Dalton running back Jahmyr Gibbs (1) avoids Harrison's defense as he gains yardage in the first half of their game Friday, Sept. 27, 2019, at Harrison High.
Photo: Daniel Varnado/For the AJC
Photo: Daniel Varnado/For the AJC

2019 All-State high school football team

» All-classification player of the year: Arik Gilbert, Marietta
» Rosters: All-State team | All-Metro team
» Classes: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Class AAAAAAA

» Offensive player of the year: Arik Gilbert, Marietta
» Defensive player of the year: Gary Osby, Lowndes
» Coach of the year: Richard Morgan, Marietta

Offense

QB - Harrison Bailey, Marietta, 6-5, 230, Sr.
RB - Cody Brown, Parkview, 6-0, 215, Jr.
RB - Chancellor Lee-Parker, Mill Creek, 5-11, 190, Sr.
WR - Josh Downs, North Gwinnett, 5-10, 170, Sr.
WR - Daejon Reynolds, Central Gwinnett, 6-3, 200, Jr.
TE - Arik Gilbert, Marietta, 6-5, 250, Sr.
OL - Ethan Lane, Archer, 6-3, 270, Sr.
OL - Micah Morris, Camden County, 6-6, 320, Jr.
OL - Paul Tchio, Milton, 6-5, 280, Sr.
OL - Jake Wray, Marietta, 6-5, 305, Sr.
OL - Trey Zimmerman, Roswell, 6-5, 300, Sr.
ATH - Jacurri Brown, Lowndes, 6-4, 205, So.
PK - Nolan McCord, Parkview, 6-0, 155, Sr.

Defense

DL - Jamil Burroughs, McEachern, 6-2, 315, Sr.
DL - Jasheen Davis, Shiloh, 6-3, 242, Sr.
DL - Jared Ivey, North Gwinnett, 6-6, 222, Sr.
DL - Myles Murphy, Hillgrove, 6-5, 260, Sr.
LB - Barrett Carter, North Gwinnett, 6-1, 210, Jr.
LB - Gary Osby, Lowndes, 5-11, 220, Sr.
LB - Jack Rhodes, Milton, 6-1, 190, Sr.
LB - Kobe Wilson, Parkview, 6-0, 210, Sr.
DB - Patrick Dahlen, Cherokee, 6-3, 190, Sr.
DB - Taylor Goodson, North Gwinnett, 5-9, 190, Sr.
DB - Rashad Torrence, Marietta, 6-0, 200, Sr.
DB - Doneiko Slaughter, Roswell, 6-1, 185, Sr.
P - Brock Travelstead, North Paulding, 6-1, 190, Sr.

Honorable mention: ATH/WR/RET Parker Wroble, Mill Creek, Sr.; DB Tajiri Smith, McEachern, Sr.; DB/WR Travis Hunter, Collins Hill, So.; DL B.J. Ojulari, Marietta, Sr.; DL Myles Jackson, Mill Creek, Sr.; DL Zander Barnett, Milton, Sr.; DL Aakil Washington, Wheeler, Sr.; DL Thomas Davis, Lowndes, Jr.; LB Ty French, Colquitt County, Sr.; LB Grady Bryant, Grayson, Jr.; LB Jalen Garner, Norcross, Jr.; LB Eli Orr, West Forsyth, Sr.; LB/RB Tiberius Drocea, Lowndes, Sr.; OL Aidan Perkins, Brookwood, Sr.; QB Carter Peevy, Archer, Sr.; QB Skylar Adams, Central Gwinnett, Sr.; QB Jaycee Harden, Colquitt County, Sr.; RB Daijun Edwards, Colquitt County, Sr.; RB Lafayette Gurvin, Grayson, Sr.; RB Kimani Vidal, Marietta, Sr.; RB Jordon Simmons, McEachern, Sr.; TE John Copenhaver, Roswell, Sr.; WR Lemeke Brockington, Colquitt County, Jr.; WR Ricky White, Marietta, Sr.; WR Javon Baker, McEachern, Sr.

Class AAAAAA

» Offensive player of the year: Jahmyr Gibbs, Dalton
» Defensive player of the year: Phillip Webb, Lanier
» Coach of the year: Matt Dickmann, Harrison
» Classes: AAAAAAA | AAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Offense

QB - Tate Rodemaker, Valdosta, 6-4, 195, Sr.
RB - Jahmyr Gibbs, Dalton, 5-11, 195, Sr.
RB - Jalen Rouse, Richmond Hill, 6-0, 175, Sr.
WR - Asante Das, Allatoona, 6-0, 175, Sr.
WR - Parker Self, South Paulding, 6-2, 185, Sr.
TE - Miles Campbell, South Paulding, 6-4, 230, Jr.
OL - Riley Adcock, Dacula, 6-0, 255, Sr.
OL - Nick Lundeberg, Allatoona, 5-11, 245, Sr.
OL - Parker Rogers, Lee County, 6-2, 270, Sr.
OL - John Williams, Creekview, 6-6, 285, Sr.
OL - Jordan Williams, Gainesville, 6-6, 311, Sr.
ATH - Dalton Pearson, Johns Creek, 5-11, 185, Sr.
PK - Jude Kelley, Allatoona, 6-1, 165, Sr.

Defense

DL - Simeon Barrow Jr., Grovetown, 6-3, 252, Sr.
DL - Makius Scott, Gainesville, 6-4, 305, Sr.
DL - Nathan Vickers, Richmond Hill, 6-2, 210, Jr.
DL - JaQuari Wiggles, Mays, 6-4, 240, Sr.
LB - Khatavian Franks, Creekside, 6-2, 207, Sr.
LB - Ryan Smith, Harrison, 6-2, 215, Sr.
LB - Wesley Steiner, Houston County, 6-0, 220, Sr.
LB - Phillip Webb, Lanier, 6-4, 225, Sr.
DB - Jimmy Calloway, Morrow, 6-0, 182, Sr.
DB - Kaleb Edwards, Dacula, 6-0, 190, Jr.
DB - Caleb McDowell, Lee County, 5-8, 170, Jr.
DB - Victor Pless, Harrison, 5-10, 170, Sr.
P - Kenneth Lockhart, Bradwell Institute, 6-0, 165, Sr.

Honorable mention: DB Durante Jones, Mays, Sr.; DB Dorian Helm, Stephenson, Jr.; DL Jonathan Jefferson, Douglas County, Jr.; DL Jamar Rucks, Lanier, Sr.; PK Chase Gabriel, Glynn Academy, Sr.; LB Jase Rish, Coffee, Sr.; LB Tyson Meiguez, Creekside, Sr.; LB Caleb Williamson, Harrison, Sr.; LB Marcus Bleazard, Harrison, Jr.; LB Jon Ross Maye, Johns Creek, Sr.; LB Baron Hopson, Lee County, Jr.; LB Kameron Wilson, Mount Zion-Jonesboro, Sr.; OL Osbaldo Beltran, Dalton, Sr.; OL Jordan Swain, Glynn Academy, Sr.; OL Phillip Wilder, Mount Zion-Jonesboro, Sr.; OL Jake O’Buck, Sprayberry, Sr.; QB Jarrett Jenkins, Dacula, Sr.; QB Ben Whitlock, Johns Creek, Sr.; QB Kyle Toole, Lee County, Sr.; QB Austin Seymour, South Paulding, Sr.; RB Tyree Nelson, Mays, Sr.; RB T.K. Mack, North Atlanta, Sr.; RB Damarion Owens, Sprayberry, Jr.; WR Chauncey Magwood, Lee County, Jr.; WR Javonte Sherman, Valdosta, Jr.

Class AAAAA

» Offensive player of the year: Jontavis Robertson, Jones County
» Defensive player of the year: Kevin Swint, Carrollton
» Coach of the year: Bryant Appling, Buford
» Classes: AAAAAAAAAAAAA | AAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Offense

QB - Jalen Addie, Warner Robins, 6-3, 202, Jr.
RB - O’Brien Barnett, Clarke Central, 5-11, 200, Sr.
RB - Jo’Quavious Marks, Carver-Atlanta, 5-10, 190, Sr.
WR - Jairus Mack, Clarke Central, 5-10, 170, Jr.
WR - Jontavis Robertson, Jones County, 6-0, 190, Sr.
TE - Billy Ward, Locust Grove, 6-5, 230, Sr.
OL - Austin Blaske, South Effingham, 6-5, 285, Sr.
OL - Conner Griffin, Jones County, 6-2, 290, Sr.
OL - Broderick Jones, Lithonia, 6-4, 285, Sr.
OL - Quantavious Leslie, Rome, 6-3, 275, Sr.
OL - Seth McLaughlin, Buford, 6-4, 270, Sr.
ATH - Sam Brown, New Hampstead, 6-3, 190, Sr.
PK - Hayden Olsen, Buford, 5-9, 160, Sr.

Defense

DL - William Anderson, Dutchtown, 6-4, 230, Sr.
DL - Vincent Dinkins, Kell, 6-2, 265, Sr.
DL - Damarjhe Lewis, Griffin, 6-3, 295, Sr.
DL - Nazir Stackhouse, Columbia, 6-4, 316, Sr.
LB - Chaz Chambliss, Carrollton, 6-3, 240, Jr.
LB - Kevin Swint, Carrollton, 6-3, 245, Sr.
LB - Michael Mincey, Ware County, 6-1, 210, Jr.
LB - Ahmad Walker, Warner Robins, 6-0, 235, Jr.
DB - Sheldon Arnold, Loganville, 6-1, 180, Sr.
DB - Cole Bishop, Starr’s Mill, 6-2, 190, Jr.
DB - T. Lee, Buford, 6-0, 175, Sr.
DB - Tommy Wright, Southwest DeKalb, 6-0, 180, Sr.
P - Kriston Esnard, Decatur, 5-10, 170, Jr.

Honorable mention: ATH Nate McCollum, Dutchtown, Sr.; DB/WR Derwin Burgess, Riverdale, Jr.; DL John Prince, Stockbridge, Sr.; DL Jackson Powell, Buford, Sr.; DL Jonathan Brown, Riverwood, Jr.; DL Kyle Kennard, Riverwood, Sr.; DL Jalon Shine, Veterans, Sr.; LB Tahari Tate, Bainbridge, Jr.; LB Branson Hall, Kell, Sr.; LB Baylen Sanders, Ola, Sr.; LB Kaleb Patton, Riverwood, Sr.; LB/RB Smael Mondon, Paulding County, Jr.; OL Manasseh Thompson, Warner Robins, Sr.; OL Aiden Gaines, Rome, Sr.; PK Alonzo Rodriguez, Rome, Sr.; PK Evan Rogers, Whitewater, Sr.; QB Isaac Ward, Clarke Central, Sr.; QB Arendez Fedd, Dutchtown, Jr.; QB Darshaveious Foster, Griffin, Sr.; QB Hunter Costlow, Jones County, Sr.; QB Thomas Castellanos, Ware County, So.; RB Aalijah King, Griffin, Sr.; RB/WR Rocko Griffin, South Effingham, Sr.; WR Maleek Wooten, Jones County, Jr.; WR Marcayll Jones, Warner Robins, Sr.

Woodward quarterback Mike Wright (7) drops back for a pass in the Class AAAA semifinal game against Blessed Trinity Friday, Dec. 6, 2019.
Photo: Daniel Varnado/For the AJC

Class AAAA

» Offensive player of the year: Mike Wright, Woodward Academy
» Defensive player of the year: Bradyn Swinson, Chapel Hill
» Coach of the year: Tim McFarlin, Blessed Trinity
» Classes: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Offense

QB - Mike Wright, Woodward Academy, 6-3, 180, Sr.
RB - Elijah Green, Blessed Trinity, 5-11, 200, Sr.
RB - Khiari McCoy, Carver-Columbus, 5-8, 165, Sr.
RB - Kobe Pryor, Cedartown, 6-0, 212, Sr.
WR - Ze’Vian Capers, Denmark, 6-4, 205, Sr.
WR - Brent Carr, West Laurens, 6-3, 200, Sr.
OL - Jackson Filipowicz, Blessed Trinity, 6-0, 250, Sr.
OL - Zaire Flournoy, Chapel Hill, 6-2, 280, Sr.
OL - Jonah Gambill, Cartersville, 6-4, 280, Sr.
OL - Kobe McAllister, Heritage-Ringgold, 6-6, 275, Sr.
OL - Royce White, Troup, 6-4, 240, Jr.
ATH - Connor Cigelske, Marist, 6-0, 189, Sr.
PK - Noah Jones, Cairo, 5-10, 140, Sr.

Defense

DL - Spencer Dacus, West Laurens, 6-0, 262, Sr.
DL - Lane Phillips, Heritage-Ringgold, 6-4, 320, Sr.
DL - Bradyn Swinson, Chapel Hill, 6-4, 250, Sr.
DL - Mykel Williams, Hardaway, 6-5, 245, So.
LB - D’Eryk Jackson, West Laurens, 6-2, 235, Sr.
LB - Aaron Washington, Woodward Academy, 6-0, 220, Sr.
LB - West Weeks, Oconee County, 6-2, 195, Jr.
LB - Adam Weynand, North Oconee, 6-3, 220, Sr.
DB - Brian Branch, Sandy Creek, 6-0, 174, Sr.
DB - Ambe Caldwell, Woodward Academy, 6-1, 190, Sr.
DB - Chase Dial-Watson, Flowery Branch, 5-11, 190, Sr.
DB - Quinton Reese, Blessed Trinity, 6-0, 182, Sr.
P - Ezra King, Eastside, 6-0, 185, Sr.

Honorable mention: ATH/QB Kobe Hudson, Troup, Sr.; DB P.J. Larry, Americus-Sumter, Sr.; LB Gary Davis, Cairo, So.; LB Shane Bruce, Central-Carrollton, Sr.; LB Tyler Hare, Marist, Jr.; LB Woody Barks, North Oconee, Sr.; LB/RB Evan Slocum, Cartersville, Jr.; OL Steven Nahmias, Marist, So.; OL Travin Jones, Carver-Columbus, Sr.; QB Tee Webb, Cartersville, Sr.; QB Aaron McLaughlin, Denmark, Jr.; QB Max Johnson, Oconee County, Sr.; QB C.J. Streicher, Pickens, Sr.; QB Matt Williams, Sandy Creek, Sr.; QB J. Ben Haynes, White County, Jr.; QB/DB Colby Smith, Madison County, Sr.; RB Rashad Amos, Sandy Creek, Sr.; RB/LB Zaahir Salahuddin, Baldwin, Sr.; RB/LB Terrance Roberts, Ridgeland, Sr.; TE/LB Jacorrei Turner, Woodward Academy, Sr.; WR Devonte Ross, Cartersville, Jr.; WR Orri Roberts, McDonough, Sr.; WR Ahmad Jackson, Sandy Creek, Sr.; WR/DB Seth Pressley, Chestatee, Sr.; WR Jake Johnson, Oconee County, So.

Class AAA

» Offensive player of the year: Malachi Thomas, Hart County
» Defensive player of the year: Isaiah Ratcliff, Cedar Grove
» Coach of the year: Miguel Patrick, Cedar Grove
» Classes: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Offense

QB - Jackson Hardy, Greater Atlanta Christian, 6-4, 215, Sr.
RB - Malachi Thomas, Hart County, 6-0, 180, Jr.
RB - Chavon Wright, Cedar Grove, 5-7, 190, Sr.
WR – Za’tarious Anderson, Monroe, 6-1, 190, Sr.
WR - Jaylon Barden, Westside-Macon, 5-11, 180, Sr.
TE - Cane Berrong, Hart County, 6-4, 225, Jr.
OL - Terrence Ferguson, Peach County, 6-4, 300, Jr.
OL - Myles Hinton, Greater Atlanta Christian, 6-7, 315, Sr.
OL - Avery Jernigan, Pierce County, 6-4, 305, Sr.
OL - Colton Oliver, Crisp County, 6-0, 315, Sr.
OL - Mason Ware, Jefferson, 6-1, 215, Sr.
ATH - Ladd McConkey, North Murray, 6-0, 180, Sr.
PK - Alex Bacchetta, Westminster, 6-3, 195, So.

Defense

DL - Charlie Jackson, Monroe Area, 6-4, 300, Sr.
DL - Taurus Simmons, Jenkins, 6-3, 210, Sr.
DL - Akelo Stone, Jenkins, 6-3, 250, Sr.
DL - Alvin Williams, Cedar Grove, 6-4, 220, Sr.
LB - Sergio Allen, Peach County, 6-0, 215, Sr.
LB - Choe Bryant-Strother, Greater Atlanta Christian, 6-3, 235, Sr.
LB - Christopher Paul Jr., Crisp County, 6-1, 201, Jr.
LB - Isaiah Ratcliff, Cedar Grove, 6-0, 215, Sr.
DB - Tyler Bride, Greater Atlanta Christian, 5-10, 180, Sr.
DB - Ronald Cooper III, Jenkins, 5-11, 175, Sr.
DB - Tee Denson, Cedar Grove, 6-1, 175, Sr.
DB - Anthony Henderson, Jackson, 5-8, 160, Sr.
P - Luke Holloway, Fannin County, 6-2, 180, Jr.

Honorable mention: DB Riley Herndon, Dawson County, Sr.; DB Talique Allen, Peach County, Sr.; DB/WR Gavin Stewart, Benedictine, Sr.; DL Demarius Jackson, Cedar Grove, Jr.; DL Kaimon Rucker, Hart County, Sr.; DL/OL Thorne Bryant, Appling County, Sr.; PK Caleb Bonesteel, Dawson County, Jr.; LB Tyrell Gibson, Appling County, Jr.; LB Dylan Flood, North Murray, Sr.; LB Stevie Bracey, Lovett, So.; LB/RB/RET Quavien Bell, Pierce County, Sr.; QB Clay Hyatt, Haralson County, So.; QB Colby Clark, Jefferson, Sr.; QB Blaine McAllister, Lovett, Sr.; QB Shaheim Bailey, Stone Mountain, Jr.; QB Victor Dixon Jr., Westside-Macon, Sr.; RB Jerrian Hames, Calhoun, Jr.; RB Damozzio Harris, Jenkins, Jr.; RB J.T. Fair, North Hall, Sr.; RB Noah Whittington, Peach County, Sr.; RB Jaquez Williams, Redan, Sr.; RB/LB Markel Johnson, Liberty County, Sr.; ATH Malaki Starks, Jefferson, So.; RB Marquise Palmer, Crisp County, So.; ATH James Shellman IV, Islands, Sr.

Class AA

» Offensive player of the year: JaQues Evans, Dublin
» Defensive player of the year: Romello Height, Dublin
» Coach of the year: Roger Holmes, Dublin
» Classes: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-PrivateA-Public

Offense

QB - Gunner Stockton, Rabun County, 6-1, 212, So.
RB - Tank Bigsby, Callaway, 6-1, 205, Sr.
RB - JaQues Evans, Dublin, 6-2, 230, Sr.
RB - Gary Hawkins, Screven County, 5-9, 240, Sr.
WR - Jacob Freeman, Callaway, 5-11, 195, Sr.
WR - Braxton Hicks, Rabun County, 6-2, 200, Sr.
OL - Jabari Brooks, Washington County, 6-2, 310, Sr.
OL - Tate Johnson, Callaway, 6-4, 310, Sr.
OL - Ty McRae, Dublin, 5-11, 235, Sr.
OL - Amarius Mims, Bleckley County, 6-8, 325, Jr.
OL - Jakobee Mitchell, Brooks County, 6-2, 310, Sr.
ATH - Javin Whatley, Rockmart, 5-10, 150, Jr.
PK - Hurston Waldrep, Thomasville, 6-1, 185, Sr.

Defense

DL - Carlos Allen, Douglass, 6-2, 290, Sr.
DL - T.J. Davis, Metter, 6-4, 233, Sr.
DL - Romello Height, Dublin, 6-3, 216, Sr.
DT - Robert Lee, Hapeville Charter, 6-3, 265, Sr.
LB - Ty Anderson, Thomasville, 6-0, 199, So.
LB - Caleb Hartley, Toombs County, 6-0, 230, Sr.
LB - Seth Hodges, Bremen, 5-11, 200, Sr.
LB - Kydran Jenkins, Jefferson County, 6-3, 225, Sr.
DB - Chance Gamble, Fitzgerald, 6-2, 165, Jr.
DB - Enoch Howard, Hephzibah, 6-2, 205, Sr.
DB - Josh Ross, Pepperell, 5-11, 170, Sr.
DB - Jalin Shephard, Callaway, 5-11, 180, Jr.
P - Joseph Weiers, Hapeville Charter, 6-1, 185, Sr.

Honorable mention: DB Tyrek Thomas, Brooks County, Sr.; DL Luis Medina, Chattooga, Sr.; DL Ka’yun Davis, Swainsboro, Sr.; DL - Zavier Carter, Hapeville Charter, Jr.; DL/OL Jaylin Burns, Vidalia, Jr.; K/P Evan Fuller, Bremen, Sr.; LB Jashawun Thornton, Thomasville, Sr.; OL Jalen Reed, Early County, Sr.; QB Demetrius Coleman, Callaway, Jr.; QB Kade Youmans, Swainsboro, Sr.; QB Pierson Allison, Union County, Sr.; RB Omari Arnold, Brooks County, So.; RB Quintavious Lockett, Douglass, So.; RB Marcus Carroll, Hapeville Charter, Sr.; RB Cameron Garnett, Harlem, Jr.; RB Phillip Johnson, Temple, Jr.; RB Sha’Marcus Poole, Washington County; RB/DB Marcus Adams, Dublin, Sr.; RB/LB Deondre Duehart, Northeast, Sr.; RB Daylon Gordon, Dodge County, Jr.; TE/DL Rashad Whitehead, B.E.S.T. Academy, Sr.; TE/DL Payten Singletary, Thomasville, Sr.; WR/LB Payton Rhoades, Pepperell, Sr.; ATH Bryce Bailey, Bleckley County, Sr.; WR Rico Powers, Hapeville Charter, Sr.

Eagle's Landing Christian Academy's Keaton Mitchell puts a move on a Wesleyan High School player during the Class A-Private championship game Friday, Dec. 13, 2019, at Georgia State Stadium in Atlanta.
Photo: Steve Schaefer/For the AJC

Class A-Private

» Offensive player of the year: Keaton Mitchell, Eagle’s Landing Christian
» Defensive player of the year: Jonathan Hammond, Mount Vernon Presbyterian
» Coach of the year: Jonathan Gess, Eagle’s Landing Christian
» Classes: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-Public

Offense

QB - Brock Vandagriff, Prince Avenue Christian, 6-3, 200, Jr.
RB - Michael Cox, Holy Innocents’, 6-3, 228, Sr.
RB - Johne’ss Davis, Athens Christian, 5-10, 200, So.
RB - Keaton Mitchell, Eagle’s Landing Christian, 5-9, 170, Sr.
WR - Justin Robinson, Eagle’s Landing Christian, 6-4, 206, Sr.
WR - Donnovan Moorer, Hebron Christian, 5-8, 160, Sr.
OL - Trey Bedosky, Landmark Christian, 6-6, 250, Sr.
OL - Tanner Bivins, Wesleyan, 6-2, 300, Jr.
OL - Charlie Patterson, Fellowship Christian, 6-6, 275, Jr.
OL - Tate Ratledge, Darlington, 6-7, 315, Sr.
OL - Shedrick Rhodes, Eagle’s Landing Christian, 6-4, 290, Sr.
ATH - Niko Vangarelli, Mount Paran Christian, 6-3, 225, Sr.
PK - Joe Dixon, Christian Heritage, 6-0, 170, Sr.

Defense

DL - Marquis Black, Eagle’s Landing Christian, 6-4, 315, Sr.
DL - Cade Brock, Darlington, 5-11, 255, Sr.
DL - Jonathan Hammond, Mount Vernon Presbyterian, 6-1, 215, Sr.
DL - Andre Miller, Savannah Country Day, 6-3, 240, Sr.
LB - Josh Aspinwall, Wesleyan, 6-2, 230, Sr.
LB - Jaquez Dew, Whitefield Academy, 6-1, 200, Sr.
LB - Hunter Hawk, Holy Innocents’, 5-10, 193, Sr.
LB - Jordan Van den Berg, Providence Christian, 6-3, 207, Sr.
DB - Deion Colzie, Athens Academy, 6-4, 210, Jr.
DB - Kurt Knisely, Athens Academy, 6-0, 205, Sr.
DB - Sharmari Reed, Trinity Christian, 6-1, 183, Sr.
DB - Micah Smith, Wesleyan, 5-11, 170, Sr.
P - Marshall Nichols, Holy Innocents’, 5-11, 184, Jr.

Honorable mention: ATH/QB Dexter Williams, Mount de Sales, Sr.; DL Kenny Reedy, Savannah Country Day, Sr.; OL Bryson Estes, Eagle’s Landing Christian, Jr.; OL Conor Swennumson, Holy Innocents’, Jr.; QB Thomas Carver, Calvary Day, Sr.; ATH Shad Dabney, Riverside Military, Jr.; RB Murphy Reeves, Fellowship Christian, Jr.; RB/LB Gage Leonard, Christian Heritage, So.; WR Zay Wadsworth, St. Francis, Sr.; WR Logan Johnson, Prince Avenue Christian, Jr.

Class A-Public

» Offensive player of the year: Trice McCannon, Marion County
» Defensive player of the year: Desmond Tisdol, Wilcox County
» Coach of the year: Buddy Nobles, Irwin County
» Classes: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA-Private

Offense

QB - Trice McCannon, Marion County, 5-8, 160, Sr.
QB/RB - Tyler Morehead, Clinch County, 5-11, 185, Jr.
RB - Anthony Ferguson, Manchester, 5-8, 175, Jr.
RB - Kolbi Ferguson, Lincoln County, 5-11, 225, Sr.
WR - Jamorri Colson, Irwin County, 5-11, 165, Sr.
WR - Shakari Denson, Claxton, 5-11, 165, Jr.
OL - Austin Duffey, Marion County, 6-2, 260, Jr.
OL - Connor Kyle, Commerce, 6-1, 250, Sr.
OL - Lance Robinson, Mitchell County, 6-4, 280, Sr.
OL - Cooper Smith, Bowdon, 6-0, 285, Sr.
OL - Kameron Wideman, Montgomery County, 6-0, 252, Sr.
ATH - Kendrick Patterson, Pelham, 6-4, 205, Sr.
PK - Jorge Gonzalez, Claxton, 5-8, 165, Sr.

Defense

DL - Craig Harris, Clinch County, 6-2, 315, Jr.
DL - JyQuez Marshall, Irwin County, 6-0, 235, Sr.
DL - Dominique Mills, Jenkins County, 5-11, 210, Jr.
DL - Zykeivous Walker, Schley County, 6-4, 270, Sr.
LB - Kendrick Hawkins, Marion County, 5-11, 195, Sr.
LB - D.J. Lundy, Irwin County, 6-0, 225, Sr.
LB - Desmond Tisdol, Wilcox County, 6-0, 215, Sr.
LB - Martez Thrower, Wilcox County, 6-1, 200, Jr.
DB - Gabriel Benyard, Irwin County, 5-10, 165, Jr.
DB - Antaevious “Tae” Brown, Lincoln County, 6-1, 195, Sr.
DB - Ben Fortson, Bowdon, 5-10, 180, Sr.
DB - Darrell Starling, Pelham, 6-2, 204, Sr.
P - Jackson Bostick, Baconton Charter, 5-10, 200, Sr.

Honorable mention: DL Patrick Tukes, Telfair County, Jr.; DL P.J. Wright, Johnson County, Sr.; FB/LB JaRell Jordan, Emanuel County Institute, Sr.; LB Tylan Hollis, Manchester, Sr.; LB/RB Qeontavious Ivey, Hancock Central, Jr.; LB/RB Garland Benyard, Irwin County, Jr.; LB/RB Kam Ward, Irwin County, Jr.; ATH James Thomas, Mitchell County, Sr.; RB/DB Michael Walker, Clinch County, Sr.; RB/DB Gage Stephens, Bowdon, So.

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

X