All-state girls basketball teams

February 28, 2015 Atlanta - McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game wining goal to beat 59-57 over Archer at the end of 4th quarter at McCamish Pavilion in Georgia Tech campus on Saturday, February 28, 2015. McEachern defeated Archer 59-57 in the Class AAAAAA high school basketball tournament. HYOSUB SHIN / HSHIN@AJC.COM McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game-wining shot in the Class AAAAAA tournament. (Hyosub Shim / AJC)

caption arrowCaption
February 28, 2015 Atlanta - McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game wining goal to beat 59-57 over Archer at the end of 4th quarter at McCamish Pavilion in Georgia Tech campus on Saturday, February 28, 2015. McEachern defeated Archer 59-57 in the Class AAAAAA high school basketball tournament. HYOSUB SHIN / HSHIN@AJC.COM McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game-wining shot in the Class AAAAAA tournament. (Hyosub Shim / AJC)

caption arrowCaption
February 28, 2015 Atlanta - McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game wining goal to beat 59-57 over Archer at the end of 4th quarter at McCamish Pavilion in Georgia Tech campus on Saturday, February 28, 2015. McEachern defeated Archer 59-57 in the Class AAAAAA high school basketball tournament. HYOSUB SHIN / HSHIN@AJC.COM McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game-wining shot in the Class AAAAAA tournament. (Hyosub Shim / AJC)

February 28, 2015 Atlanta - McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game wining goal to beat 59-57 over Archer at the end of 4th quarter at McCamish Pavilion in Georgia Tech campus on Saturday, February 28, 2015. McEachern defeated Archer 59-57 in the Class AAAAAA high school basketball tournament. HYOSUB SHIN / HSHIN@AJC.COM McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game-wining shot in the Class AAAAAA tournament. (Hyosub Shim / AJC)

caption arrowCaption
February 28, 2015 Atlanta - McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game wining goal to beat 59-57 over Archer at the end of 4th quarter at McCamish Pavilion in Georgia Tech campus on Saturday, February 28, 2015. McEachern defeated Archer 59-57 in the Class AAAAAA high school basketball tournament. HYOSUB SHIN / HSHIN@AJC.COM McEachern's Te'a Cooper (2) is celebrated by teammates after she scored the game-wining shot in the Class AAAAAA tournament. (Hyosub Shim / AJC)

All-classification co-players of the year: Te’a Cooper, McEachern, and Asia Durr, St. Pius

CLASS AAAAAA

Player of the year: Te'a Cooper, McEachern

Coach of the year: Phyllis Arthur, McEachern

First team

G Te'a Cooper, McEachern, 5-8, Sr.

G Nikira Goings, Osborne, 5-9, Sr.

C Victoria Harris, Parkview, 6-3, Sr.

F Anriel Howard, Westlake, 6-0, Sr.

C Jenna Staiti, West Forsyth, 6-5, Jr.

Second team

G Zutorya Cook, Osborne, 5-7, Jr.

G Alexandra Frazier, Central Gwinnett, 5-9, Sr.

G Sarah Myers, South Forsyth, 5-10, Jr.

G Madison Newby, Archer, 5-8, Sr.

F Meredith Schulte, Mill Creek, 6-0, Sr.

Honorable mention: Faustine Aifuwa, Dacula; Caroline Bowns, North Forsyth; Kierra Henry, Pope; Allison Johnson, Norcross; Devyn Lowe, Woodstock; Autumn Newby, Archer; Tiaera Phillips, Valdosta; Taffany Smith, Lowndes; Mariya Trimble, Tucker; Sydne Wiggins, Harrison

All-state boys basketball team

All-state girls basketball team

All-metro boys team

All-metro girls team

CLASS AAAAA

Player of the year: Ayanna Mitchell, Salem

Coach of the year: Dennis Watkins, Stephenson

First team

F Kyesha Lewis, Effingham County, 5-10, Sr.

F Ayanna Mitchell, Salem, 6-2, Sr.

G Davion Wingate, Stephenson, 5-6, Sr.

G Cassidy Williams, McIntosh, 5-8, Sr.

F Harlyn Wyatt, Mays, 6-2, Sr.

Second team

C Jessika Carter, Harris County, 6-4, Fr.

C Kelley Hartman, Sequoyah, 6-2, Jr.

C Shandrea Leverett, South Effingham, 6-2, Jr.

G Kamiyah Street, Mays, 5-5, So.

G Morgan Taylor, Greenbrier, 5-9, Sr.

Honorable mention: Daisa Alexander, Southwest DeKalb; Vanessa Blagmon, Woodland-Stockbridge; Dyiesha Brown, Sprayberry; Alana Davis, Cross Creek; Cydney Franklin, Grovetown; Onyx Henderson, Kell; Brianna Middleton, Allatoona; Shay Tarver, Salem; Brea Thomas, Brunswick; Tatyana Wyatt, Columbus

caption arrowCaption
February 21, 2014 Atlanta- St. Pius player Asia Durr (25) signals before taking a shot from the free-throw line during a High School basketball game on Friday, Feb. 21, 2014, in Atlanta, Ga. St. Pius defeated North Oconee 52-49 in the first round of the high school state tournament. BRANDEN CAMP/SPECIAL St. Pius' Asia Durr follows through her shot before taking a free-throw from the foul line. (Branden Camp / Special to AJC)

February 21, 2014 Atlanta- St. Pius player Asia Durr (25) signals before taking a shot from the free-throw line during a High School basketball game on Friday, Feb. 21, 2014, in Atlanta, Ga. St. Pius defeated North Oconee 52-49 in the first round of the high school state tournament. BRANDEN CAMP/SPECIAL St. Pius' Asia Durr follows through her shot before taking a free-throw from the foul line. (Branden Camp / Special to AJC)

caption arrowCaption
February 21, 2014 Atlanta- St. Pius player Asia Durr (25) signals before taking a shot from the free-throw line during a High School basketball game on Friday, Feb. 21, 2014, in Atlanta, Ga. St. Pius defeated North Oconee 52-49 in the first round of the high school state tournament. BRANDEN CAMP/SPECIAL St. Pius' Asia Durr follows through her shot before taking a free-throw from the foul line. (Branden Camp / Special to AJC)

CLASS AAAA

Player of the year: Asia Durr, St. Pius

Coach of the year: Gene Durden, Buford

First team

G Camille Anderson, Buford, 5-9, Sr.

G KeKe Calloway, Mary Persons, 5-9, Sr.

G Asia Durr, St. Pius, 5-10, Sr.

G A'Tyanna Gaulden, Americus-Sumter, 5-7, Jr.

F Michaelle Smith, Jonesboro, 5-11, Sr.

Second team

G Jada Coggins, Whitewater, 5-10, Sr.

G Dominique Oden, Marist, 5-8, Jr.

G Keshundra Price, Monroe, 5-7, Sr.

G Kayla Smith, Fayette County, 5-11, Sr.

F Taylor Tucker, Redan, 5-11, Jr.

Honorable mention: Kris Beckham, Pike County; Bailey Charles, Gilmer; Kya Cochran, Veterans; Alesheia Johnson, Thomson; Tyeisha Juhan, Mount Zion-Jonesboro; Erica Moore, Howard; Saadia Munford, Jonesboro; Timia Swanson, Americus-Sumter; Emily Waters, Carrollton; Karli Williams, Northwest Whitfield

CLASS AAA

Player of the year: Aliyah Collier, Laney

Coach of the year: Otis Smart, Laney

First team

G Jacqueline Anderson, Beach, 5-8, Sr.

G Aliyah Collier, Laney, 5-9, Sr.

F Kaitlyn Duncan, Banks County, 6-2, Sr.

F Kierra Johnson-Graham, South Atlanta, 5-11, Jr.

G Nausia Woolfolk, Peach County, 5-11, Jr.

Second team

G Alexis Brown, Morgan County, 5-6, Jr.

G Abbie Franklin, Jefferson, 5-8, So.

G Jayla Morrow, Decatur, 5-4, Jr.

F Ijeoma Odimgbe, Johnson-Savannah, 6-5, Sr.

C Sheyenne Seabolt, Dawson County, 5-11, Jr.

Honorable mention: De'Sha Benjamin, Laney; Brianna Cousin, Central-Carroll; Tatyana Davis, Morgan County; Bethany Headrick, Ringgold; Hannah Morgan, Westminster; Sydnie Parker, Calhoun; Rachel Selph, Dodge County; Daknequa White, Washington County; Breanna Walker, Toombs County; Madison Wilder, Pepperell

CLASS AA

Player of the year: Briunna Freeman, Pelham

Coach of the year: Jan Azar, Wesleyan

First team

G Briunna Freeman, Pelham, 5-11, Sr.

C Mahkala Jackson, McIntosh County Academy, 5-11, Sr.

F Nikki McDonald, Wesleyan, 6-0, Sr.

G Khayla Pointer, Holy Innocents', 5-9, So.

F Victaria Saxton, Model, 6-0, Fr.

Second team

G Anna Claire Atha, Darlington, 5-9, So.

G Cairo Booker, Wesleyan, 5-7, Jr.

C Erika Cassell, Holy Innocents', 6-2, Jr.

G Brittany Davis, Manchester, 5-7, Fr.

G Te'Erica Eason, Lovett, 5-8, Sr.

Honorable mention: Julianne Brown, Bryan County; De'Audra Copeland, Manchester; Ebony Hargrove, Putnam County; Chynna Hodge, Vidalia; Danisha Jones, Thomasville; Alicia Kelly, Metter; Brooke Maddox, Union County; Sarah Meadows, Gordon Lee; Allie Phillips, Bowdon; Trenetta Smith, Oglethorpe County

CLASS A

Player of the year: Tynice Martin, SW Atlanta Christian

Coach of the year: Matt Troutman, Taylor County

First team

C Kasiyahna Kushkituah, St. Francis, 6-3, So.

F Tynice Martin, SW Atlanta Christian, 5-10, Sr.

F Kobi Thornton, Randolph-Clay, 6-2, Jr.

G Quaneshia Tookes, Dooly County, 5-6, Sr.

G Mylashia Yancey, Turner County, 5-8, Jr.

Second team

G Maya Dodson, St. Francis, 6-1, So.

G Mya Jones, Commerce, 5-9, Fr.

C Abigail Lewis, Calvary Day, 5-11, Sr.

G Rasheka Simmons, Taylor County, 5-5, Jr.

F Shakyna Payne, SW Atlanta Christian, 6-4, Sr.

Honorable mention: Teryetta Chester, Mitchell County; Abby Grant, St. Francis; Kendra Green, Tattnall Square; Hanna Grogan, Lakeview Academy; Sarah Massengale, Christian Heritage; Que Morrison, Mount Paran Christian; Amari Oliver, Savannah Country Day; Jazmine Price, Claxton; Taylor Reese, Stratford Academy; Deidre West, Quitman County