Suzi Bass Awards winners

2008 -- 2009 Suzi Awards Nominees (winners marked in bold)

Production -- Play

"Mauritius," Actor’s Express

"Cat on a Hot Tin Roof," Georgia Shakespeare

"A Cool Drink a Water," Horizon Theatre

"A Man for All Seasons," Theatre in the Square

"Miss Evers’ Boys," Kenny Leon’s True Colors Theatr

Director -- Play

Freddie Ashley, "Mauritius," Actor's Express

Jill Jane Clements, "A Lesson Before Dying," Theatrical Outfit

Kenny Leon, "Miss Evers’ Boys," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Jasson Minadakis, "Cat on a Hot Tin Roof," Georgia Shakespeare

Jessica Phelps West, "Tradin’ Paint," Theatre in the Square

Lead Actress -- Play

Veronica Duerr, "Tradin’ Paint," Theatre in the Square

Jasmine Guy, "Miss Evers’ Boys," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Karen Howell, "Tea at Five," ART Station

Tonia M. Jackson, "And Her Hair Went with Her," Horizon Theatre

Cara Mantella, "Mauritius," Actor’s Expres

Maria Sager, "Speech & Debate," Theatre in the Square

Lead Actor -- Play

John Ammerman, "A Man for All Seasons," Theatre in the Square

Thomas W. Jones II, "A Cool Drink a Water," Horizon Theatre

Chris Kayser, "Mauritius," Actor’s Express

Chris Kayser, "A Midsummer Night’s Dream," Georgia Shakespeare

Kenny Leon, "Blood Knot," Theatrical Outfit and Kenny Leon’s True Colors Theatre

Eric J. Little, "A Lesson Before Dying," Theatrical Outfit

E. Roger Mitchell, "Gem of the Ocean," Kenny Leon’s True Colors Theatre and Alliance Theatre

Featured Actress -- Play

Donna Biscoe, "A Cool Drink A Water," Horizon Theatre

Kate Donadio, "Tradin’ Paint," Theatre in the Square

Tonia M. Jackson, "Gem of the Ocean," Kenny Leon’s True Colors Theatre and Alliance Theatre

Megan McFarland, "Cat on a Hot Tin Roof," Georgia Shakespeare

Kathleen Wattis, "Mauritius," Actor’s Express

Featured Actor -- Play

Richard Garner, "Mauritius," Actor’s Express

Neal A. Ghant, "Tradin’ Paint," Theatre in the Square

Eric J. Little, "Miss Evers’ Boys," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Tim McDonough, "Cat on a Hot Tin Roof," Georgia Shakespeare

E. Roger Mitchell, "Miss Evers’ Boys," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Ensemble -- Play

"End Days," Horizon Theatre

"Doctor Faustus," The New American Shakespeare Tavern

"1:23," Synchronicity Theatre

"For Colored Girls ... ," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Production -- Musical

"Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

"Disney’s Beauty and the Beast," Atlanta Lyric Theatre

"Buddy: The Buddy Holly Story," Georgia Ensemble Theatre

"Big River," Theatrical Outfit

"Black Nativity," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Director -- Musical

Susan V. Booth, "Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

Heidi Cline, "Big River," Theatrical Outfit

Robert J. Farley, "Buddy: The Buddy Holly Story," Georgia Ensemble Theatre

Patdro Harris, "Black Nativity," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Robert S. Wayne, "The Pirates of Penzance," Atlanta Lyric Theatre

Lead Actress -- Musical

Stephanie Dorfman, "Disney’s Beauty and the Beast," Atlanta Lyric Theatre

Nicole Long, "Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

Claci Miller, "Cabaret," Atlanta Lyric Theatre

Naima Carter Russell, "Antigone," Georgia Shakespeare

Cynthia Watters, "The Pirates of Penzance," Atlanta Lyric Theatre

Lead Actor -- Musical

Rob Lawhon, "Buddy: The Buddy Holly Story," Georgia Ensemble Theatre

Dustin Lewis, "Jon & Jen," Legacy Theatre

Eric Moore, "Big River," Theatrical Outfit

Brandon O’Dell, "Big River," Theatrical Outfit

Darryl Jovan Williams, "Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

Featured Actress -- Musical

Jill Hames, "Cabaret," Atlanta Lyric Theatre

Bethany Irby, "Buddy: The Buddy Holly Story," Georgia Ensemble Theatre

Marcie Millard, "The It Girl," Atlanta Lyric Theatre

Jackie Prucha, "Cabaret," Atlanta Lyric Theatre

Mary Welch Rogers, "Disney’s Beauty and the Beast," Atlanta Lyric Theatre

Featured Actor -- Musical

Ricardo Aponte, "Buddy: The Buddy Holly Story," Georgia Ensemble Theatre

Bradley Bergeron, "Disney’s Beauty and the Beast," Atlanta Lyric Theatre

Tom Key, "Big River," Theatrical Outfit

Jeff McKerley,  "Disney’s Beauty and the Beast," Atlanta Lyric Theatre

Eugene H. Russell IV, "Antigone," Georgia Shakespeare

Ensemble -- Musical

"Smokey Joe’s Café," Atlanta Lyric Theatre

"Once on This Island," Aurora Theatre

"High School Musical 2," Legacy Theatre

"Black Nativity," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Music Direction

Brandt Blocker, "Disney’s Beauty and the Beast," Atlanta Lyric Theatre

S. Renee Clark, "Big River," Theatrical Outfit

Michael Fauss, "Smokey Joe’s Café," Atlanta Lyric Theatre

Michael Mitchell, "Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

Robert S. Wayne, "The Pirates of Penzance," Atlanta Lyric Theatre

Choreography

Hope Clarke, "Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

Patdro Harris, "Black Nativity," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Jen MacQueen and Elizabeth Neidel, "Smokey Joe’s Café," Atlanta Lyric Theatre

Jeff McKerley, "The Pirates of Penzance," Atlanta Lyric Theatre

Cindy Mora, "Cabaret," Atlanta Lyric Theatre

Costume Design

Shilla Benning, "Black Nativity," Kenny Leon’s True Colors Theatre

Jeannie Crawford, "A Man for All Seasons," Theatre in the Square

Clint Horne, "The Pirates of Penzance," Atlanta Lyric Theatre

Sydney Roberts, "A Midsummer Night’s Dream," Georgia Shakespeare

Paul Tazewell, "Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

Lighting Design

André C. Allen, "And Her Hair Went With Her," Horizon Theatre

Jessica Coale, "1:23," Synchronicity Theatre

Jessica Coale, "Once on This Island," Aurora Theatre

Mike Post, "Cat on a Hot Tin Roof," Georgia Shakespeare

Robert Wierzel, "Jesus Christ Superstar Gospel," Alliance Theatre

Scenic Design

Rochelle Barker, "1:23," Synchronicity Theatre

Kat Conley, "Cat on a Hot Tin Roof," Georgia Shakespeare

Kat Conley, "26 Miles," Alliance Theatre

Kat Conley, "Titus Andronicus," Georgia Shakespeare

Tom Lee, "A Midsummer Night’s Dream," Georgia Shakespeare

Lee Savage, "Smart Cookie," Alliance Theatre

Sound Design

Clay Benning and Klimchak, "Titus Andronicus," Georgia Shakespeare

Clay Benning, "Cat on a Hot Tin Roof," Georgia Shakespeare

Mimi Epstein, "And Her Hair Went With Her," Horizon Theatre

Klimchak, "A Midsummer Night’s Dream," Georgia Shakespeare

Brian Patterson, "Tradin’ Paint," Theatre in the Square

SPECIAL AWARDS

Gene-Gabriel Moore Playwriting Award:

Janece Shaffer, "Managing Maxine," Alliance Theatre

Richard Garner and Kendall Simpson, musical adaptation of "Antigone," Georgia Shakespeare

Audience Choice Award for Outstanding Season:

Atlanta Lyric Theatre