Class A: Region tournament scores/schedules

Girls

At Terrell County

Monday, Feb. 4

#5N Randolph-Clay 61, #6N Webster County 18

#4N Terrell County 57, #7N Chattahoochee County 18

Tuesday, Feb. 5

#4N Terrell County 43,  #5N Randolph-Clay 37

Notes: Winner will become #4N

At Seminole County

Tuesday, Feb. 5

#4S Seminole County 63, #5S Baker County 24

Notes: Winner will become #4S

At Albany State University East Campus

Wednesday, Feb. 6

#1S Mitchell County 45, #4N Terrell County 33

#1N Calhoun County 57,  #4S Seminole County 17

Thursday, Feb. 7

#2S Pelham 65, #3N Quitman County 39

#3S Miller County 54, #2N Stewart County 39

Friday, Feb. 8

#1S Mitchell County 57, #3S Miller County 31

#1N Calhoun County 38, #2S Pelham 30

Saturday, Feb. 9

Championship: #1N Calhoun County 47, #1S Mitchell County 19

Boys

At Terrell County

Monday, Feb. 4

#5N Randolph-Clay 51, #6N Quitman County 24

#4N Stewart County 84, #7N Webster County 53

Tuesday, Feb. 5

#4N Stewart County 80, #5N Randolph-Clay 70

Notes: Winner will become #4N

At Seminole County

Tuesday, Feb. 5

#4S Seminole County 85, #5S Baker County 31

Notes: Winner will become #4S

At Albany State University East Campus

Wednesday, Feb. 6

#1S Pelham 71, #4N Stewart County 55

#1N Calhoun County 75, #4S Seminole County 43

Thursday, Feb. 7

#3N Chattahoochee County 55, #2S Miller County 51

#2N Terrell County 50, #3S Mitchell County 42

Friday, Feb. 8

#1S Pelham 67, #2N Terrell County 55

#1N Calhoun County 75, #3N Chattahoochee County 62

Saturday, Feb. 9

Championship: #1N Calhoun County 72, #1S Pelham 53

REGION 2

Girls

At Charlton County

Monday, Feb. 4

#8 Charlton County 56, #9 Irwin County 20

At Turner County

Tuesday, Feb. 5

#6 Echols County 76, #7 Atkinson County 43

#5 Lanier County 63, #8 Charlton County 37

At Lanier County

Wednesday, Feb. 6

#4 Turner County 65, #5 Lanier County 40

#3 Wilcox County 60,  #6 Echols County 51

At Wilcox County

Friday, Feb. 8

#2 Clinch County 61, #3 Wilcox County 56

#1 Telfair County 81, #4 Turner County 57

Saturday, Feb. 9

Championship: #1 Telfair County 65, #2 Clinch County 53

Boys

At Charlton County

Monday, Feb. 4

#8 Charlton County 74, #9 Echols County 64

At Turner County

Tuesday, Feb. 5

#6 Telfair County 60, #7 Atkinson County 51

#5 Turner County 57, #8 Charlton County 39

At Lanier County

Wednesday, Feb. 6

#4 Clinch County 78, #5 Turner County 56

#6 Telfair County 57, #3 Lanier County 50

At Wilcox County

Friday, Feb. 8

#2 Irwin County 69, #6 Telfair County 48

#4 Clinch County 74, #1 Wilcox County 69

Saturday, Feb. 9

Championship: #2 Irwin County 60, #4 Clinch County 58

REGION 3

Girls

At Montgomery County

Monday, Feb. 4

#4E Claxton 47, #5W Jenkins County 22

#3W Montgomery County 36, #6E Portal 34

At Calvary Day

Monday Feb. 4

#4W Johnson County 55, #5E McIntosh County Academy 43

#3E Savannah Country Day 35, #6W Treutlen 24

At Wheeler County

Wednesday, Feb. 6

#2E Savannah Christian 32, #3W Montgomery County 23

#1W Wheeler County 49, #4E Claxton 23

At Calvary Day

Wednesday, Feb. 6

#3E Savannah Country Day 50, #2W Emanuel County Institute 47

#1E Calvary Day 72, Johnson County 56

At Savannah Christian 

Friday, Feb. 8

#2E Savannah Christian 48, #1W Wheeler County 41

#1E Calvary Day 51, #3E Savannah Country Day 43

Saturday, Feb. 9

Championship:  #1E Calvary Day 45, #2E Savannah Christian 42

Boys

At Emanuel County Institute

Tuesday, Feb. 5

#4E Calvary Day 53,  #5W Wheeler County 51

#3W Emanuel County Institute 57, #6E McIntosh County Academy 43

At Portal

Tuesday, Feb. 5

#5E Savannah Christian 63, #4W Jenkins County 37

#3E Portal 55,  #6W Johnson County 17

At Treutlen

Thursday, Feb. 7

#2E Claxton 58, #3W Emanuel County Institute 54

#1W Treutlen 73, #4E-5W winner 50

At Savannah Country Day

Thursday, Feb. 7

#2W Montgomery County 50, #3E Portal 40

#5E Savannah Christian 39, #1E Savannah Country Day 33

At Savannah Christian

Friday, Feb. 8

#1W Treutlen 69, #2E Claxton 67

#2W Montgomery County 50, #5E Savannah Christian 44

Saturday, Feb. 9

Championship: #1W Treutlen 67, #2W Montgomery County 48

REGION 4

Girls

At Schley County

Monday, Feb. 4

#5E Crawford County 47, #4E Hawkinsville 31

#3E Schley County 37, #6E Taylor County 25

At Central-Talbotton

Monday, Feb. 4

#5W Manchester 38, #4W Brookstone 36

At Schley County

Tuesday, Feb. 5

#3E Schley County 58, #5E Crawford County 53

At Central-Talbotton

Tuesday, Feb. 5

#3W Central-Talbotton 43, #5W Manchester 37

At Dooly County

Thursday, Feb. 7

#2W Greenville 70,  #3E Schley County 46

#3W Central-Talbotton 44, #2E Macon County 34

At Marion County

Friday, Feb. 8

#2W Greenville 58, #1E Dooly County 55

#1W Marion County 40, #3W Central-Talbotton 34

Saturday, Feb. 9

Championship:  #2W Greenville 76, #1W Marion County 70

Boys

At Schley County

Monday, Feb. 4

#4E Taylor County vs. #5E Crawford County, 5:30 p.m.

#3E Schley County 67, #6E Hawkinsville 34

At Central-Talbotton

Monday, Feb. 4

#5W St. Anne-Pacelli 48, #4W Brookstone 45

#3W Greenville 105, #6W Central-Talbotton 76

At Schley County

Tuesday, Feb. 5

#3E Schley County 71, #5E Crawford County 57

At Central-Talbotton

Tuesday, Feb. 5

#3W Greenville 82, #5W St. Anne Pacelli 47

At Dooly County

Thursday, Feb. 7

#2W Manchester 55, #3E Schley County 42

#3W Greenville 61, #2E Dooly County 54

At Marion County

Friday, Feb. 8

#1E Macon County 84,  #2W Manchester 81

#1W Marion County 87, #3W Greenville 79

Saturday, Feb. 9

Championship:  #1W Marion County 76, #1E Macon County 75

REGION 5

Girls

At Galloway

Monday, Feb. 4

#5N Atlanta International 55, #8N Atlanta Classical 13

#6N Mt. Vernon 44, #7N W.D. Mohammed 41

At Landmark Christian

Monday, Feb. 4

#5S Elite Scholars Academy 82, #8S Drew Charter 32

#6S Trinity Christian 61, #7S Our Lady of Mercy 30

At Galloway

Tuesday, Feb. 5

#4N Galloway 47, #5N Atlanta International 37

#3N Paideia 74,  #6N Mt. Vernon 41

At Landmark Christian

Tuesday, Feb. 5

#5S Elite Scholars Academy 46, #4S Strong Rock 41

#3S Greenforest 66, #6S Trinity Christian 45

At Wesleyan

Wednesday, Feb. 6

#1N Holy Innocents’ 69, #5S Elite Scholars Academy 27

#2S Landmark Christian 53, #3N Paideia 48

#1S ELCA 63,  #4N Galloway 41

#2N Wesleyan 55,  #3S Greenforest 43

Friday, Feb. 8

#2S Landmark Christian 51

#2N Wesleyan 77, #1S ELCA 41

Saturday, Feb. 9

Championship:  #1N Holy Innocents’ 72, #2N Wesleyan 50 

Boys

At Galloway

Monday, Feb. 4

#5N Galloway 67, #8N Weber 37

#6N Paideia 54, #7N Atlanta International 37

At Landmark Christian

Monday, Feb. 4

#8S Landmark Christian 59, #5S Trinity Christian 57

#7S Elite Scholars 79, #6S Our Lady of Mercy 63

At Galloway

Tuesday, Feb. 5

#5N Galloway 55, #4N Mt. Vernon 54

#3N W.D. Mohammed 47, #6N Paideia 27

At Landmark Christian

Tuesday, Feb. 5

#8S Landmark Christian 77, #4S Southwest Atlanta Christian 66

#3S Drew Charter 64, #7S Elite Scholars 55

At Wesleyan

Wednesday, Feb. 6

#1N Holy Innocents’ 65, #8S Landmark Christian 63

#2S ELCA 52, #3N W.D. Mohammed 32

#1S Greenforest 62, #5N Galloway 38

#3S Drew Charter 37, #2N Wesleyan 36

Friday, Feb. 8

#2S ELCA 67, #1N Holy Innocents’ 55

#1S Greenforest 68,  #3S Drew Charter 48

Saturday, Feb. 9

Championship:  #2S ELCA 73, #1S Greenforest 57

REGION 6

Girls

At Excel Christian

Monday, Feb. 4

#6A Mt. Zion-Carrollton 42, #7A North Cobb Christian 36

At Pinecrest Academy

Monday, Feb. 4

#5B Mt. Pisgah 58, #8B Whitefield Academy 35

#6B Pinecrest Academy 44, #7B Fellowship Christian 26

At Christian Heritage

Tuesday, Feb. 5

#3A Christian Heritage 39, #6A Mt. Zion-Carrollton 14

#4A Trion 36, #5A Gordon Lee 34

At Pinecrest Academy

Tuesday, Feb. 5

#4B Walker 43, #5B Mt. Pisgah Christian 31

#3B King’s Ridge 53, #6B Pinecrest Academy 36

At Christian Heritage

Wednesday, Feb. 6

#2B Mt. Paran 69, #3A Christian Heritage 38

#1A Bowdon 65, #4B Walker 26

At Trion

Wednesday, Feb. 6

#2A Darlington 41,  #3B King’s Ridge 39

#1B St. Francis 73, #4A Trion 37

Friday, Feb. 8

#2B Mt. Paran 73, #1A Bowdon 46

#1B St. Francis 65, #2A Darlington 27

Saturday, Feb. 9

Championship: #1B St. Francis 70, #2B Mt. Paran 63

Boys

At Excel Christian

Monday, Feb. 4

#7A Trion 60, #6A Bowdon 45

#5A Mt. Zion-Carrollton 91, #8A Excel Christian 67

At King’s Ridge

Monday, Feb. 4

#6B Whitefield Academy 76, 9B Fellowship Christian 59

#7B Pinecrest Academy 51, #8B King’s Ridge 41

At Trion

Tuesday, Feb. 5

#3A Darlington 77, #7A Trion 44

#5A Mt. Zion-Carrollton 59, #4A Gordon Lee 49

At King’s Ridge

Tuesday, Feb. 5

#4B Mt. Pisgah 56, #5B Mt. Paran 50

#2B Mt. Bethel 49, #7B Pinecrest Academy 36

#3B Walker 66, #6B Whitefield Academy 51

At Trion

Wednesday, Feb. 6

#2B Mt. Bethel 59,  #3A Darlington 41

#4B Mt. Pisgah 70, #1A North Cobb Christian 46

At Christian Heritage

Wednesday, Feb. 6

#3B Walker 59, #2A Christian Heritage 45

94, #5A Mt. Zion-Carrollton 62

At Trion

Friday, Feb. 8

#2B Mt. Bethel 56, #4B Mt. Pisgah 43

#1B St. Francis 77, #3B Walker 66

Saturday, Feb. 9

Championship:  #1B St. Francis 65, #2B Mt. Bethel 56

REGION 7

Girls

At Georgia Military

Tuesday, Feb. 5

#3E Lake Oconee Academy 58, #2W First Presbyterian Day 46

#2E Aquinas 38, #3W Tattnall Square 34

#1W Stratford 62, #4E Washington-Wilkes 37

#1E Georgia Military 71,  #4W Twiggs County 37

At Wilkinson County

Friday, Feb. 8

#1E Georgia Military 52, #3E Lake Oconee Academy 29

#2E Aquinas 30

Saturday, Feb. 9

Third-fourth playoff:  #3E Lake Oconee Academy 63, #2E Aquinas 49: 

Championship: #1W Stratford 44, #1E Georgia Military 35

Boys

At Georgia Military

Wednesday, Feb. 6

#2E Greene County 62, #3W Tattnall Square 49

#3E Georgia Military 67, #2W Stratford Academy 57

#1E Hancock Central 83, #4W First Presbyterian Day 36

#1W Wilkinson County 61, #4E Aquinas 44

At Wilkinson County

Friday, Feb. 8

#1W Wilkinson County 70, #2E Greene County 59

#3E Georgia Military 54, #1E Hancock Central 49

Saturday, Feb. 9

Third-fourth playoff:  #2E Greene County 43, #1E Hancock Central 40

Championship: #1W Wilkinson County 76, #3E Georgia Military 69

REGION 8

At Commerce High School

Girls

Monday, Feb. 4

#7 Hebron Christian 43, #10 Providence Christian Academy 26

#8 George Walton Academy 45, #9 Athens Christian 13

Tuesday, Feb. 5

#6 Tallulah Falls 61, #3 Athens Academy 54 (OT)

#5 Commerce 46, #4 Towns County 24

Wednesday, Feb. 6

#2 Prince Avenue Christian 50, #7 Hebron Christian 24

#1 Lakeview Academy 52, #8 George Walton Academy 26

Friday, Feb. 8

#2 Prince Avenue Christian 48, #6 Tallulah Falls 42

#1 Lakeview Academy 61, #5 Commerce 34

Saturday, Feb. 9

Championship:  #1 Lakeview Academy 64, #2 Prince Avenue Christian 46

Boys

Monday, Feb. 4

#7 George Walton Academy 58, #10 Providence Christian 34

#8 Towns County 46, #9 Athens Christian 44

Tuesday, Feb. 5

#3 Lakeview Academy 65, #6 Tallulah Falls 42

#4 Prince Avenue 70, #5 Hebron Christian 50

Wednesday, Feb. 6

#2 Athens Academy 51, #7 George Walton Academy 37

#1 Riverside Military 80, #8 Towns County 53

Friday, Feb. 8

#3 Lakeview Academy 37, #2 Athens Academy 32

#1 Riverside Military 60, #4 Prince Avenue 51

Saturday, Feb. 9

Championship:  #3 Lakeview Academy 79, #1 Riverside Military 73

About the Author

X