Class AA: Region tournament scores/schedules

Boys

1-AA

Tuesday

At Brooks County

No. 4 Brooks County 51, No. 5 Fitzgerald 45 

Thursday

At Early County

No. 2 Thomasville 54, No. 3 Berrien 48

No. 1 Early County 77, No. 4 Brooks County 44

Friday

At Early County

Consolation: No. 3 Berrien 56, No. 4 Brooks County 52

Championship: No. 1 Early County 68, No. 2 Thomasville 40

2-AA

At Vidalia

Tuesday

No. 6 Toombs County 60, No. 7 Bacon County 52  

No. 5 Jeff Davis 72, No. 8 Bryan County 43

Wednesday

No. 6 Toombs County 58, No. 3 Swainsboro 52

No. 4 Metter 61, No. 5 Jeff Davis 44

Friday

No. 2 Vidalia 60, No. 6 Toombs County 39

No. 1 Woodville-Tompkins 76, No. 4 Metter 28

Saturday

Consolation: No. 4 Metter 78, No. 6 Toombs County 26

Championship: No. 1 Woodville-Tompkins 58, No. 2 Vidalia 46

3-AA

Monday

At East Laurens

No. 7 Dodge County 63, No. 6 East Laurens 49

Tuesday

At Dublin

No. 5 Southwest-Macon 46, No. 4 Bleckley County 35

No. 3 Dublin 72, No. 7 Dodge County 67

Thursday

At Southwest-Macon

No. 2 Washington County 74, No. 3 Dublin 73

No. 1 Northeast-Macon 48, No. 5 Southwest-Macon 43

Friday

At Southwest-Macon

Consolation: No. 5 Southwest-Macon 64, No. 3 Dublin, 54

Championship: No. 1 Northeast-Macon 55, No. 2 Washington County 53

4-AA

Tuesday

At Butler

No. 7 Jefferson County 65, No. 6 Westside-Augusta 60

At Harlem

No. 5 Josey 67, No. 8 Harlem 43  

Wednesday

At Butler

No. 4 Hephzibah 50, No. 5 Josey 42

No. 3 Laney 61, No. 7 Jefferson County 53

Thursday

At Butler

No. 3 Laney 65, No. 2 Butler 56

No. 4  Hephzibah 63 No. 1 Glenn Hills 60

Friday

At Butler

Consolation: No. 2 Butler 72, No. 1 Glenn Hills 63

Championship: No. 3 Laney 57, No. 4 Hephzibah 52

5-AA

Monday

At Spencer

No. 7 Temple 55, No. 6 Jordan 50

Tuesday

At Bremen

No. 4 Heard County 60, No. 5 Lamar County 52 (OT) 

No. 3 Bremen 34, No. 7 Temple 27

Thursday

At Lamar County

No. 3 Bremen 45, No. 2 Callaway 43 

No. 1 Spencer 56 No. 4 Heard County 44

Saturday

At Lamar County

Consolation: No. 2 Callaway 52, No. 4 Heard County 49

Championship: No. 3 Bremen 51, No. 1 Spencer 50

6-AA

At Douglass

Wednesday

No. 5 Hapeville Charter 59, No. 4 K.I.P.P. 57 (OT)

No. 3 Douglass 64, No. 6 Washington 42

No. 2 Therrell 87, No. 7 McNair 57

No. 1 South Atlanta 68, No. 8 BEST 37

Thursday

No. 2 Therrell 65, No. 3 Douglass 56

No. 1 South Atlanta 55, No. 5 Hapeville Charter 40

Friday

Consolation: No. 5 Hapeville Charter 61,  No. 3 Douglass 40

Championship: No. 1 South Atlanta 61, No. 2 Therrell 58

7-AA

At Rockmart

Monday

No. 8 Dade County 86, No. 5 Pepperell 83

No. 7 Armuchee 60 No. 6 Gordon Central 52 (OT)

Tuesday

No. 4 Model 82, No. 8 Dade County 51

No. 3 Coosa 75, No. 7 Armuchee 58

Friday

No. 1 Rockmart 53, No. 4 Model 51 (OT)

No. 2 Chattooga 93, No. 3 Coosa 66

Saturday

Consolation: No. 4 Model 62, No. 3 Coosa 59

Championship: No. 2 Chattooga 61, No. 1 Rockmart 52 (OT)

8-AA

At Elbert County

Monday

No. 6 Rabun County 65, No. 3 Social Circle 52

No. 2 Banks County 48, No. 7 Monticello 40

No. 4 Union County 57, No. 5 Putnam County 43

No. 1 Elbert County 73, No. 8 Oglethorpe County 28

Thursday

No. 2 Banks County 65, No. 6 Rabun County 61

No. 1 Elbert County 52, No. 4 Union County 42

Friday

Consolation: No. 4 Union County 57, No. 6 Rabun County 37 

Championship: No. 1 Elbert County 63, No. 2 Banks County 51

Girls

1-AA

Tuesday

At Brooks County

No. 4 Brooks County 34, No. 5 Berrien 25 

Thursday

At Early County

No. 2 Early County 65, No. 3 Thomasville 56

No. 1 Fitzgerald 67, No. 4 Brooks County 36

Friday

At Early County

Consolation: No. 3 Thomasville 52, No. 4 Brooks County 48

Championship: No. 1 Fitzgerald 66, No. 2 Early County 64

2-AA

At Vidalia

Tuesday

No. 7 St. Vincent’s 47, No. 6 Toombs County 43 (OT)

No. 5 Jeff Davis 39, No. 8 Metter 32

Wednesday

No. 3 Woodville-Tompkins 67, No. 7 St. Vincent’s 37

No. 5 Jeff Davis 30, No. 4 Vidalia 23

Friday

No. 3 Woodville-Tompkins 53, No. 2 Swainsboro 37

No. 1 Bryan County 56, No. 5 Jeff Davis 46

Saturday

Consolation: No. 2 Swainsboro 49, No. 5 Jeff Davis 21

Championship: No. 3 Woodville-Tompkins 70, No. 1 Bryan County, 50

3-AA

Monday

At East Laurens

No. 6 Dublin, 61, No. 7 Bleckley County 52

Tuesday

No. 4 Southwest-Macon 31, No. 5 Northeast-Macon 18

No. 3 Washington County 58, No. 6 Dublin 48

Thursday

At Central Georgia Technical College

No. 2 East Laurens 61, No. 3 Washington County 50

No. 1 Dodge County 67, No. 4 Southwest-Macon 57

Friday

At Georgia Central Technical College

Consolation: No. 3 Washington County 38, No. 4 Southwest-Macon 34

Championship: No. 1 Dodge County 67, No. 2 East Laurens 53

4-AA

Tuesday

At Butler

No. 7 Screven County 43, No. 6 Westside-Augusta 28

At Harlem

No. 5 Harlem 54, No. 8 Hephzibah 51 

Wednesday

At Butler

No. 4 Butler 48, No. 5 Harlem 34

No. 3 Jefferson County 55,  No. 7 Screven County 32  

Thursday

At Butler

No. 2 Josey 51, No. 3 Jefferson County 35

No. 1 Laney 69, No. 4 Butler 53

Friday

At Butler

Consolation: No. 3 Jefferson County 53, No. 4 Butler 47

Championship: No. 1 Laney 65, No. 2 Josey 64 (OT)

5-AA

Monday

At Spencer

No. 7 Jordan 42, No. 6 Spencer 41

Tuesday

At Bremen

No. 5 Heard County 41, No. 4 Temple 34

No. 3 Bremen 74, No. 7 Jordan 28

Thursday

At Lamar County

No. 3 Bremen 70, No. 2 Callaway 54

No. 1 Lamar County 63, No. 5 Heard County 51

Saturday

At Lamar County

Consolation: No. 2 Callaway 49, No. 5 Heard County 46

Championship: No. 1 Lamar County 54, No. 3 Bremen 45

6-AA

At Douglass

Tuesday

No. 5 Therrell 62, No. 4 South Atlanta 51

No. 6 Washington 50,  No. 3 Hapeville Charter 44

No. 2 KIPP 45, No. 7 McNair 25

No. 1 Douglass 75, No. 8 Coretta Scott King Academy 17  

Thursday

No. 2 KIPP 49, No. 6 Washington 40

No. 1 Douglass 73, No. 5 Therrell 30

Friday

Consolation: No. 5 Therrell 69, No. 6 Washington 45

Championship: No. 1 Douglass 66, No. 2 KIPP 25

7-AA

At Rockmart

Monday

No. 5 Chattooga 58, No. 8 Coosa, 39

No. 7 Armuchee 56, No. 6 Pepperell 49

Tuesday

No. 5 Chattooga 58, No. 3 Dade County 53

No. 4 Gordon Central 55, No. 7 Armuchee 33 

Friday

No. 5 Chattooga 65, No. 2 Model 54

No. 1 Rockmart 59, No. 4 Gordon Central 53

Saturday

Consolation: No. 2 Model 53, No. 4 Gordon Central 44

Championship: No. 1 Rockmart 70, No. 5 Chattooga 59

8-AA

Tuesday

At Rabun County

No. 6 Elbert County 56, No. 3 Putnam County 48

No. 2 Banks County 80, No. 7 Social Circle 31  

No. 4 Monticello 61, No. 5 Union County 58 

No. 1 Rabun County 77, No. 8 Oglethorpe County 15

Thursday

At Elbert County

No. 6 Elbert County 51, No. 2 Banks County 46

No. 1 Rabun County 71, No. 4 Monticello 55

Friday

At Elbert County

Consolation: No. 2 Banks County 63, No. 4 Monticello 40

Championship: No. 1 Rabun County 64, No. 6 Elbert County 45 

Support real journalism. Support local journalism. Subscribe to The Atlanta Journal-Constitution today. See offers.

Your subscription to the Atlanta Journal-Constitution funds in-depth reporting and investigations that keep you informed. Thank you for supporting real journalism.

About the Author

Related Stories

X