Class 2A region results, schedules

ajc.com

REGION 1

Tournaments canceled

Boys seeds for state: 1. Thomasville, 2. Fitzgerald, 3. Berrien, 4. Cook

Girls seeds for state: 1. Early County, 2. Thomasville, 3. Fitzgerald, 4. Berrien

REGION 2

all game times TBD

Boys

Monday, Feb. 15

No. 6 Toombs County 63, No. 7 East Laurens 57

Wednesday, Feb. 17

No. 5 Jeff Davis 52, No. 4 Bacon County 51

No. 6 Toombs County 83, No. 3 Vidalia 77 (3 OT)

Friday, Feb. 19

Semifinal: No. 6 Toombs County vs. No. 2 Woodville-Tompkins, canceled by Woodville

Semifinal: No. 1 Swainsboro 85, No. 5 Jeff Davis 32

Saturday, Feb. 20

Consolation: No. 2 Woodville-Tompkins 68, No. 5 Jeff Davis 48

Championship: No. 1 Swainsboro 70, No. 6 Toombs County 60

Girls

Monday, Feb. 15

No. 6 Bacon County 47, No. 7 Jeff Davis 40

Tuesday, Feb. 16

No. 4 Swainsboro 50, No. 5 Vidalia 43

No. 3 Toombs County 55, No. 6 Bacon County 42

Thursday, Feb. 18

No. 2 Woodville-Tompkins 62, No. 3 Toombs County 35

No. 1 East Laurens 46, No. 4 Swainsboro 41

Saturday, Feb. 20

Consolation: No. 4 Swainsboro 62, No. 3 Toombs County 55

Championship: No. 1 East Laurens 48, No. 2 Woodville-Tompkins 42

REGION 3

Tournaments canceled

Boys seeds for state: 1. Washington County, 2. Northeast, 3. Monticello, 4. Bleckley County

Girls seeds for state: 1. Washington County, 2. Lamar County, 3. Dodge County, 4. Northeast

REGION 4

all game times TBD

Boys

Monday, Feb. 15

No. 4 Putnam County 62, No. 5 Jefferson County 52

No. 3 Laney 75, No. 6 Glenn Hills 68

Tuesday, Feb. 16

No. 1 Butler 62, No. 4 Putnam County 50

No. 3 Laney 60, No. 2 Westside 53

Wednesday, Feb. 17

Consolation: No. 2 Westside 64, No. 4 Putnam County 35

Championship: No. 1 Butler 76, No. 3 Laney 59

Girls

Monday, Feb. 15

No. 4 Putnam County 39, No. 5 Oglethorpe County 22

No. 3 Laney 74, No. 6 Westside 28

Tuesday, Feb. 16

No. 1 Butler 45, No. 4 Putnam County 37

No. 2 Josey 45, No. 3 Laney 44

Wednesday, Feb. 17

Consolation: No. 3 Laney 62, No. 4 Putnam County 49

Championship: No. 1 Butler 37, No. 2 Josey 35

REGION 5

Boys

Tuesday, Feb. 16

at Temple

No. 4 Bremen 56, No. 5 Haralson County 35

Thursday, Feb. 18

at Callaway

No. 3 Heard County 43, No. 2 Temple 37

No. 1 Callaway 82, No. 4 Bremen 53

Saturday, Feb. 20

at Callaway

Consolation: No. 2 Temple 52, No. 4 Bremen 35

Championship: No. 1 Callaway 62, No. 3 Heard County 55

Girls

Tuesday, Feb. 16

at Temple

No. 4 Temple 44, No. 5 Bremen 42

Wednesday, Feb. 17

at Heard County

No. 2 Callaway 64, No. 3 Haralson County 31

No. 1 Heard County 68, No. 4 Temple 20

Friday, Feb. 19

at Heard County

Consolation: No. 3 Haralson County 46, No. 4 Temple 21

Championship: No. 2 Callaway 56, No. 1 Heard County 50

REGION 6

Boys

Tuesday, Feb. 16

No. 3B KIPP 45, No. 2A Towers 44

No. 2A Lovett 73, No. 3A South Atlanta 29

Thursday, Feb. 18

at Pace Academy

No. 2A Lovett 72, No. 1A Columbia 59

No. 1B Pace Academy 68, No. 3B KIPP 31

Friday, Feb. 19

at Pace Academy

Consolation: No. 1A Columbia 67, No. 3B KIPP 48

Championship: No. 1B Pace Academy 60, No. 2A Lovett

Girls

Tuesday, Feb. 16

No. 2A South Atlanta 62, No. 3B Coretta Scott King 33

No. 2B Lovett 58, No. 3A Towers 44

Thursday, Feb. 18

at Pace Academy

No. 1A Columbia 60, No. 2B Lovett 23

No. 2A South Atlanta 37, No. 1B Pace Academy 34 (OT)

Friday, Feb. 19

at Pace Academy

Consolation: No. 1B Pace Academy 32, No. 2B Lovett 31

Championship: No. 1A Columbia 59, No. 2A South Atlanta 48

REGION 7

At Chattooga (except Feb. 11)

Boys

Thursday, Feb. 11

at Pepperell

No. 6 Pepperell 65, No. 7 Gordon Central 55

Friday, Feb. 12

No. 4 Coosa 46, No. 5 Fannin County 44

No. 3 Dade County 68, No. 6 Pepperell 65

Wednesday, Feb. 17

No. 2 Model 70, No. 3 Dade County 52

No. 1 Chattooga 58, No. 4 Coosa 52

Thursday, Feb. 18

Consolation: No. 4 Coosa 58, No. 3 Dade County 54

Championship: No. 2 Model 55, No. 1 Chattooga 54

Girls

Thursday, Feb. 11

at Pepperell

No. 6 Pepperell 63, No. 7 Coosa 51

Friday, Feb. 12

No. 4 Gordon Central 51, No. 5 Model 48

No. 3 Chattooga 60, No. 6 Pepperell 26

Wednesday, Feb. 17

No. 3 Chattooga 54, No. 2 Dade County 45

No. 1 Fannin County 57, No. 4 Gordon Central 20

Thursday, Feb. 18

Consolation: No. 2 Dade County 48, No. 4 Gordon Central 28

Championship: No. 1 Fannin County 68, No. 3 Chattooga 39

REGION 8

At Banks County

Boys

Saturday, Feb. 13

No. 2 Elbert County 64, No. 3 Rabun County 54

No. 1 Banks County 48, No. 4 Union County 35

Wednesday, Feb. 17

Consolation: No. 3 Rabun County 73, No. 4 Union County 55

Thursday, Feb. 18

Championship: No. 2 Elbert County 79, No. 1 Banks County 73

Girls

Friday, Feb. 12

No. 2 Rabun County 69, No. 3 Banks County 48

No. 1 Elbert County 74, No. 4 Union County 39

Wednesday, Feb. 17

Consolation: No. 3 Banks County 49, No. 4 Union County 44

Thursday, Feb. 18

Championship: No. 1 Elbert County 62, No. 2 Rabun County 51

About the Author

In Other News