Buford's Tate Walters (3) drives around Kell's Amaya Moss during the Class AAAAA girls title basketball game Friday, March 6, 2020, at the Macon Centreplex in Macon.
Photo: Tami Chappell/For the AJC
Photo: Tami Chappell/For the AJC

2019-20 High school basketball All-Metro girls team

This is the 2019-20 high school basketball All-Metro girls team. | All-Metro boys

» All-classification player of the year: Raven Johnson, Westlake
» AtlantaCobbDeKalbGwinnettNorth FultonSouthside
» All-State team: BoysGirls

Atlanta/South Fulton

Player of the year: Raven Johnson, Westlake
Coach of the year: Hilda Hankerson, Westlake

First team

G Sydney Bowles, Woodward Academy, 6-1, So.
G Raven Johnson, Westlake, 5-8, Jr.
C Ikenya King, Douglass, 6-3, Sr.
G Ta’Niya Latson, Westlake, 5-8, So.
G Ta’Mia Stargell, Hughes, 5-7, So.

Second team

G A’Aliyah Clay, Hapeville Charter, 5-3, Sr.
C Lydia Freeman, Westlake, 6-5, Sr.
G Courtney Ogden, Westminster, 5-11, Fr.
G Jordan Upchurch, Pace Academy, 5-4, Sr.
G Ashuntee Weems, Douglass, 5-10, Jr.

Honorable mention: Ashanti Cobb, South Atlanta; Jade Lewis, Grady; Shyni McGee, Tri-Cities; Jada Ryce, Galloway; Raven Thompson, Hughes

Cobb County

Player of the year: Crystal Henderson, Kell
Coach of the year: Tony Ingle, Kell
» AtlantaDeKalbGwinnettNorth FultonSouthside

First team

G Azonya Austin, North Cobb, 5-6, Sr.
G Denim DeShields, McEachern, 5-5, Jr.
G Crystal Henderson, Kell, 5-4, Fr.
G Cheyenne Holloman, Pope, 5-9, Jr.
G Jodi Mullins, South Cobb, 5-7, Sr.

Second team

G Jameah Alston, Campbell, 5-8, Sr.
G Kara Dunn, Mount Paran Christian, 5-11, So.
F Flau’Jae Johnson, Sprayberry, 5-10, So.
G Sydney Thomas, North Cobb, 5-8, Sr.
F Lauren Walker, Marietta, 6-2, Jr.

Honorable mention: Tomisin Adenupe, Walton; Milana Holmes, Pebblebrook; Amara Newsom, Harrison; Jadah Waite, Wheeler; Kennedi White, Hillgrove

DeKalb County

Player of the year: Rickayla Johnson, Cedar Grove
Coach of the year: Kim Hixon, Marist
» AtlantaCobbGwinnettNorth FultonSouthside

First team

G Kassidy Broussard, Stephenson, 5-6, Sr.
G Ashlynn Green, M.L. King, 5-9, Sr.
G Rickayla Johnson, Cedar Grove, 5-5, So.
G Jayla Kimbrough, Southwest DeKalb, 5-5, Sr.
G India Terrell, Columbia, 5-5, Jr.

Second team

G Tyler Brazle, Marist, 5-8, Sr.
G Marieme Diouf, Greenforest, 5-9, Sr.
F Emyah Fortenberry, Lakeside-DeKalb, 5-11, Jr.
G Ariel Lawrence, Dunwoody, 5-7, Sr.
G Myori Pruitt, Arabia Mountain, 5-0, Fr.

Honorable mention: Elise Harden, Columbia; Jasmine Jones, Decatur; L’or Mputu, Greenforest; Wylie Sheridan, St. Pius; Christina Walker, Paideia

Gwinnett County

Player of the year: Tate Walters, Buford
Coach of the year: Jessica Guarneri, Greater Atlanta Christian
» AtlantaCobbDeKalbNorth FultonSouthside

First team

G Kaleigh Addie, Greater Atlanta Christian, 5-8, So.
F Avyonce Carter, Wesleyan, 5-10, Sr.
F Lazaria Spearman, Dacula, 6-2, So.
G Tate Walters, Buford, 5-9, Sr.
F Sacha Washington, Collins Hill, 6-2, Jr.

Second team

G Nicole Azar, Hebron Christian, 5-11, Jr.
G Diana Collins, Brookwood, 5-8, Fr.
G Zuriyah Davis, Lanier, 5-6, Sr.
F Malia Fisher, Hebron Christian, 6-2, Jr.
C Sussy Ngulefac, Parkview, 6-3, Jr.

Honorable mention: Ava Irvin, Greater Atlanta Christian; Paige Lyons, Wesleyan; Yamani Paul, Norcross; Eden Sample, Collins Hill; Ashyia Willis, Buford

North Fulton

Player of the year: Jillian Hollingshead, Holy Innocents’
Coach of the year: Nichole Dixon, Holy Innocents’
» AtlantaCobbDeKalbGwinnettSouthside

First team

F Amirah Abdur-Rahim, St. Francis, 6-3, Sr.
C Jillian Hollingshead, Holy Innocents’, 6-4, Jr.
G Savannah Samuel, St. Francis, 6-1, Sr.
G Carson Tanguilig, Johns Creek, 5-8, Jr.
G Makala Torrence, Roswell, 5-8, Jr.

Second team

G Jordynn Dudley, Cambridge, 5-11, Fr.
F Jada Farrell, Holy Innocents’, 5-7, Sr.
G Jodi Goins, Alpharetta, 5-8, So.
G Mia Moore, St. Francis, 5-6, Jr.
F Olivia Smith, Riverwood, 5-9, Sr.

Honorable mention: Ella Boyle, Roswell; Monet Dance, Mount Pisgah Christian; Erin Hynekamp, Blessed Trinity; Simone Lett, Alpharetta; Katieanne Peterson, Mount Vernon Presbyterian

Southside

Player of the year: Sania Feagin, Forest Park
Coach of the year: Steven Cole, Forest Park
» AtlantaCobbDeKalbGwinnettNorth Fulton 

First team

G Anaya Boyd, Lovejoy, 6-0, Sr.
G Genesis Bryant, Lovejoy, 5-7, Sr.
C Sania Feagin, Forest Park, 6-4, Jr.
G Alice Anne Hudson, Starr’s Mill, 5-9, Sr.
F Daija Powell, Sandy Creek, 6-1, Sr.

Second team

G Keely Brown, Luella, 5-10, Sr.
F Anna Denes, Trinity Christian, 6-1, Jr.
G Weronika Hipp, Eagle’s Landing Christian, 5-8, Sr.
G Jaleah Storr, Eagle’s Landing, 5-9, Sr.
F Sky Watters, McDonough, 5-7, Jr.

Honorable mention: Khalela Hayes, Mount Zion-Jonesboro; Jania Hodges, Sandy Creek; Kaylen Madrey, Newnan; Paris Miller, Luella; Joi Reid, Forest Park

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

X