Class 2A region tournament schedules

Check here for the latest scores
ajc.com

Credit: Stock

Credit: Stock

Below are the schedules and scores for the boys and girls Class 2A region tournaments, which determine the seedings for the upcoming state playoffs, set to tip off Feb. 20.

Check back for updates as the tournaments progress.

REGION 1

Girls

Monday, Feb. 12

No. 6 Berrien 36, No. 7 Jeff Davis 34

Tuesday, Feb. 13

At Sumter County

No. 4 Worth County 61, No. 5 Cook 32

No. 3 Fitzgerald 55, No. 6 Berrien 33

Thursday, Feb. 15

At Dodge County

No. 2. Dodge County def. No. 3 Fitzgerald (forfeit)

No. 1 Sumter County 75, No. 4 Worth County 29

Friday, Feb. 16

At Dodge County

Third-place game: No. 4 Worth County def. No. 3 Fitzgerald (forfeit)

Championship: No. 2 Dodge County 57, No. 1 Sumter County winner 39

Boys

Monday, Feb. 12

No. 6 Jeff Davis 78, No. 7 Berrien 58

Tuesday, Feb. 13

At Sumter County

No. 5 Cook 47, No. 4 Worth County 37

No. 3 Sumter County 52, No. 6 Jeff Davis 34

Thursday, Feb. 15

At Dodge County

No. 3 Sumter County 60, No. 2 Fitzgerald 37

No. 1 Dodge County 78, No. 5 Cook 46

Friday, Feb. 16

At Dodge County

Third-place game: No. 2 Fitzgerald 54, No. 5 Cook 38

Championship: No. 3 Sumter County 50, No. 1 Dodge County 48

REGION 2

Girls

Tuesday, Feb. 13

At Northeast-Macon

No. 5 Northeast 57, No. 8 Rutland 17

At Kendrick

No. 6 ACE Charter 57, No. 7 Kendrick 31

Wednesday, Feb. 14

At Rutland

No. 3 Southwest-Macon 55, No. 6 ACE Charter 20

At Central-Macon

No. 4 Jordan 49, No. 5 Northeast 46

Friday, Feb. 16

At Spencer

No. 2 Spencer 70, No. 3 Southwest 45

No. 1 Central 62, No. 4 Jordan 16

Saturday, Feb. 17

At Spencer

Third-place game: No. 3 Southwest 51, No. 4 Jordan 28

Championship: No. 1 Central 54, No. 2 Spencer 43

Boys

Tuesday, Feb. 13

At Northeast

No. 5 Northeast 78, No. 8 Jordan 44

At Kendrick

No. 7 ACE Charter 68, No. 6 Kendrick 53

Wednesday, Feb. 14

At Rutland

No. 3 Rutland 69, No. 7 ACE Charter 64

At Central

No. 4 Central 57, No. 5 Northeast 45

Friday, Feb. 16

At Spencer

No. 2 Southwest 56, No. 3 Rutland 49

No. 1 Spencer 59, No. 4 Central 55 (OT)

Saturday

At Spencer

Third-place game: No. 3 Rutland 60, No. 4 Central 39

Championship: No. 1 Spencer 55, No. 2 Southwest 51

REGION 3

Girls

Monday, Feb. 12

At Pierce County

No. 7 Toombs County 47, No. 6 Windsor Forest 41

Tuesday, Feb. 13

At Toombs County

No. 4 Vidalia 57, No. 5 Appling County 30

No. 7 Toombs County 56, No. 3 Pierce County 49

Thursday, Feb. 15

At Toombs County

No. 2 Brantley County 51, No. 7 Toombs County 11

No. 1 Tattnall County 57, No. 4 Vidalia 55

Friday, Feb. 16

At Toombs County

Third-place game: No. 4 Vidalia 64, No. 7 Toombs County 41

Championship: No. 2 Brantley County 43, No. 1 Tattnall County 34

Boys

Monday, Feb. 12

At Pierce County

No. 6 Pierce County 61, No. 7 Appling County 53

Tuesday, Feb. 13

At Toombs County

No. 4 Brantley County 69, No. 5 Tattnall County 68

No. 3 Windsor Forest 72, No. 6 Pierce County 60

Thursday, Feb. 15

At Toombs County

No. 2 Vidalia 69, No. 3 Windsor Forest 47

No. 1 Toombs County 70, No. 4 Brantley County 48

Friday, Feb. 16

At Toombs County

Third-place game: No. 4 Brantley County 62, No. 3 Windsor Forest 50

Championship: No. 1 Toombs County 55, No. 2 Vidalia 35

REGION 4

Girls

At Josey

Monday, Feb. 12

No. 7 Glenn Hills 75, No. 6 Laney 74

No. 5 Washington County 55, No. 8 Westside-Augusta 14

Tuesday, Feb. 13

No. 5 Washington County 41, No. 4 Putnam County 33

No. 3 Butler 74, No. 7 Glenn Hills 43

Thursday, Feb. 15

No. 3 Butler 54, No. 2 Thomson 46

No. 1 Josey 63, No. 5 Washington County 23

Friday, Feb. 16

Third-place game: No. 2 Thomson 43, No. 5 Washington County 36

Championship: No. 3 Butler 63, No. 1 Josey 54

Boys

At Josey

Monday, Feb. 11

No. 6 Washington County 67, No. 7 Josey 55

No. 5 Laney 56, No. 8 Glenn Hills 44

Tuesday, Feb. 13

No. 5 Laney 75, No. 4 Putnam County 70

No. 3 Butler 57, No. 6 Washington County 40

Thursday, Feb. 15

No. 2 Westside 50, No. 3 Butler 37

No. 1 Thomson 63, No. 5 Laney 57

Friday, Feb. 16

Third-place game: No. 3 Butler 67, No. 5 Laney 42

Championship: No. 2 Westside 67, No. 1 Thomson 41

REGION 5

Girls

Monday, Feb. 12

No. 1 Callaway 56, No. 8 Towers 25

No. 4 McNair 42, No. 5 ELCA 40

Tuesday, Feb. 13

No. 2 Columbia 63, No. 7 Elite Scholars 18

No. 3 Landmark Christian 48, No. 6 Redan 24

Thursday, Feb. 15

At ELCA

No. 2 Columbia 75, No. 3 Landmark Christian 15

No. 1 Callaway 62, No. 4 McNair 25

Friday, Feb. 16

At ELCA

Third-place game: No. 3 Landmark Christian 48, No. 4 McNair 36

Championship: No. 2 Columbia 54, No. 1 Callaway 43

Boys

Tuesday, Feb. 13

No. 1 Columbia 80, No. 8 McNair 29

No. 4 Towers 73, No. 5 Redan 66

No. 2 ELCA 72, No. 7 Elite Scholars 49

No. 6 Callaway 56, No. 3 Landmark Christian 47

Thursday, Feb. 15

At ELCA

No. 1 Columbia 92, No. 4 Towers 57

No. 6 Callaway 65, No. 2 ELCA 59

Friday, Feb. 16

At ELCA

Third-place game: No. 2 ELCA 69, No. 4 Towers 45

Championship: No. 6 Callaway 72, No. 1 Columbia 71 (OT)

REGION 6

Girls

At Mount Paran Christian

Saturday, Feb. 10

No. 5 Drew Charter def. No. 8 KIPP Atlanta (forfeit)

No. 6 South Atlanta 52, No. 7 Coretta Scott King 34

Monday, Feb. 12

No. 4 Therrell 54, No. 5 Drew Charter 44

No. 3 Washington 43, No. 6 South Atlanta 30

Wednesday, Feb. 14

No. 2 North Cobb Christian 38, No. 3 Washington 28

No. 1 Mount Paran Christian 88, No. 4 Therrell 23

Friday, Feb. 16

Third-place game: No. 4 Therrell 38, No. 3 Washington 37

Championship: No. 1 Mount Paran Christian 60, No. 2 North Cobb Christian 17

Boys

Saturday, Feb. 10

At North Cobb Christian

No. 5 Mount Paran Christian 80, No. 8 Washington 74

No. 4 South Atlanta 72 No. 9 BEST Academy 54

No. 6 Therrell 57 No. 7 KIPP Atlanta 54

Monday, Feb. 12

At North Cobb Christian

No. 4 South Atlanta 80, No. 5 Mount Paran Christian 60

No. 3 Drew Charter 73, No. 6 Therrell 59

Wednesday, Feb. 14

At Mount Paran Christian

No. 2 North Cobb Christian 51, No. 3 Drew Charter 44

No. 4 South Atlanta 55, No. 1 Walker 53

Friday, Feb. 16

At Mount Paran Christian

Third-place game: No. 1 Walker 49, No. 3 Drew Charter 44

Championship: No. 2 North Cobb Christian 57, No. 4 South Atlanta 45

REGION 7

Girls

Monday, Feb. 12

No. 7 Haralson County 55, No. 6 Gordon Central 36

Tuesday, Feb. 13

At Murray County

No. 4 Rockmart 46, No. 5 North Murray 45

No. 3 Fannin County 65, No. 7 Haralson County 27

Thursday, Feb. 15

At Murray County

No. 2 Model 53, No. 3 Fannin County 42

No. 1 Murray County 70, No. 4 Rockmart 54

Friday, Feb. 16

At Murray County

Third-place game: No. 3 Fannin County 71, No. 4 Rockmart 42

Championship: No. 1 Murray County 39, No. 2 Model 30

Boys

Monday, Feb. 12

No. 6 Gordon Central 65, No. 7 Haralson County 42

Tuesday, Feb. 13

At Murray County

No. 4 North Murray 53, No. 5 Murray County 50

No. 3 Fannin County 70, No. 6 Gordon Central 47

Thursday, Feb. 15

At Murray County

No. 2 Rockmart 59, No. 3 Fannin County 51

No. 1 Model 61, No. 4 North Murray 54

Friday, Feb. 16

At Murray County

Third-place game: No. 3 Fannin County 57, No. 4 North Murray 54

Championship: No. 1 Model 73, No. 2 Rockmart 50

REGION 8

Girls

Friday, Feb. 9

At Athens Academy

No. 4 Providence Christian 45, No. 5 Fellowship Christian 36

No. 3 Athens Academy 72, No. 6 East Jackson 32

Tuesday, Feb. 13

At Banks County

No. 2 Union County 65, No. 3 Athens Academy 46

No. 1 Banks County 57, No. 4 Providence Christian 29

Friday, Feb. 16

At Banks County

Third-place game: No. 3 Athens Academy 62, No. 4 Providence Christian 59

Championship: No. 1 Banks County 49, No. 2 Union County 39

Boys

Saturday, Feb. 10

At Providence Christian

No. 3 Providence Christian 74, No. 6 Fellowship Christian 53

No. 5 East Jackson 61, No. 4 Banks County 53

Wednesday, Feb. 14

At Union County

No. 2 Athens Academy 56, No. 3 Providence Christian 48

No. 1 Union County 76, No. 5 East Jackson 70

Saturday, Feb. 17

At Union County

Third-place game: No. 3 Providence Christian 63, No. 5 East Jackson 48

Championship: No. 2 Athens Academy 63, No. 1 Union County 61

About the Author