Which county's high schools had the most 'Georgia Scholars'?

The Georgia Department of Education recently announced its list of 2016 Georgia Scholars, 151 graduating seniors from throughout the state who have "achieved excellence in school and community life." 

"These students have worked extremely hard and have engaged with all aspects of the educational process, with the result that they are truly ready to learn, ready to live and ready to lead," State School Superintendent Richard Woods said in the announcement. 

Many of the students honored are from metro Atlanta -- including a whopping 27 from Gwinnett County Public Schools and 16 from Cobb. Check out the full list below to see how your child's school district is represented.

--

Appling County

  • Jacob Bell, Appling County High
  • Hannah Hughes, Appling County High

Atlanta

  • Vajraang Kamat, North Atlanta High
  • Rachel Morales, North Atlanta High
  • Maleni Palacios-Delgado, North Atlanta High

Barrow County

  • Cassidy Hayes, Apalachee High

Cartersville City

  • Adam Harper, Cartersville High
  • Braden Meadows, Cartersville High

Catoosa County

  • Logan Bennett, Heritage High
  • Ingrid Brindle, Heritage High
  • Kate Higgins, Heritage High
  • Michelle Lin, Heritage High

Cherokee County

  • Alex Francoletti, Creekview High
  • Madeline Gilmer, Etowah High
  • Alyssa Powell, Creekview High
  • Laura Triana, River Ridge High
  • David Wang, Creekview High
  • Jessica Wenclawiak, Cherokee High

Clayton County

  • Jimmy Nguyen, Morrow High
  • Simon Obi, Jonesboro High
  • Joshua Ojo-Osagie, Lovejoy High
  • Rashidatu Olorunsola, Mundy's Mill High

Cobb County

  • Charlie Boyter, Hillgrove High
  • Alex Boyter, Hillgrove High
  • Jacob Bristol, Hillgrove High
  • Isabella Byrd, Allatoona High
  • Bunmi Fariyike, Hillgrove High
  • Jaster Francis, South Cobb High
  • Madison James, Pope High
  • Aditya Krishnaswamy, George Walton Comprehensive High
  • Irena Kuan, George Walton Comprehensive High
  • Lindsay McSwigan, George Walton Comprehensive High
  • Abhita Moorthy, George Walton Comprehensive High
  • Meghan O'Keefe, Hillgrove High
  • Keren Park, George Walton Comprehensive High
  • Bryce Payne, Hillgrove High
  • Brittany Powell, Pope High
  • Andrew Taylor, Carlton J. Kell High

Columbia

  • Trey Miller, III, Grovetown High

Dalton City

  • Mitul Patel, Dalton High

Decatur City

  • Nathan Tumperi, Decatur High

DeKalb County

  • Matt Bieber, Dunwoody High

Dougherty County

  • Ed Belocura, Westover Comprehensive High
  • Grant Brunson, Westover Comprehensive High
  • Juliette Hu, Westover Comprehensive High

Douglas County

  • Kimberly Gessner, Chapel Hill High

Effingham County

  • Parker Gordy, South Effingham High
  • Dallas McCorkendale, South Effingham High
  • Matthew Stier, South Effingham High

Forsyth County

  • Anirudh Bikmal, South Forsyth High
  • Kyle Crawford, South Forsyth High
  • Eden Dunford, North Forsyth High
  • Annie Karickhoff, Forsyth Central High
  • Zach Willliams, West Forsyth High

Fulton  County

  • Kaitlin Dippolito, Roswell High
  • Lauren Fuller, Roswell High
  • Matt Hill, Roswell High
  • Luke Muehring, North Springs Charter High

Gwinnett County

  • Steven Aceto, Mill Creek High
  • Zach Beck, Grayson High
  • Evann Brantley, Parkview High
  • Ashton Carr, Mill Creek High
  • Jenny Choi, Brookwood High
  • Brendon Darby, Mill Creek High
  • Anna Gerald, Mill Creek High
  • Miranda Harmon, Norcross High
  • Tim Hood, Mountain View High
  • Madison Ives, Grayson High
  • Amy Jenkins, Mountain View High
  • Chris Larkins, Dacula High
  • Hannah Lee, Mill Creek High
  • Ali Lopez, Mill Creek High
  • Sarah Lowry, Mill Creek High
  • Eric Martinez, Meadowcreek High
  • Matt Miller, Grayson High
  • Jonathan Moon, Mill Creek High
  • Desiree Moore, Dacula High
  • Becca Moss, Mill Creek High
  • Davis Orr, Parkview High
  • Hannah Petit, Mill Creek High
  • Anna Scartz, Grayson High
  • Lauren Schuster, Mountain View High
  • Rebecca Thompson, Central Gwinnett High
  • Julie Wang, Parkview High
  • Grace Xu, Parkview High

Hall County

  • Natalie Black, North Hall High
  • Jacob Frier, Robert Wood Johnson High
  • Kristen McCole, Flowery Branch High
  • Corson Teasley, North Hall High

Henry County

  • Nathan Rhineheimer, Union Grove High

Home School

  • Alan Simms, Home School

Houston County

  • Raymond Bryant, Perry High
  • Emily Davis, Perry High
  • David Forsee, Perry High
  • Tyler Frye, Veterans High
  • Matthew Lawson, Perry High

Jefferson County

  • Madison Graham, Jefferson County High

McDuffie County

  • Gena Cody, Thomson High

Muscogee County

  • Tanner Goldsmith, Columbus High
  • Emily Harvey, Columbus High
  • Monil Patel, Columbus High
  • Ishan Sahoo, Columbus High

Oconee County

  • Marie Benoit, Oconee County High
  • Haley Grable, North Oconee High
  • Caitlyn Higginbotham, Oconee County High
  • Johanna Hoover, Oconee County High
  • Jordan Kreimeyer, Oconee County High

Private

  • Kameron Hawkins, Christian Heritage School
  • Brittany Dorsey, Eagle's Landing Christian Academy
  • Trent Johnson, Eagle's Landing Christian Academy
  • Danny Kim, Eagle's Landing Christian Academy
  • Jonathan Ledet, Fellowship Christian School
  • Jacob Cardis, First Presbyterian Day School
  • Emily Culpepper, First Presbyterian Day School
  • Lizzie Reed, First Presbyterian Day School
  • Nicholas Shealy, First Presbyterian Day School
  • Christian Sullivan, Frederica Academy
  • Jonathan Arrue, George Walton Academy
  • Stephanie Eubanks, Lakeview Academy
  • Chapin Smith, Lakeview Academy
  • Elizabeth Dworkin, Mount Pisgah Upper School
  • Almudena Prieto Prieto, Mount Pisgah Upper School
  • Conrad Venizelos, Mount Pisgah Upper School
  • Ashli Alexander, The Heritage School
  • Brenna Wilson, Valwood School

Pulaski County

  • Bryce Thompson, Hawkinsville High

Putnam County

  • Emily Newsome, Putnam County High

Rockdale County

  • Caira Anderson, Rockdale Magnet School for Science and Technology
  • Matthew Le, Rockdale Magnet School for Science and Technology

Rome City

  • Lydia Bailey, Rome High
  • Tyler Gallagher, Rome High

Savannah-Chatham

  • Elle Cramer, Savannah Arts Academy
  • Nick Flint, Savannah Arts Academy
  • Christina Morrissey, Savannah Arts Academy

Sumter County

  • Heeral McGhee, Americus Sumter High

Tift County

  • Kaycee Aultman, Tift County High
  • Michaela Lubbers, Tift County High

Thomasville City

  • Alan Simms, Home School

Troup County

  • Jisu Lee, Callaway High

Valdosta City

  • Lorna Chitty, Valdosta High

Vidalia City

  • Nicholas Owens, Vidalia High

Walker County

  • Emma Jones, Ridgeland High

Wayne County

  • Wesley Peebles, Wayne County High
  • Nicholas Priester, Wayne County High

Webster County

  • Xavier Blodgett, Webster County High

Whitfield County

  • Shelbi Bryant, Southeast High
  • Justin Deal, Northwest Whitfield High
  • Anisha Mittal, Northwest Whitfield High
  • Ashley Walker, Coahulla Creek High
  • Zach Williams, Coahulla Creek High
  • Natalie Wright, Northwest Whitfield High

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

X