GHSA sets new regions for classes 3A to A

ajc.com

The Georgia High School Association set new regions for classes 3A to A on Wednesday after approving seven appeals to move down and rejecting seven others.

Approved to move down to Class 2A were Jordan and Spencer. Approved for Class A Division 1 were Mount Vernon and Pelham. Approved for Class A Division 2 was Trion. Approved to Class A Division 2 were Chattahoochee County and Seminole County.

Those denied appeals were ACE Charter, Gordon Lee, Bacon County, Commerce, Early County, Irwin County and Schley County.

Below are the regions, which remain subject to lateral appeals. Schools can shift to different regions, but their classifications are set.

Class 3A

Region 1

Carver, Columbus

Columbus

Crisp County

Dougherty

Monroe

Thomasville

Region 2

Jackson

Mary Persons

Peach County

Pike County

Upson-Lee

Region 3

Beach

Calvary Day

Groves

Johnson, Savannah

Liberty County

Long County

Savannah Christian

Savannah Country Day

St. Vincent’s Academy*

Region 4

Cross Creek

Harlem

Hephzibah

Morgan County

Richmond Academy

Salem

Region 5

Bremen

Carver, Atlanta

Cedar Grove

Douglass

Sandy Creek

Region 6

Adairsville

Coahulla Creek

LaFayette

Lakeview-Ft. Oglethorpe

Ridgeland

Ringgold

Region 7

Dawson County

Gilmer

Lumpkin County

Pickens

Wesleyan

West Hall

White County

Region 8

Franklin County

Hart County

Hebron Christian

Monroe Area

Oconee County

Stephens County

Class 2A

Region 1

Berrien

Cook

Dodge County

Fitzgerald

Sumter County

Worth County

Region 2

ACE Charter

Central, Macon

Jordan

Kendrick

Northeast

Rutland

Southwest

Spencer

Region 3

Appling County

Brantley County

Jeff Davis

Pierce County

Savannah Arts Academy*

Tattnall County

Toombs County

Vidalia

Windsor Forest

Region 4

Butler

Davidson Fine Arts*

Glenn Hills

Johnson, Augusta*

Josey

Laney

Putnam County

Technical Career Magnet*

Thomson

Washington County

Westside, Augusta

Region 5

Callaway

Columbia

Eagle’s Landing Christian

Elite Scholars Academy*

Landmark Christian

McNair

Redan

Towers

Region 6

B.E.S.T Academy

Coretta Scott King Academy*

KIPP Atlanta Collegiate

Mt. Paran Christian

North Cobb Christian

South Atlanta

Therrell

Walker

Washington

Region 7

Fannin County

Gordon Central

Gordon Lee

Haralson County

Model

Murray County

North Murray

Rockmart

Region 8

Athens Academy

Banks County

East Jackson

Fellowship Christian

Providence Christian

Union County

Class A Division 1

Region 1

Bacon County

Brooks County

Early County

Irwin County

Pelham

Region 2

Bleckley County

Dublin

East Laurens

Jefferson County

Swainsboro

Region 3

Bryan County

Claxton

Metter

Savannah

Screven County

Woodville-Tompkins*

Region 4

Brookstone

Crawford County

Heard County

Lamar County

Schley County

Temple

Region 5

Jasper County

Oglethorpe County

Our Lady of Mercy*

Prince Avenue Christian

Social Circle

Stilwell Arts*

Region 6

Atlanta International*

Drew Charter School*

Galloway*

King’s Ridge

Mount Vernon

Mt. Bethel Christian*

Mt. Pisgah Christian

Paideia*

St. Francis

Weber School*

Whitefield Academy

Region 7

Armuchee

Chattooga

Coosa

Dade County

Dalton Academy*

Darlington

Pepperell

Trion

Region 8

Athens Christian

Barrow*

Commerce

Elbert County

Rabun County

Tallulah Falls*

Class A Division 2

Region 1

Baconton

Baker County*

Calhoun County

Miller County

Mitchell County

Pataula Charter

Quitman County*

Randolph-Clay

Seminole County

Southwest Georgia STEM*

Stewart County

Terrell County

Region 2

Atkinson County

Charlton County

Clinch County

Echols County*

Lanier County

Turner County

Region 3

Emanuel County Institute

Jenkins County

McIntosh County Academy

Portal

Savannah Classical Academy*

Savannah Early College*

Steam Academy*

Region 4

Dooly County

Hawkinsville

Montgomery County

Telfair County

Treutlen

Wheeler County

Wilcox County

Region 5

Georgia Academy for Blind*

Georgia Military

Glascock County

Hancock Central

Johnson County

Twiggs County

Wilkinson County

Region 6

Central, Talbotton

Chattahoochee County

Furlow Charter*

Greenville

Macon County

Manchester

Marion County

Rainey-McCullers*

Taylor County

Webster County*

Region 7

Atlanta Classical*

Ben Franklin Academy*

Bowdon

Christian Heritage

DeKalb School of the Arts*

Excel Christian*

Fulton Leadership Academy*

Georgia School for Deaf*

Greenforest Christian*

Mt. Zion, Carroll

Pinecrest Academy

Southwest Atlanta Christian*

Towns County

W. D. Mohammed*

Woody Gap*

Region 8

Aquinas

Georgia Fugees Academy*

Greene County

GSIC*

Lake Oconee Academy

Lincoln County

Taliaferro County*

Warren County

Washington-Wilkes

*Schools that do not have football teams

About the Author

Editors' Picks