christian, 6-4, Jr.
G Quinn Richey, Mount Pisgah Christian, 6-5, Sr.

Honorable mention: Chandler Baker, Walker; Giancarlo Bastianoni Sanchez, Trinity Christian; Coleman Boyd, Mount Bethel Christian; Shad Dabney, Riverside Military; Jalen Fulwood, Wesleyan; Brelan Holston, George Walton Academy; A.J. Hopkins, Whitefield Academy; A.J. Kent, Christian Heritage; Micah McAllister, Landmark Christian; Kami Young, North Cobb Christian.

Class A-Public

• AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-Private

Player of the year: Bryan Smith, Calhoun County

Coach of year: Marcus Shaw, Calhoun County

First team

G Bryan Smith, Calhoun County, 5-8, Sr.
G Jalen Lamar, Wilkinson County, 6-3, Sr.
F Javon Stanley, Irwin County, 6-2, Sr.
C Kamron Jordan, Treutlen, 6-2, Jr.
G Marcus Foster, Drew Charter, 6-4, Sr.

Second team

G Tykevious Curry, Calhoun County, 6-2, So.
G Carlos Dixon Jr., Manchester, 5-11, Sr.
G/F Malik Foston, Georgia Military, 6-2, Sr.
F/C Reginald Reynolds, Hancock Central, 6-2, Jr.
G D.J. Wright, Greene County, 5-9, Jr.

Honorable mention: Jalen Allen, Terrell County; Tyquan Baker, Lanier County; Kemonterious Byrd, Pelham; Keundre Campbell, Webster County; Arkavis Lovett, Treutlen; Justin Mallory, Greene County; KaSabian Mitchell, Treutlen; Josh Rodgers, Marion County; Desmond Tisdol, Wilcox County; Jahmad Wiley, Calhoun County.

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

X