High school football standings through Week 5

(Regions that don’t include metro-area teams have been deleted)

Region 2-AAAAAA

Lovejoy##0-0##3-1

Druid Hills##0-0##2-1

Alcovy##0-0##1-3

Morrow##0-0##1-3

Newton##0-0##0-3

Luella##0-0##0-4

Rockdale County##0-0##0-4

Region 3-AAAAAA

Hughes##0-0##3-1

Newnan##0-0##3-1

Tri-Cities##0-0##2-2

Douglas County##0-0##1-3

East Coweta##0-0##1-3

Westlake##0-0##0-5

Region 4-AAAAAA

South Cobb##2-0##4-0

Harrison##2-0##3-1

McEachern##2-0##2-2

North Cobb##1-0##3-0

Marietta##1-1##2-2

Hillgrove##0-1##1-2

Campbell##0-2##2-2

Kennesaw Mountain##0-2##1-2

Pebblebrook##0-2##0-4

Region 5-AAAAAA

Lassiter##1-0##4-0

Milton##1-0##3-1

Walton##1-0##3-1

Etowah##1-0##2-2

Wheeler##0-1##3-1

Cherokee##0-1##1-3

Roswell##0-1##1-3

Woodstock##0-1##0-4

Region 6-AAAAAA

Johns Creek##1-0##4-0

Lambert##1-0##4-0

West Forsyth##1-0##4-0

Chattahoochee##1-0##3-1

North Forsyth##0-1##3-1

South Forsyth##0-1##3-1

Alpharetta##0-1##1-3

Centennial##0-1##0-4

Region 7-AAAAAA

Norcross##2-0##4-0

Mill Creek##2-0##3-1

Collins Hill##1-0##2-1

North Gwinnett##1-1##3-1

Mountain View##1-1##2-2

Peachtree Ridge##1-1##1-3

Meadowcreek##0-1##0-3

Duluth##0-2##1-3

Habersham Central##0-2##0-4

Region 8-AAAAAA

Parkview##2-0##3-1

South Gwinnett##2-0##3-1

Central Gwinnett##1-0##3-0

Brookwood##1-0##2-1

Grayson##1-1##3-1

Shiloh##1-1##3-1

Archer##0-2##2-2

Berkmar##0-2##1-3

Dacula##0-2##0-4

Region 4-AAAAA Div. A

Drew##0-0##2-1

Union Grove##0-0##2-1

Ola##0-0##1-3

Forest Park##0-0##0-3

Mt. Zion (Jonesboro)##0-0##0-3

Mundy’s Mill##0-0##0-3

Region 4-AAAAA Div. B

McIntosh##0-0##3-1

Whitewater##0-0##3-1

Creekside##0-0##2-2

Northgate##0-0##2-2

Starr’s Mill##0-0##2-2

Region 5-AAAAA

Allatoona##4-0##4-0

East Paulding##4-0##4-0

North Paulding##3-1##3-1

Rome##2-1##2-1

South Paulding##2-1##2-1

Hiram##2-2##2-2

New Manchester##2-3##2-3

Villa Rica##1-2##1-2

Woodland (Carters.)##1-3##1-3

Lithia Springs##0-3##0-3

Paulding County##0-5##0-5

Region 6-AAAAA

M.L. King##3-0##4-0

Tucker##3-0##4-0

Stephenson##3-0##3-0

Miller Grove##2-1##3-1

Southwest DeKalb##2-1##3-1

Lakeside (Atlanta)##1-2##1-3

Mays##1-2##1-3

Arabia Mountain##0-3##1-3

Dunwoody##0-3##0-4

North Atlanta##0-3##0-4

*Clarkston##—##1-4

Region 7-AAAAA Div. A

Creekview##0-0##2-1

Sequoyah##0-0##1-2

Cambridge##0-0##0-3

North Springs##0-0##0-3

Northview##0-0##0-3

Forsyth Central##0-0##0-4

Region 7-AAAAA Div. B

Riverwood##0-0##4-0

Kell##0-0##3-1

Pope##0-0##2-2

Osborne##0-0##1-3

Sprayberry##0-0##1-3

Region 4-AAAA Div. A

Dutchtown##0-0##3-1

Locust Grove##0-0##3-1

Stockbridge##0-0##3-1

Woodland (Stock.)##0-0##1-3

Eagle’s Landing##0-0##0-4

Region 4-AAAA Div. B

Griffin##1-0##4-0

Riverdale##1-0##3-1

Upson-Lee##0-0##2-2

Spalding##0-0##1-1-1

Jonesboro##0-1##3-1

North Clayton##0-1##0-4

Region 5-AAAA

Sandy Creek##0-0##3-0

Shaw##0-0##2-1

Carrollton##0-0##1-2

LaGrange##0-0##1-2

Alexander##0-0##0-3

Columbus##0-0##0-3

Fayette County##0-0##0-3

Troup##0-0##0-3

Region 6-AAAA Div. A

Chamblee##0-0##4-0

Marist##0-0##3-1

Columbia##0-0##2-2

Redan##0-0##1-3

Stone Mountain##0-0##1-3

Lithonia##0-0##0-4

Region 6-AAAA Div. B

Carver (Atlanta)##0-0##4-0

Washington##0-0##4-0

Grady##0-0##3-1

South Atlanta##0-0##3-1

Banneker##0-0##2-2

Therrell##0-0##0-4

Region 7-AAAA Div. A

Cass##0-0##3-1

Cedartown##0-0##3-1

Gilmer##0-0##3-1

Pickens##0-0##2-1

River Ridge##0-0##1-3

Region 7-AAAA Div. B

Dalton##0-0##2-1

Northwest Whitfield##0-0##2-1

Ridgeland##0-0##2-1

LaFayette##0-0##0-3

Southeast Whitfield##0-0##0-3

Heritage (Ringgold)##0-0##0-4

Region 4-AAA

Central (Carrollton)##2-0##3-2

Chapel Hill##1-0##2-2

Callaway##0-0##2-1

Jackson (Atlanta)##0-0##2-1

B.E.S.T. Academy##0-0##1-2

Haralson County##0-1##2-2

Douglass##0-1##1-3

Rockmart##0-1##1-3

Region 6-AAA

Blessed Trinity##0-0##3-1

Decatur##0-0##3-1

McNair##0-0##3-1

St. Pius##0-0##3-1

Woodward Academy##0-0##3-1

Cedar Grove##0-0##2-2

Towers##0-0##0-4

*Cross Keys##—##0-3

Region 7-AAA

White County##1-0##3-1

Dawson County##1-0##3-1

West Hall##1-0##2-2

Buford##0-0##2-1

North Hall##0-0##2-1

East Hall##0-1##2-2

Banks County##0-1##1-3

Fannin County##0-1##0-4

Region 6-AA

Greater Atl. Christian##0-0##4-1

Wesleyan##0-0##3-1

Hapeville##0-0##2-2

Lovett##0-0##2-2

Westminster##0-0##2-3

Region 5-A

Eagle’s Land. Christ.##0-0##3-1

Our Lady of Mercy##0-0##3-1

Strong Rock Christian##0-0##3-1

Holy Innocents’##0-0##2-2

Landmark Christian##0-0##2-2

Mount Vernon Presb.##0-0##2-2

Pace Academy##0-0##1-3

Region 6-A Div. A

Gordon Lee##1-0##3-1

Trion##0-0##3-0

Christian Heritage##0-0##3-1

Darlington##0-0##2-2

Mt. Zion (Carroll)##0-0##1-2

SW Atlanta Christian##0-1##0-4

Region 6-A Div. B

Walker##0-0##4-0

King’s Ridge##0-0##3-1

Mt. Pisgah Christian##0-0##2-1

Whitefield Academy##0-0##2-1

Fellowship Christian##0-0##1-3

Mt. Paran Christian##0-0##0-4

*North Cobb Christian##—##1-2

*St. Francis##—##1-4

Region 8-A

Commerce##0-0##4-0

Prince Ave. Christian##0-0##4-0

Athens Academy##0-0##3-0

George Walton Acad.##0-0##3-1

Pinecrest Academy##0-0##2-1

Hebron Christian##0-0##1-2

Athens Christian##0-0##1-3

*Rabun Gap##—##1-0

*Lakeview Academy##—##2-1

*Providence Christian##—##0-0

*Towns County##—##0-5

* Indicates teams not playing a region schedule

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

X