GHSA releases region assignments for 466 schools

The Georgia High School Association placed its 466 member schools into regions Thursday afternoon.

Schools have one week to appeal for a lateral transfer to a region in the same classification. Appeals will be heard Nov. 18.

When approved by the executive committee, the class and region alignments become official effective during the 2022-23 academic year.

Class 7A

Region 1

Camden County

Colquitt County

Lowndes

Richmond Hill

Valdosta

Region 2

Campbell

Carrollton

East Coweta

Osborne

Pebblebrook

Westlake

Region 3

Harrison

Hillgrove

Marietta

McEachern

North Paulding

Region 4

Archer

Brookwood

Grayson

Newton

Parkview

South Gwinnett

Region 5

Cherokee

Kennesaw Mountain

North Cobb

Walton

Wheeler

Region 6

Denmark

Forsyth Central

Lambert

Milton

South Forsyth

West Forsyth

Region 7

Berkmar

Duluth

Meadowcreek

Norcross

North Gwinnett

Peachtree Ridge

Region 8

Buford

Central Gwinnett

Collins Hill

Dacula

Discovery

Mill Creek

Mountain View

Class 6A

Region 1

Houston County

Lee County

Northside, Warner Robins

Thomas County Central

Tift County

Veterans

Region 2

Brunswick

Effingham County

Evans

Glynn Academy

Grovetown

Lakeside, Evans

South Effingham

Region 3

Alcovy

Forest Park

Jonesboro

Lovejoy

Morrow

Mundy’s Mill

Rockdale County

Woodward Academy

Region 4

Dunwoody

Lakeside, DeKalb

Marist

North Atlanta

Riverwood

South Cobb

St. Pius X

Region 5

Alexander

Douglas County

East Paulding

Hughes

New Manchester

Newnan

Paulding County

South Paulding

Region 6

Allatoona

Creekview

Etowah

River Ridge

Rome

Sequoyah

Woodstock

Region 7

Alpharetta

Blessed Trinity

Innovation Academy*

Johns Creek

Lassiter

Pope

Roswell

Sprayberry

Region 8

Apalachee

Gainesville

Habersham Central

Jackson County

Lanier

North Forsyth

Shiloh

Class 5A

Region 1

Bradwell Institute

Coffee

Greenbrier

Jenkins

Statesboro

Ware County

Region 2

Dutchtown

Eagle’s Landing

Jones County

Locust Grove

Ola

Union Grove

Warner Robins

Region 3

Drew

Harris County

McIntosh

Northgate

Northside, Columbus

Region 4

Arabia Mountain

Chamblee

Cross Keys

Decatur

Lithonia

M. L. King

Tucker

Region 5

Banneker

Chapel Hill

Creekside

Jackson, Atlanta

Lithia Springs

Mays

Midtown

Tri-Cities

Region 6

Cambridge

Centennial

Chattahoochee

Greater Atlanta Christian

Kell

North Springs

Northview

Region 7

Calhoun

Cartersville

Cass

Dalton

Hiram

Villa Rica

Woodland, Cartersville

Region 8

Clarke Central

Eastside

Flowery Branch

Heritage, Conyers

Jefferson

Loganville

Winder-Barrow

Class 4A

Region 1

Bainbridge

Cairo

Hardaway

Shaw

Westover

Region 2

Baldwin

Griffin

Howard

Perry

Spalding

West Laurens

Westside, Macon

Region 3

Benedictine

Burke County

Islands

New Hampstead

Southeast Bulloch

Wayne County

Region 4

Fayette County

Hapeville

LaGrange

North Clayton

Riverdale

Starr’s Mill

Trinity Christian

Troup County

Whitewater

Region 5

Hampton

Lovett

Luella

McDonough

Mt. Zion, Jonesboro

Pace Academy

Stockbridge

Woodland, Stockbridge

Region 6

Clarkston

Druid Hills

Holy Innocents’

Miller Grove

Seckinger

Southwest DeKalb

Stephenson

Stone Mountain

Westminster

Region 7

Cedartown

Central, Carroll

Heritage, Catoosa

Northwest Whitfield

Sonoraville

Southeast Whitfield

Region 8

Cedar Shoals

Cherokee Bluff

Chestatee

East Forsyth

East Hall

Johnson, Gainesville

Madison County

North Hall

North Oconee

Walnut Grove

Class 3A

Region 1

Crisp County

Dougherty

Monroe

Sumter County

Thomasville

Region 2

Carver, Columbus

Columbus

Jordan

Kendrick

Mary Persons

Peach County

Pike County

Spencer

Upson-Lee

Region 3

Appling County

Liberty County

Long County

Pierce County

Tattnall County

Vidalia

Region 4

Beach

Groves

Johnson, Savannah

Savannah

Windsor Forest

Woodville-Tompkins*

Region 5

Carver, Atlanta

Cedar Grove

Douglass, Atlanta

Jackson

Salem

Sandy Creek

Region 6

Adairsville

Bremen

Coahulla Creek

LaFayette

Lakeview-Ft. Oglethorpe

Murray County

North Murray

Ridgeland

Ringgold

Region 7

Dawson County

Franklin County

Gilmer

Hart County

Lumpkin County

Pickens

Stephens County

West Hall

White County

Region 8

Cross Creek

Harlem

Hephzibah

Monroe Area

Morgan County

Oconee County

Richmond Academy

Westside, Augusta

Class 2A

Region 1

Bacon County

Berrien

Brantley County

Cook

Fitzgerald

Jeff Davis

Worth County

Region 2

Bleckley County

Central, Macon

Dodge County

East Laurens

Lamar County

Northeast

Rutland

Southwest

Toombs County

Region 3

Aquinas

Butler

Davidson Fine Arts*

Glenn Hills

Johnson, Augusta*

Josey

Laney

Savannah Arts Academy*

Technical Career Magnet*

Region 4

Jasper County

Jefferson County

Putnam County

Social Circle

Swainsboro

Thomson

Washington County

Region 5

Callaway

Haralson County

Heard County

Rockmart

Temple

Region 6

B.E.S.T Academy

Columbia

Coretta Scott King Academy*

Elite Scholars Academy*

KIPP Atlanta Collegiate

McNair

Redan

South Atlanta

Therrell

Towers

Washington

Region 7

Chattooga

Coosa

Dade County

Dalton Academy

Gordon Central

Model

Pepperell

Region 8

Banks County

Barrow*

East Jackson

Elbert County

Fannin County

Oglethorpe County

Rabun County

Union County

Class A Private

Region 1

Brookstone

Heritage, Newnan**

St. Anne-Pacelli

Region 2

Eagle’s Landing Christian

Greenforest Christian*

Landmark Christian

Our Lady of Mercy*

Southwest Atlanta Christian*

W. D. Mohammed*

Whitefield Academy

Region 3

Calvary Day School

Savannah Christian

Savannah Country Day

St. Vincent’s Academy*

Region 4

Atlanta International*

Brandon Hall*

Galloway*

Mount Vernon

Mt. Pisgah Christian

Providence Christian

Weber School*

Wesleyan

Region 5

Hebron Christian Academy

Lakeview Academy

Loganville Christian

November 11, 2021, 2:40 pm

Pinecrest Academy*

Riverside Military

Tallulah Falls*

Region 6

Atlanta Jewish Academy*

Ben Franklin Academy*

Fellowship Christian

King’s Ridge

Mt. Bethel Christian*

Paideia*

St. Francis

Walker

Region 7

Christian Heritage

Darlington

Excel Christian*

Mt. Paran Christian

North Cobb Christian

Region 8

Athens Academy

Athens Christian

Prince Avenue Christian

Class A Public

Region 1

Baconton

Baker County*

Calhoun County*

Early County

Miller County

Mitchell County

Pataula Charter

Pelham

Quitman County*

Randolph-Clay

Seminole County

Southwest Georgia STEM

Terrell County

Region 2

Atkinson County

Brooks County

Charlton County

Clinch County

Echols County*

Irwin County

Lanier County

Turner County

Region 3

Bryan County

Claxton

Emanuel County Institute

Jenkins County

McIntosh County Academy

Metter

Portal

Savannah Classical Academy*

Savannah Early College*

Screven County

Steam Academy*

Region 4

Dooly County

Dublin

Hawkinsville

Johnson County

Montgomery County

Telfair County

Treutlen

Wheeler County

Wilcox County

Region 5

Central, Talbotton

Chattahoochee County

Furlow Charter*

Greenville

Macon County

Manchester

Marion County

Rainey-McCullers*

Schley County

Stewart County*

Taylor County

Webster County*

Region 6

Armuchee

Atlanta Classical*

Bowdon

DeKalb School of the Arts*

Drew Charter School*

Fulton Leadership Academy*

Georgia School for Deaf*

Gordon Lee

Mt. Zion, Carroll

Stilwell Arts*

Trion

Region 7

ACE Charter

Crawford County

Georgia Academy for Blind*

Georgia Military College

Glascock County

GSIC*

Hancock Central

Twiggs County

Wilkinson County

Region 8

Commerce

Georgia Fugees Academy*

Greene County

Lake Oconee Academy*

Lincoln County

Taliaferro County*

Towns County

Warren County

Washington-Wilkes

Woody Gap*

*Does not have a football team.

**Heritage of Newnan announced Thursday it is leaving for the Georgia Independent School Association next year.