GHSA volleyball state championship schedule/scores

ajc.com

The GHSA State Volleyball Championship begins Oct. 19-20 for the first round and Oct. 23 for the second round. The quarterfinals take place Oct. 27, and the semifinals are Oct. 30 before the state championships on Nov. 6 at the LakePoint Sports Champions Center.

Here are the schedules and results for each classification.

7A State Championship (6:30 p.m.) (Nov. 6 for all classes)

R3#1 Walton 3, R5#1 Alpharetta 1

6A State Championship (4 p.m.)

R8#1 Buford 3, R7#1 Sequoyah 1

5A State Championship (Noon)

R5#1 St. Pius 3, R8#1 Greenbrier 0

4A State Championship (2:30 p.m.)

A6#1 Marist 3, A8#2 Flowery Branch 1

3A State Championship (1:30 p.m.)

A5#1 Greater Atlanta Christian 3, A5#2 Sandy Creek 1

2A/A Public State Championship (Noon)

A5#2 Pace Academy 3, A7#1 Gordon Lee 1

A Private State Championship (11 a.m.)

R7#1 Mt. Paran 3, R8#1 Athens Academy 1

Class 7A Semifinals (Oct. 30)

R5#1 Alpharetta 3, R6#2 North Forsyth 2

R3#1 Walton 3, R5#3 Cherokee 0

Class 6A Semifinals (Oct. 30)

R7#1 Sequoyah 3, R6#3 Lassiter 2

R8#1 Buford 3, R6#1 Pope 2

Class 5A Semifinals (Oct. 30)

R5#1 St. Pius X 3, R7#1 Blessed Trinity 1

R8#1 Greenbrier 3, R3#1 Woodward Academy 1

Class 4A Semifinals (Oct. 30)

A8#2 Flowery Branch 3, A7#1 Northwest Whitfield 1

A6#1 Marist 3, A1#1 Fayette County 0

Class 3A Semifinals (Oct. 30)

A5#1 Greater Atlanta Christian 3, A7#1 Cherokee Bluff 1

A5#2 Sandy Creek 3, A8#1 Oconee County 0

Class 2A/A Public Semifinals (Oct. 30)

A7#1 Gordon Lee 3, A5#1 Lovett 0

A5#2 Pace Academy 3, A8#1 Union County 0

Class A Private Semifinals (Oct. 30)

R7#1 Mt. Paran 3, R2#1 ELCA 1

R8#1 Athens Academy 3, R5#2 Holy Innocents’ 0

Class 7A Quarterfinals (Oct. 26)

R5#1 Alpharetta 3, R6#3 Forsyth Central 1

R6#2 North Forsyth 3, R3#3 Hillgrove 1

R3#1 Walton 3, R6#1 Lambert 0

R5#3 Cherokee 3, R8#1 North Gwinnett 2

Class 6A Quarterfinals (Oct. 27)

R6#3 Lassiter 3, R7#4 Creekview 0

R7#1 Sequoyah 3, R6#2 Kennesaw Mountain 0

R6#1 Pope 3, R3#1 Lakeside-Evans 1

R8#1 Buford 3, R1#1 Lee County 1

Class 5A Quarterfinals (Oct. 26)

R5#1 St. Pius X 3, R2#1 McIntosh 0

R7#1 Blessed Trinity 3, R2#4 Harris County 0

R3#1 Woodward Academy 3, R2#3 Northside-Columbus 1

R8#1 Greenbrier 3, R1#1 Veterans 0

Class 4A Quarterfinals (Oct. 27)

A8#2 Flowery Branch 3, A7#4 Pickens 0

A7#1 Northwest Whitfield 3, A8#3 Chestatee 0

A6#1 Marist 3, A3#1 Islands 0

A1#1 Fayette County 3, A8#1 Jefferson 0

Class 3A Quarterfinals (Oct 26)

A5#1 Greater Atlanta Christian 3, A8#2 Hart County 0

A7#1 Cherokee Bluff 3, A4#1 Morgan County 1

A5#2 Sandy Creek 3, A6#1 LaFayette 0

A8#1 Oconee County 3, A5#3 Westminster 2

Class 2A/A Public Quarterfinals (Oct. 27)

A5#1 Lovett 3, A8#2 Lake Oconee Acad. 0

A7#1 Gordon Lee 3, A6#2 Armuchee 0

A5#2 Pace Academy 3, A6#1 Bremen 0

A8#1 Union County 3, A7#2 Dade County 0

Class A Private Quarterfinals (Oct. 27)

R2#1 ELCA 3, R5#1 Hebron Christian 0

R7#1 Mt. Paran 3, R4#1 Brookstone 0

R5#2 Holy Innocents’ 3, R8#4 George Walton 0

R8#1 Athens Academy 3, R7#2 North Cobb Christian 0

Class 7A Second Round (Oct. 23)

R5#1 Alpharetta 3, R3#2 North Cobb 2

R6#3 Forsyth Central 3, R2#1 Newnan 1

R3#3 Hillgrove 3, R5#4 Roswell 0

R6#2 North Forsyth 3, R4#1 Brookwood 1

R6#1 Lambert 3, R4#2 Parkview 0

R3#1 Walton 3, R5#2 Etowah 2

R8#1 North Gwinnett 3, R2#2 East Coweta 2

R5#3 Cherokee 3, R3#4 Harrison 0

Class 6A Second Round (Oct. 23)

R7#4 Creekview 3, R1#3 Valdosta 0

R6#3 Lassiter 3, R2#1 Statesboro 0

R7#1 Sequoyah 3, R1#2 Houston County 0

R6#2 Kennesaw Mountain 3, R4#1 Lakeside-DeKalb 0

R6#1 Pope 3, R2#3 Effingham County 0

R3#1 Lakeside-Evans 3, R7#3 Chattahoochee 1

R8#1 Buford 3, R2#2 Richmond Hill 0

R1#1 Lee County 3, R7#2 River Ridge 0

Class 5A Second Round (Oct. 23)

R5#1 St. Pius X 3, R3#2 Jonesboro 0

R2#1 McIntosh 3, R8#2 Jackson County 0

R7#1 Blessed Trinity 3, R1#2 Warner Robins 0

R2#4 Harris County 3, R8#3 Loganville 0

R2#3 Northside-Columbus 3, R6#1 Midtown 1

R3#1 Woodward Academy 3, R5#2 Chamblee 1

R8#1 Greenbrier 3, R2#2 Whitewater 0

R1#1 Veterans 3, R7#2 Cartersville 1

Class 4A Second Round (Oct. 23)

A7#4 Pickens 4, A1#3 LaGrange 1

A8#2 Flowery Branch 3, A2#1 Columbus 1

A7#1 Northwest Whitfield 3, A1#2 Central-Carroll 0

A8#3 Chestatee 3, A4#1 Thomas County Central 1

A6#1 Marist 3, A4#2 Perry 0

A3#1 Islands 3, A7#3 Ridgeland

A8#1 Jefferson 3, A2#2 Shaw 0

A1#1 Fayette County 3, A7#2 Heritage-Catoosa 2

Class 3A Second Round (Oct 23)

A5#1 Greater Atlanta Christian 3, A3#2 Windsor Forest 0

A8#2 Hart County 3, A2#1 Jackson 0

A7#1 Cherokee Bluff 3, A1#2 Southeast Bulloch 0

A4#1 Morgan County 3, A8#3 East Jackson 0

A6#1 LaFayette 3, A4#2 Richmond Academy 0

A5#2 Sandy Creek 3, A3#1 Savannah Arts 0

A8#1 Oconee County 3, A4#3 Harlem 0

A5#3 Westminster 3, A1#1 Appling County 0

Class 2A/A Public Second Round (Oct. 23)

A5#1 Lovett 3, A3#2 Vidalia 0

A8#2 Lake Oconee Acad. 3, A2#1 Davidson Fine Arts 0

A7#1 Gordon Lee 3 , A3#3 Toombs County 0

A6#2 Armuchee 3, A4#1 Lamar County 0

A6#1 Bremen 3, A4#2 ACE Charter 0

A5#2 Pace Academy 3, A3#1 Woodville-Tompkins

A8#1 Union County 3, A2#2 Johnson-Augusta 0

A7#2 Dade County 3, A1#1 Thomasville 0

Class A Private Second Round (Oct. 23)

R5#1 Hebron Christian 3, R3#2 Calvary Day 0

R2#1 ELCA 3, R8#2 Tallulah Falls 0

R7#1 Mt. Paran 3, R3#3 St. Vincent’s 0

R4#1 Brookstone 3, R8#3 Prince Avenue Christian 1

R8#4 George Walton 3, R4#2 Trinity Christian 0

R5#2 Holy Innocents’ 3, R3#1 Savannah Christian 2

R8#1 Athens Academy 3, R2#2 Landmark Christian 0

R7#2 North Cobb Christian 3, R1#1 Strong Rock Christian 0

Class 7A First Round (Oct. 19)

R3#2 North Cobb 3, R1#3 Camden County 0

R5#1 Alpharetta 3, R7#4 Discovery 0

R6#3 Forsyth Central 3, R8#2 Mountain View 1

R2#1 Newnan 3, R4#4 South Gwinnett 0

R3#3 Hillgrove 3, R1#2 Tift County 0

R5#4 Roswell 3 R7#1 Norcross 2

R6#2 North Forsyth 3, R8#3 Mill Creek 1

R4#1 Brookwood 3, R2#4 McEachern 0

R4#2 Parkview 3, R2#3 Campbell 0

R6#1 Lambert 3, R8#4 Collins Hill 1

R5#2 Etowah 3, R7#3 Duluth 0

R3#1 Walton 3, R1#4 Colquitt County 0

R2#2 East Coweta 3, R4#3 Grayson 0

R8#1 North Gwinnett 3, R6#4 Denmark 1

R5#3 Cherokee 3, R7#2 Dunwoody 0

R3#4 Harrison 3, R1#1 Lowndes 2

Class 6A First Round (Oct. 20)

R1#3 Valdosta 3, R3#2 Grovetown 2

R7#4 Creekview 3, R5#1 South Paulding 1

R6#3 Lassiter 3, R8#2 Dacula 0

R2#1 Statesboro 3, R4#4 Lovejoy 0

R1#2 Houston County 3, R3#3 Evans 0

R7#1 Sequoyah 3, R5#4 Carrollton 0

R6#2 Kennesaw Mountain 3, R8#3 Habersham Central 0

R4#1 Lakeside-DeKalb 3, R2#4 Glynn Academy 1

R2#3 Effingham County 3, R4#2 Westlake 2

R6#1 Pope 3, R8#4 Lanier 0

R7#3 Chattahoochee 3, R5#2 Dalton 1

R3#1 Lakeside-Evans 3, R1#4 Northside-Warner Robins 0

R2#2 Richmond Hill 3, R4#3 North Atlanta 0

R8#1 Buford 3, R6#4 Allatoona 0

R7#2 River Ridge 3, R5#3 Rome 2

R1#1 Lee County 3, R3#4 Heritage-Conyers 0

Class 5A First Round (Oct. 19)

R3#2 Jonesboro 3, R1#3 Wayne County 0

R5#1 St. Pius X 3, R7#4 Woodland-Cartersville 0

R8#2 Jackson County 3, R6#3 Villa Rica 0

R2#1 McIntosh 3, R4#4 Dutchtown 0

R1#2 Warner Robins 3, R3#3 Tri-Cities 0

R7#1 Blessed Trinity 3, R5#4 Decatur 0

R8#3 Loganville 3, R6#2 Chapel Hill 0

R2#4 Harris County 3, R4#1 Eagles Landing 0

R2#3 Northside-Columbus 3, R4#2 Locust Grove 1

R6#1 Midtown 3, R8#4 Clarke Central 1

R5#2 Chamblee 3, R7#3 Calhoun 0

R3#1 Woodward Academy 3, R1#4 Ware County 0

R2#2 Whitewater 3, R4#3 Union Grove 0

R8#1 Greenbrier 3, R6#4 North Springs 0

R7#2 Cartersville 3, R5#3 Northview 0

R1#1 Veterans 3, R3#4 Drew 0

Class 4A First Round (Oct. 20)

A1#3 LaGrange 3, A3#2 West Laurens 0

A7#4 Pickens 3, A5#1 Hampton 0

A8#2 Flowery Branch 3, A6#3 Druid Hills 0

A2#1 Columbus 3, A4#4 Rutland 0

A1#2 Central-Carroll 3, A3#3 New Hampstead 0

A7#1 Northwest Whitfield 3, A5#4 Mt. Zion-Jonesboro 0

A8#3 Chestatee 3, A6#2 Arabia Mountain 0

A4#1 Thomas County Central 3, A2#4 Kendrick 2

A4#2 Perry 3, A2#3 Jordan 1

A6#1 Marist 3, A8#4 North Oconee 0

A7#3 Ridgeland 3, A5#2 Luella 0

A3#1 Islands 3, A1#4 Troup 0

A2#2 Shaw 3, A4#3 Baldwin 0

A8#1 Jefferson 3, A6#4 Stephenson 0

A7#2 Heritage-Catoosa 3, A5#3 Riverdale 0

A1#1 Fayette County 3, A3#4 Jenkins 0

Class 3A First Round (Oct. 19)

A3#2 Windsor Forest 3, A1#3 Liberty County 2

A5#1 Greater Atlanta Christian 3, A7#4 White County 0

A8#2 Hart County 3, A6#3 Ringgold 0

A2#1 Jackson 3, A4#4 Burke County 0

A1#2 Southeast Bulloch 3, A3#3 Savannah 0

A7#1 Cherokee Bluff 3, A5#4 Redan 0

A8#3 East Jackson 3, A6#2 Sonoraville 1

A4#1 Morgan County 3, A2#4 Mary Persons 0

A4#2 Richmond Academy 3, A2#3 Peach County 0

A6#1 LaFayette 3, A8#4 Stephens County 0

A5#2 Sandy Creek 3, A7#3 Lumpkin County 1

A3#1 Savannah Arts 3, A1#4 Tattnall County 0

A4#3 Harlem 3, A2#2 Pike County 1

A8#1 Oconee County 3, A6#4 Adairsville 0

A5#3 Westminster 3, A7#2 North Hall 2

A1#1 Appling County 3, A3#4 Johnson-Savannah 0

Class 2A/A Public First Round (Oct. 20)

A3#2 Vidalia 3, A1#3 Quitman County 0

A5#1 Lovett 3, A7#4 Fannin County 0

A8#2 Lake Oconee Acad. 3, A6#3 Model 1

A2#1 Davidson Fine Arts 3, A4#4 Central-Talbotton 0

A3#3 Toombs County 3, A1#2 Early County 1

A7#1 Gordon Lee 3, A5#4 Atlanta Classical 0

A6#2 Armuchee 3, A8#3 Banks County 0

A4#1 Lamar County 3, A2#4 Josey 0

A4#2 ACE Charter 3, A2#3 Tech Career 0

A6#1 Bremen 3, A8#4 Oglethorpe County 0

A5#2 Pace Academy 3, A7#3 Chattooga 0

A3#1 Woodville-Tompkins 3, A1#4 Cook 0

A2#2 Johnson-Augusta 3, A4#3 Chattahoochee County 0

A8#1 Union County 3, A6#4 Pepperell 0

A7#2 Dade County 3, A5#3 Elite Scholars Academy 0

A1#1 Thomasville 3, A3#4 Dublin 0

Class A Private First Round (Oct. 20)

R3#2 Calvary Day 3, R1#3 Stratford Academy 0

R5#1 Hebron Christian 3, R7#4 Christian Heritage 0

R8#2 Tallulah Falls 3, R6#3 Fellowship Christian 0

R2#1 ELCA 3, R4#4 St. Anne-Pacelli 0

R3#3 St. Vincent’s 3, R1#2 First Presbyterian Day 0

R7#1 Mt. Paran 3, R5#4 Galloway 0

R8#3 Prince Avenue Christian 3, R6#2 Mt. Pisgah 0

R4#1 Brookstone 3, R2#4 Paideia 0

R4#2 Trinity Christian 3, R2#3 Whitefield Academy 0

R8#4 George Walton 3, R6#1 Mt. Bethel Christian 0

R5#2 Holy Innocents’ 3, R7#3 Walker 1

R3#1 Savannah Christian 3, R1#4 Tattnall Square 0

R2#2 Landmark Christian 3, R4#3 Heritage-Newnan 0

R8#1 Athens Academy 3, R6#4 St. Francis 0

R7#2 North Cobb Christian 3, R5#3 Wesleyan 1

R1#1 Strong Rock Christian 3, R3#4 Savannah Country Day 2