GHSA Girls Soccer State Championship: Schedule/Scores

Here are the schedule and scores from the GHSA girls soccer state championships. This file will be updated throughout the playoffs which begin April 12-14 for the first round.

Follow the link to the brackets or see the full schedule below.

Class 7A State Championship

R6 #2 West Forsyth 3, R8 #1 Mill Creek 2

Class 6A State Championship

R6 #1 Lassiter 1, R7 #1 Cambridge 0 (Lassiter 3-2 in PKs)

Class 5A State Championship

R5 #1 Chamblee 8, R6 #1 Midtown 1

Class 4A State Championship

R6 #1 Marist 1, R8 #2 Jefferson 0 2OT

Class 3A State Championship

R5#1 Westminster 4, R5 #2 Greater Atlanta Christian 0

Class 2A State Championship

R6 #1 Lovett 2, R6 #2 Pace Academy 1

Class A Public State Championship

R8 #1 Social Circle 6, R8 #2 Commerce 4 OT

Class A Private State Championship

R6 #1 Pinecrest Academy 1, R5 #1 Holy Innocents’ 0

SEMIFINALS RESULTS BELOW.

Class 7A Semifinals (April 28)

R6 #2 West Forsyth 4, R5 #1 Alpharetta 1

R8 #1 Mill Creek 5, R3 #1 Walton 4

Class 6A Semifinals (April 28)

R7 #1 Cambridge 3, R7 #4 River Ridge 1

R6 #1 Lassiter 2, R7 #2 Chattahoochee 1

Class 5A Semifinals (April 28)

R5 #1 Chamblee 3, R7 #1 Blessed Trinity 1

R6 #1 Midtown 2, R5 #3 Decatur 0

Class 4A Semifinals (April 28)

R8 #2 Jefferson 5, R7 #1 Northwest Whitfield 0

R6 #1 Marist 3, R8 #1 North Oconee 0

Class 3A Semifinals (April 28)

R7 #1 Cherokee Bluff at R5#1 Westminster

R5 #2 Greater Atlanta Christian 3, R8 #1 Oconee County 0

Class 2A Semifinals (April 28)

R6 #2 Pace Academy 3, R5 #1 Bremen 2

R6 #1 Lovett 10, R1 #1 Fitzgerald 0

Class A Public (April 28)

R8 #2 Commerce 5, R8 #3 Towns County 1

R8 #1 Social Circle 3, R6 #1 Atlanta Classical 1

Class A Private Semifinals (April 28)

R5 #1 Holy Innocents’ 3, R4 #1 Brookstone 0

R6 #1 Pinecrest Academy 3, R8 #1 Athens Academy 2

See the results from previous rounds below.

Class 7A Quarterfinals (April 25)

R5 #1 Alpharetta 2, R8 #2 Peachtree Ridge 0

R6 #2 West Forsyth 3, R7 #1 Dunwoody 2

R3 #1 Walton 2, R6 #1 Denmark 1

R8 #1 Mill Creek 3, R3 #4 North Paulding 0

6A Quarterfinals (April 25)

R7 #4 River Ridge 4, R2 #1 Richmond Hill 2

R7 #1 Cambridge 6, R6 #2 Pope 0

R6 #1 Lassiter 1, R7 #3 Johns Creek 0

R7 #2 Chattahoochee 1, R8 #1 Buford 0

Class 5A Quarterfinals (April 25)

R5 #1 Chamblee 2, R2 #1 McIntosh 0

R7 #1 Blessed Trinity 3, R2 #4 Northgate 0

R6 #1 Midtown 2, R5 #2 St. Pius X 1

R5 #3 Decatur 3, R8 #1 Jackson County 2

Class 4A Quarterfinals (April 25)

R8 #2 Jefferson 10, R5 #1 Luella 0

R7 #1 Northwest Whitfield 2, R8 #3 Madison County 0

R6 #1 Marist 6, R7 #3 Southeast Whitfield 0

R8 #1 North Oconee 4, R7 #2 Heritage-Catoosa 0

Class 3A Quarterfinals (April 25)

R5 #1 Westminster 10, R2 #1 Jackson 0

R7 #1 Cherokee Bluff 7, R4 #1 Morgan County 1

R5 #2 Greater Atlanta Christian 5, R2 #3 Mary Persons 0

R8 #1 Oconee County 2, R7 #2 Lumpkin County 0

Class 2A Quarterfinals (April 25)

R5 #1 Bremen 10, R2 #1 Jeff Davis 0

R6 #2 Pace Academy 8, R7 #1 Fannin County 0

R6 #1 Lovett 6, R3 #1 Lamar County 0

R1 #1 Fitzgerald 4, R8 #1 Union County 2

Class A Public Quarterfinals (April 25)

R8 #2 Commerce 10, R3 #2 Claxton 0

R8 #3 Towns County 1, R7 #1 Academy for Classical Education 0

R6 #1 Atlanta Classical 10, R3 #1 Screven County 0

R8 #1 Social Circle 7, R3 #4 Metter 0

Class A Private Quarterfinals (April 25)

R5 #1 Holy Innocents’ 5, R2 #1 Paideia 0

R4 #1 Brookstone 2, R5 #4 Atlanta International 1

R6 #1 Pinecrest Academy 3, R5 #2 Wesleyan 1

R8 #1 Athens Academy 8, R1 #1 Stratford Academy 2

See the results from the other rounds below.

Class 7A Second Round (April 18)

R5 #1 Alpharetta 1, R3 #2 Harrison 0

R8 #2 Peachtree Ridge 2, R2 #1 Campbell 1

R7 #1 Dunwoody 2, R3 #3 Hillgrove 1

R6 #2 West Forsyth 3, R4 #1 Brookwood 0

R6 #1 Denmark 1, R4 #2 Parkview 0

R3 #1 Walton 3, R5 #2 Roswell 1

R8 #1 Mill Creek 5, R2 #2 East Coweta 0

R3 #4 North Paulding 3, R7 #2 Norcross 2

Class 6A Second Round (April 20)

R7 #4 River Ridge 9, R3 #2 Evans 0

R2 #1 Richmond Hill 5, R8 #2 Habersham Central 1

R7 #1 Cambridge 10, R3 #3 Heritage-Conyers 0

R6 #2 Pope 1, R4 #1 North Atlanta 0

R6 #1 Lassiter 3, R4 #2 Lakeside-DeKalb 1

R7 #3 Johns Creek 2, R5 #2 Lakeside-Evans 0

R8 #1 Buford 8, R2 #2 Glynn Academy 0

R7 #2 Chattahoochee 2, R1 #1 Houston County 1

Class 5A Second Round (April 18)

R5 #1 Chamblee 10, R1 #3 Ware County 0

R2 #1 McIntosh 6, R8 #2 Loganville 1

R7 #1 Blessed Trinity 10, R1 #2 Coffee 0

R2 #4 Northgate 3, R8 #3 Greenbrier 1

R6 #1 Midtown 5, R2 #3 Northside-Columbus 0

R5 #2 St. Pius X 4, R3 #1 Woodward Academy 1

R8 #1 Jackson County 1, R2 #2 Starr’s Mill 0

R5 #3 Decatur 8, R1 #1 Veterans 1

Class 4A Second Round (April 20)

R5 #1 Luella 7, R3 #2 New Hampstead 0

R8 #2 Jefferson 2, R2 #1 Columbus 1

R7 #1 Northwest Whitfield 4, R1 #2 Bainbridge 0

R8 #3 Madison County 3, R4 #1 Perry 1

R6 #1 Marist 10, R4 #2 Spalding 0

R7 #3 Southeast Whitfield 7, R3 #1 Islands 0

R8 #1 North Oconee 8, R2 #2 LaGrange 0

R7 #2 Heritage-Catoosa 5, R1#1 Thomas County Central 0

Class 3A Second Round (April 18)

R5 #1 Westminster 10, R3 #2 Southeast Bulloch 0

R2 #1 Jackson 6, R6 #3 Coahulla Creek 0

R7 #1 Cherokee Bluff 10, R1 #2 Appling County 0

R4 #1 Morgan County 2, R8 #3 Stephens County 1

R2 #3 Mary Persons 6, R8 #4 Monroe Area 2

R5 #2 Greater Atlanta Christian 10, R3 #1 Savannah Arts 0

R8 #1 Oconee County 2, R2 #2 Pike County 1

R7 #2 Lumpkin County 3, R1 #1 Pierce County 0

Class 2A Second Round (April 20)

R5 #1 Bremen 10, R3 #2 Bleckley County 0

R2 #1 Jeff Davis 7, R8 #2 Elbert County 2

R7 #1 Fannin County 4, R1 #2 Thomasville 1

R6 #2 Pace Academy 6, R4 #1 Oglethorpe County 0

R6 #1 Lovett 10, R4 #2 Putnam County 0

R3 #1 Lamar County 2, R7 #3 Dade County 0

R8 #1 Union County 4, R2 #2 East Laurens 1

R1 #1 Fitzgerald 5, R7 #2 Model 2

Class A Public Second Round (April 18)

R3 #2 Claxton 3, R5 #1 Chattahoochee County 2

R8 #2 Commerce 14, R4 #4 Montgomery County 0

R7 #1 Academy for Classical Education 2, R3 #3 McIntosh County Academy 0

R8 #3 Towns County 5, R4 #1 Treutlen 0

R6 #1 Atlanta Classical 11, R4 #2 Johnson County 0

R3 #1 Screven County 7, R7 #3 Georgia Military 1

R8 #1 Social Circle 10, R2 #2 Irwin County 0

R3 #4 Metter 5, R7 #2 Crawford County 1

Class A Private Second Round (April 18)

R5 #1 Holy Innocents’ 3, R3 #2 Savannah Country Day 0

R2 #1 Paideia 4, R6 #3 Lakeview Academy 0

R5 #4 Atlanta International 3, R1 #2 First Presbyterian 2

R4 #1 Brookstone 4, R6 #2 Fellowship Christian 2

R6 #1 Pinecrest Academy 2, R4 #2 Trinity Christian 0

R5 #2 Wesleyan 4, R3 #1 St. Vincent’s 0

R8 #1 Athens Academy 4, R2 #2 Whitefield Academy 1

R1 #1 Stratford Academy 8, R5 #3 Mount Vernon 2

First Round Results below.

Class 7A First Round (April 14)

R3 #2 Harrison 10, R1 #3 Tift County 0

R5 #1 Alpharetta 4, R7 #4 Archer 1

R8 #2 Peachtree Ridge 3, R6 #3 Forsyth Central 1

R2 #1 Campbell 6, R4 #4 Grayson 0

R3 #3 Hillgrove 2, R1 #2 Camden County 0

R7 #1 Dunwoody 1, R5 #4 Etowah 0

R6 #2 West Forsyth 6, R8 #3 Collins Hill 0

R4 #1 Brookwood 10, R2 #4 McEachern 0

R4 #2 Parkview 9, R2 #3 Newnan 2

R6 #1 Denmark 5, R8 #4 Mountain View 0

R5 #2 Roswell 4, R7 #3 Meadowcreek 0

R3 #1 Walton 10, R1 #4 Colquitt County 0

R2 #2 East Coweta 9, R4 #3 South Gwinnett 0

R8 #1 Mill Creek 1, R6 #4 Lambert 0

R7 #2 Norcross 4, R5 #3 Milton 1

R3 #4 North Paulding 4, R1 #1 Lowndes 1

Class 6A (April 14)

R3 #2 Evans 2, R1 #3 Valdosta 0

R7 #4 River Ridge 2, R5 #1 Dalton 0

R8 #2 Habersham Central 1, R6 #3 Kennesaw Mountain 0

cR2 #1 Richmond Hill 10, R4 #4 Westlake 0

R3 #3 Heritage-Conyers 2, R1 #2 Lee County 1

R7 #1 Cambridge 11, R5 #4 Paulding County 1

R6 #2 Pope 10, R8 #3 Shiloh 0

R4 #1 North Atlanta 10, R2 #4 Effingham County 0

R4 #2 Lakeside-DeKalb 8, R2 #3 South Effingham 3

R6 #1 Lassiter 5, R8 #4 Lanier 0

R7 #3 Johns Creek 2, R5 #2 South Paulding 1

R5 #2 Lakeside-Evans 8, R1 #4 Northside-Warner Robins 0

R2 #2 Glynn Academy 5, R4 #3 Tucker 0

R8 #1 Buford 4, R6 #4 Wheeler 0

R7 #2 Chattahoochee 2, R5 #3 Carrollton 0

R1 #1 Houston County 10, R3 #4 Grovetown 0

Class 5A (April 12)

R1 #3 Ware County 3, R3 #2 Forest Park 2

R5 #1 Chamblee 10, R7 #4 Woodland-Cartersville 0

R8 #2 Loganville 7, R6 #3 Jackson-Atlanta 2

R2 #1 McIntosh 4, R4 #4 Jones County 0

R1 #2 Coffee 5, R3 #3 Creekside 0

R7 #1 Blessed Trinity 10, R5 #4 Clarkston 0

R8 #3 Greenbrier 6, R6 #2 Villa Rica 0

R2 #4 Northgate 7, R4 #1 Ola 0

R2 #3 Northside-Columbus 4, R4 #2 Union Grove 0

R6 #1 Midtown 6, R8 #4 Eastside 1

R5 #2 St. Pius X 10, R7 #3 Cartersville 0

R3 #1 Woodward Academy 7, R1 #4 Wayne County 0

R2 #2 Starr’s Mill 3, R4 #3 Dutchtown 0

R8 #1 Jackson County 9, R6 #4 Chapel Hill 0

R5 #3 Decatur 1, R7 #2 Calhoun 0

R1 #1 Veterans 8, R3 #4 Tri-Cities 0

Class 4A (April 14)

R3 #2 New Hampstead 2, R1 #3 Cairo 1

R5 #1 Luella 5,R7 #4 Pickens 4

R8 #2 Jefferson 11, R6 #3 Hapeville Charter 0

R2 #1 Columbus 10, R4 #4 Baldwin 0

R1 #2 Bainbridge 10, R3 #3 Jenkins 0

R7 #1 Northwest Whitfield 10, R5 #4 Hampton 0

R8 #3 Madison County 1, R6 #2 Druid Hills 0

R4 #1 Perry 10, R2 #4 Spencer 0

R4 #2 Spalding 4, R2 #3 Troup County 0

R6 #1 Marist 7, R8 #4 East Hall 0

R7 #3 Southeast Whitfield 9, R5 #2 Fayette County 1

R3 #1 Islands 8, R1 #4 Westover 3

R2 #2 LaGrange 7, R4 #3 West Laurens 0

R8 #1 North Oconee 12, R6 #4 Arabia Mountain 0

R7 #2 Heritage-Catoosa 5, R5 #3 Mt. Zion-Jonesboro 0

R3 #4 Bye R1 #1 Thomas County Central

Class 3A (April 12)

R3 #2 Southeast Bulloch 6, R1 #3 Long County 0

R5 #1 Westminster 10, R7 #4 East Forsyth 0

R6 #3 Coahulla Creek 2, R8 #2 East Jackson 1

R2 #1 Jackson 13, R4 #4 Thomson 0

R1 #2 Appling County 5, R3 #3 Liberty County 0

R7 #1 Cherokee Bluff 10, R5 #4 Cedar Grove 0

R8 #3 Stephens County 5, R6 #2 Ringgold 0

R4 #1 Morgan County 2, R2 #4 Crisp County 0

R2 #3 Mary Persons 6, R4 #2 Richmond Academy 2

R8 #4 Monroe Area 4, R6 #1 Lakeview-Fort Oglethorpe 2

R5 #2 Greater Atlanta Christian 5, R7 #3 White County 0

R3 #1 Savannah Arts 9, R1 #4 Brantley County 0

R2 #2 Pike County 7, R4 #3 Harlem 0

R8 #1 Oconee County 8, R6 #4 North Murray 0

R7 #2 Lumpkin County 11, R5 #3 Sandy Creek 1

R1 #1 Pierce County 9, R3 #4 Windsor Forest 0

Class 2A (April 14)

R3 #2 Bleckley County 5, R1 #3 Cook 1

R5 #1 Bremen 10, R7 #4 Gordon Central 0

R8 #2 Elbert County 2, R6 #3 Elite Scholars 1

R2 #1 Jeff Davis 10, R4 #4 Johnson-Augusta 6

R1 #2 Thomasville 3, R3 #3 Jasper County 2

R7 #1 Fannin County 9, R5 #4 Haralson County 6

R6 #2 Pace Academy 10, R8 #3 Rabun County 0

R4 #1 Oglethorpe County 8, R2 #4 Toombs County 0

R4 #2 Putnam County 3, R2 #3 Bacon County 2

R6 #1 Lovett 11, R8 #4 Banks County 0

R7 #3 Dade County 2 R5 #2 Callaway 1

R3 #1 Lamar County 7, R1 #4 Worth County 0

R2 #2 East Laurens 11, R4 #3 Laney 0

R8 #1 Union County 10, R6 #4 Therrell 0

R7 #2 Model 9, R5 #3 Temple 0

R1 #1 Fitzgerald 10, R3 #4 Washington County 0

Class A Public (April 12)

R1 #3 BYE at R3 #2 Claxton

R7 #4 BYE at R5 #1 Chattahoochee County

R8 #2 Commerce 8, R6 #3 Trion 1

R4 #4 Montgomery County 2, R2 #1 Atkinson County 0

R3 #3 McIntosh County Academy at R1 #2 BYE

R5 #4 BYE at R7 #1 Academy for Classical Education

R8 #3 Towns County 1, R6 #2 Armuchee 0

R4 #1 Treutlen 2, R2 #4 Lanier County 0

R4 #2 Johnson County 4, R2 #3 Echols County 0

R6 #1 Atlanta Classical 8, R8 #4 Lake Oconee Academy 0

R7 #3 Georgia Military 1, R5 #2 Manchester 0

R1 #4 BYE at R3 #1 Screven County

R2 #2 Irwin County 4, R4 #3 Dublin 3

R8 #1 Social Circle 10, R6 #4 Drew Charter 0

R5 #3 BYE at R7 #2 Crawford County

R3 #4 Metter at R1 #1 BYE

Class A Private (April 12)

R3 #2 Savannah Country Day 2, R1 #3 Mount de Sales 0

R5 #1 Holy Innocents’ 10, R7 #4 Darlington 0

R6 #3 Lakeview Academy 6, R8 #2 George Walton 1

R2 #1 Paideia 9, R4 #4 Heritage-Newnan 0

R1 #2 First Presbyterian 3, R3 #3 Calvary Day 1

R5 #4 Atlanta International 4, R7 #1 Mount Paran Christian 1

R6 #2 Fellowship Christian 10, R8 #3 Prince Avenue Christian 0

R4 #1 Brookstone 10, R2 #4 Eagles Landing Christian 0

R4 #2 Trinity Christian 3, R2 #3 Landmark Christian 0

R8 #4 BYE at R6 #1 Pinecrest Academy

R5 #2 Wesleyan 8, R7 #3 Walker 1

R3 #1 St. Vincent’s 5, R1 #4 Strong Rock Christian 0

R2 #2 Whitefield Academy 2, R4 #3 St. Anne Pacelli 1

R8 #1 Athens Academy 3, R6 #4 Mount Pisgah 0

R5 #3 Mount Vernon 4, R7 #2 North Cobb Christian 1

R1 #1 Stratford Academy 10, R3 #4 Savannah Christian 0