Class 3A Region Tournament Schedules

Sandy Creek players react at the end of the 4th quarter during 2023 GHSA Basketball Class 3A Boy’s State Championship game at the Macon Centreplex, Friday, March 10, 2023, in Macon, GA. Sandy Creek won 66-38 over Cedar Grove. (Hyosub Shin / Hyosub.Shin@ajc.com)

Credit: HYOSUB SHIN / AJC

Credit: HYOSUB SHIN / AJC

Sandy Creek players react at the end of the 4th quarter during 2023 GHSA Basketball Class 3A Boy’s State Championship game at the Macon Centreplex, Friday, March 10, 2023, in Macon, GA. Sandy Creek won 66-38 over Cedar Grove. (Hyosub Shin / Hyosub.Shin@ajc.com)

There are eight regions on each the boys and girls side of the class and each league will place four seeds into the state tournament. The regions have to report seedings to the GHSA by Feb. 17 for the state tournament which begins Feb. 20-21.

This file will be updated throughout the region tournaments.

Class 3A Boys Region Tournaments

Region 1

Tuesday

At Carver-Columbus

#3 Carver-Columbus 69, #6 Thomasville 32

At Columbus

#4 Columbus 55, #5 Crisp County 51

Thursday

At Monroe

#2 Dougherty 86, #3 Carver-Columbus 78

#1 Monroe 86, #4 Columbus 55

Friday

At Monroe

3rd/4th: #3 Carver-Columbus 51, #4 Columbus 38

Championship: #2 Dougherty 70, #1 Monroe 65 2OT

Region 2

Tuesday

At Mary Persons

#4 Mary Persons def. #5 Pike County

Thursday

At Peach County

#1 Upson-Lee 51, #4 Mary Persons 28

#2 Peach County 68, #3 Jackson 52

Friday

3rd/4th: #3 Jackson def. #4 Mary Persons

Championship: #2 Peach County 66, #1 Upson-Lee 55

Region 3

Tuesday

#5 Calvary Day 58, #8 Savannah Christian 51

#7 Savannah Country Day 56, #6 Beach 52

Wednesday

#5 Calvary Day 41, #4 Liberty County 39

#7 Savannah Country Day 64, #3 Groves 51

Friday

At Johnson-Savannah

#7 Savannah Country Day 56, #2 Long County 53

#1 Johnson-Savannah 54, #5 Calvary Day 51

Saturday

3rd/4th: #2 Long County 59, #5 Calvary Day 57

Championship: #7 Savannah Country Day 60, #1 Johnson-Savannah 52

Region 4

Monday

At Salem

#4 Harlem 56, #5 Morgan County 52 OT

#3 Salem 57, #6 Hephzibah 35

Wednesday

At Cross Creek

#2 Richmond Academy 48, #3 Salem 46

#1 Cross Creek 55, #4 Harlem 37

Friday

At Cross Creek

3rd/4th: #4 Harlem 44, #3 Salem 41

Championship: #1 Cross Creek 59, #2 Richmond Academy 54

Region 5

No Region Tournament

No. 1 Sandy Creek

No. 2 Douglass

No. 3 Cedar Grove

No. 4 Carver-Atlanta

Region 6

At Adairsville

Monday

#6 Ridgeland 51, #7 Gordon Lee 43

#5 Lakeview-Fort Oglethorpe 54, #8 Bremen 51

Tuesday

#5 Lakeview-Fort Oglethorpe 58, #4 Ringgold 44

#6 Ridgeland 58, #3 LaFayette 49 OT

Thursday

#6 Ridgeland 66, #2 Coahulla Creek 42

#1 Adairsville 72, #5 Lakeview-Fort Oglethorpe 52

Friday

3rd/4th: #2 Coahulla Creek 57, #5 Lakeview-Fort Oglethorpe 50

Championship: #1 Adairsville 58, #6 Ridgeland 45

Region 7

Monday

At Pickens

#5 Dawson County 42, #4 Wesleyan 31

#3 Lumpkin County 50, #6 White County 37

#2 Pickens 66, #7 West Hall 36

Thursday

At Lumpkin County

#2 Pickens 51, #3 Lumpkin County 35

#1 Gilmer 74, #5 Dawson County 60

Saturday

At Lumpkin County

3rd/4th: #3 Lumpkin County 53, #5 Dawson County 45

Championship: #1 Gilmer 74, #2 Pickens 71

Region 8

Monday

At Monroe Area

#5 Stephens County 69, #4 Franklin County 65

#3 Monroe Area 70, #6 Oconee County 46

Wednesday

At Stephens County

#2 Hart County 60, #3 Monroe Area 53

#1 Hebron Christian 90, #5 Stephens County 67

Friday

At Stephens County

3rd/4th: #3 Monroe Area 46, #5 Stephens County 26

Championship: #2 Hart County 59, #1 Hebron Christian 53

Class 3A Girls Region Tournaments

Region 1

Monday

At Dougherty

#3 Dougherty 71, #6 Crisp County 29

At Thomasville

#4 Thomasville 49, #5 Columbus 42

Wednesday

At Carver-Columbus

#2 Monroe 61, #3 Dougherty 47

#1 Carver-Columbus 79, #4 Thomasville 23

Friday

At Monroe

3rd/4th: #3 Dougherty 54, #4 Thomasville 32

Championship: #1 Carver-Columbus 64, #2 Monroe 44

Region 2

Tuesday

At Jackson

#5 Pike County 52, #4 Jackson 44

Thursday

At Peach County

#2 Mary Persons 60, #3 Upson-Lee 49

#1 Peach County 76, #5 Pike County 30

Friday

3rd/4th: #3 Upson-Lee 64, #5 Pike County 32

Championship: #2 Mary Persons 33, #1 Peach County 31

Region 3

Monday

#9 Groves def. #8 Savannah Christian

Tuesday

At Calvary Day

#5 Long County 49, #9 Groves 34

At Beach

#6 Beach def. #7 St. Vincent’s

Wednesday

At Liberty County

#4 Liberty County 37, #5 Long County 30

At Groves

#6 Beach 52, #3 Johnson-Savannah 32

Friday

At Johnson-Savannah

#2 Calvary Day 74, #6 Beach 57

#1 Savannah Country Day 39, #4 Liberty County 27

Saturday

At Johnson-Savannah

3rd/4th: #6 Beach 31, #4 Liberty County 23

Championship: #2 Calvary Day 46, #1 Savannah Country Day 38

Region 4

Monday

At Salem

#5 Harlem 29, #4 Hephzibah 25

#3 Morgan County 61, #6 Salem 10

Wednesday

At Cross Creek

#3 Morgan County 40, #2 Richmond Academy 15

#1 Cross Creek 72, #5 Harlem 16

Friday

At Cross Creek

3rd/4th: #2 Richmond Academy 44, #5 Harlem 27

Championship: #1 Cross Creek 44, #3 Morgan County 40

Region 5

No Region Tournament

No. 1 Carver-Atlanta

No. 2 Douglass

No. 3 Sandy Creek

No. 4 Cedar Grove

Region 6

At Adairsville

Monday

#7 Bremen 61, #6 Ridgeland 52

#5 LaFayette 48, #8 Gordon Lee 40

Tuesday

#4 Ringgold 52, #5 LaFayette 44

#3 Adairsville 50, #7 Bremen 46

Thursday

#3 Adairsville 39, #2 Coahulla Creek 26

#4 Ringgold 56, #1 Lakeview-Fort Oglethorpe 53

Friday

3rd/4th: #2 Coahulla Creek 47, #1 Lakeview-Fort Oglethorpe 35

Championship: #3 Adairsville 56, #4 Ringgold 26

Region 7

Tuesday

At Pickens

#4 White County 45, #5 Lumpkin County 43

#3 Dawson County 36, #6 Gilmer 30

#2 Pickens 74, #7 West Hall12

Thursday

At Lumpkin County

#2 Pickens 67, #3 Dawson County 45

#1 Wesleyan 87, #4 White County 55

Saturday

At Lumpkin County

3rd/4th: #4 White County 47, #3 Dawson County 44

Championship: #1 Wesleyan 64, #2 Pickens 54

Region 8

Monday

At Hart County

#4 Franklin County 57, #5 Stephens County 56

#3 Hart County 56, #6 Monroe Area 28

Wednesday

At Stephens County

#2 Oconee County 54, #3 Hart County 48

#1 Hebron Christian 98, #4 Franklin County 18

Friday

At Stephens County

3rd/4th: #3 Hart County 62, #4 Franklin County 32

Championship: #1 Hebron Christian 80, #2 Oconee County 21

About the Author