Class AAAA blog: Region tournament scores/schedules

1-AAAA

Boys

Monday

(At Cairo)

#8 Cairo 68, #5 Hardaway 66

(At Americus-Sumter)

#7 Northside-Columbus 79, #6 Shaw 74

Tuesday

(At Shaw)

#4 Westover 86, #7 Northside-Columbus 51

(At Hardaway)

#3 Dougherty 74, #8 Cairo 49

Thursday

(At Carver-Columbus)

#2 Americus-Sumter 76, #3 Dougherty 62

#1 Carver-Columbus 77, #4 Westover 64

Friday

(At Carver-Columbus)

Consolation: #3 Dougherty 74, #4 Westover 68

Championship: #2 Americus-Sumter vs. #1 Carver-Columbus,  8:30

Girls

Monday

(At Cairo)

#5 Cairo 74,#8 Dougherty 47

(At Americus-Sumter)

#6 Americus-Sumter 56, #7 Columbus 37

Tuesday

(At Shaw)

#4 Shaw 53,  #5 Cairo 41

(At Hardaway)

#3 Hardaway 55, #6 Americus-Sumter 25

Thursday

(At Carver-Columbus)

#3 Hardaway 55, #2 Westover 46

#1 Carver-Columbus 83,  #4 Shaw 58

Friday

(At Carver-Columbus)

Consolation: #4 Shaw 47, #2 Westover 44

Championship: #1 Carver-Columbus 81, #3 Hardaway 35

2-AAAA

Boys

(At Mary Persons)

Monday

#3 Howard 68, #6 Perry 67

#5 Mary Persons 83, #4 Spalding 71

Wednesday

#3 Howard 79, #2 West Laurens 71

#1 Upson-Lee 63, #5 Mary Persons 48

Friday

Consolation: #5 Mary Persons 69, #2 West Laurens 60

Championship: #1 Upson-Lee 72, #3 Howard 31

Girls

(At Mary Persons)

Monday

#3 Upson-Lee 57, #6 Mary Persons 19

#4 Perry 42, #5 Howard 24

Wednesday

#2 West Laurens 57, #3 Upson-Lee 44

#1 Spalding vs. #4 Perry, 7:00

Friday

Consolation: #4 Perry 50, #3 Upson-Lee 42

Championship: #1 Spalding 45, #2 West Laurens 30

3-AAAA

Boys

Tuesday

(At Thomson)

#4 Cross Creek 81, #5 Burke County 67

Thursday

(At Burke County)

#3 Thomson 39, #2 Richmond Academy 35

#4 Cross Creek 75, #1 Baldwin 61

Friday

(At Burke County)

Consolation: #2 Richmond Academy vs. #1 Baldwin, 5:30 

Championship: #3 Thomson vs. #4 Cross Creek, 8:30

Girls

Tuesday

(At Thomson)

#4 Thomson 52, #5 Richmond Academy 37

Thursday

(At Burke County)

#3 Baldwin 58, #2 Cross Creek 55

#1 Burke County 57, #4 Thomson 24

Friday

(At Burke County)

Consolation: #4 Thomson 53, #2 Cross Creek 50

Championship: #3 Baldwin 63, #1 Burke County 58 (OT)

4-AAAA

Boys

(At North Clayton)

Tuesday

#5 Druid Hills 64, #4 Eastside 53

#2 Woodward Academy 72, #7 Hampton 46

#3 Salem 71, #6 North Clayton 50

#1 Henry County 79, #8 Luella 54

Thursday

#2 Woodward 68, #3 Salem 66

#1 Henry County 61, #5 Druid Hills 47

Friday

Championship: #2 Woodward Academy 67, #1 Henry County 51

Girls

(At North Clayton)

Monday

#5 Woodward Academy 53, #4 Eastside 51

#2 Luella 55, #7 Hampton 33

#6 Druid Hills 42, #3 North Clayton 40

#1 Henry County 70, #8 Salem 23

Thursday

#2 Luella 56, #6 Druid Hills, 40

#1 Henry County 83, #5 Woodward 44

Friday

Consolation: #5 Woodward Academy 45, #6 Druid Hills 43

Championship: #1 Henry County 63, #2 Luella 28

5-AAAA

Boys

Monday

(At LaGrange)

#6 LaGrange 57, #7 Central-Carroll 39

Wednesday

(At Cartersville)

#4 Cedartown 58, #5 Chapel Hill 55

#3 Cartersville 61, #6 LaGrange 55

Friday

(At Sandy Creek)

#3 Cartersville 53, #2 Troup 43

#1 Sandy Creek 90, #4 Cedartown 26

Saturday

(At Sandy Creek)

Championship: #1 Sandy Creek 78, #3 Cartersville 64

Girls

Monday

(At LaGrange)

#6 Cartersville 36, #7 Chapel Hill 22

Wednesday

(At Cartersville)

#4 Central-Carroll  43, #5 LaGrange 32

#3 Cedartown 45, #6 Cartersville 35

Friday

(At Sandy Creek)

#2 Troup 45, #3 Cedartown 39

#1 Sandy Creek 48, #4 Central-Carroll 41

Saturday

(At Sandy Creek)

Consolation: Central-Carroll 46, #3 Cedartown 33

Championship: #1 Sandy Creek 50, #2 Troup 47

6-AAAA

Boys

(At Southeast Whitfield)

Tuesday

#5 SE Whitfield 62, #4 NW Whitfield 55

#3 Heritage-Catoosa 63, #6 Pickens 48 

#7 Ridgeland 57, #2 Gilmer 53

Thursday

#3 Heritage-Catoosa 59, #7 Ridgeland 47

#5 SE Whitfield 68, #1 LaFayette 55

Friday

Consolation: #7 Ridgeland vs. #1 LaFayette, 5:30

Championship: #5 SE Whitfield 47, #3 Heritage-Catoosa 41

Girls

(At Southeast Whitfield)

Monday

#4 Pickens 58, #5 LaFayette 44

#3 Gilmer 60, #6 SE Whitfield 36

#2 Heritage-Catoosa 70, #7 Ridgeland 27

Thursday

#2 Heritage-Catoosa 66, #3 Gilmer 39

#1 NW Whitfield 46, #4 Pickens 42

Friday

Consolation: #3 Gilmer 52, #4 Pickens 43

Championship: #2 Heritage-Catoosa 80, #1 NW Whitfield 58

7-AAAA

Boys

Tuesday

(At Blessed Trinity)

#4 West Hall 55, #5 Chestatee 53 (OT) 

#3 Denmark 44, #6 White County 25

#2 Blessed Trinity 53, #7 Flowery Branch 32

Thursday

(At Chestatee)

#3 Denmark 46, #2 Blessed Trinity 43

#1 Marist 66,#4 West Hall 40

Saturday

(At Chestatee)

Consolation: #2 Blessed Trinity 65,  #4 West Hall 50 

Championship: #3 Denmark 57,  #1 Marist 45

Girls

Monday

(At Marist)

#4 Chestatee 48, #5 Blessed Trinity 27

#3 White County 62, #6 West Hall 36

#2 Marist 80, #7 Denmark 18

Thursday

(At Chestatee)

#2 Marist 48, #3 White County 36

#1 Flowery Branch 80, #4 Chestatee 39

Saturday

(At Chestatee)

Consolation: #3 White County 63, #4 Chestatee 55

Championship: #1 Flowery Branch 50, #2 Marist 34

8-AAAA

Boys

Tuesday

(At Oconee County)

#5 North Oconee 65, #4 Oconee County 55

Thursday

(At Stephens County)

#2 Stephens County 55, #3 Madison County 52

#1 St. Pius 82, #4 North Oconee 40 

Friday

(At Stephens County)

Consolation: #3 Madison County 66, #4 Oconee County 56

Championship: #1 St. Pius 77, #2 Stephens County 51

Girls

Tuesday

(At Oconee County)

#4 Oconee County 49, #5 Stephens County 39

Thursday

(At Stephens County)

#3 St. Pius 53, #2 North Oconee 49

#1 Madison County 67, #4 Oconee County 34

Friday

(At Stephens County)

Consolation: #4 Oconee County 52, #2 North Oconee 45

Championship: #1 Madison County 55, #3 St. Pius 32

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

Related Stories

X