Prep Zone

Atlanta high school sports news from The Atlanta Journal-Constitution
Caption

2018 Volleyball playoff brackets, schedules & scores

The state title matches will take place on Saturday, Nov. 3, with the top four classifications playing their finals at Marietta High School. The bottom four classes will play their championship matches at McEachern High School.

» More: Complete brackets for all classes 

GHSA Volleyball Championship schedule

Class AAAAAAA – Nov. 3 at Marietta High School

R5 #1 Milton 0 vs. R4 #1 Walton 3

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Georgia leaders try to stem Hollywood revolt after Kemp’s win
  2. 2 Former NBA player and ex-'Real Housewives' star to divorce
  3. 3 Five things we learned from Falcons’  22-19 loss to Cowboy

Class AAAAAA – Nov. 3 at Marietta High School

R7 #2 Pope 3 vs. R6 #1 Allatoona 1

Class AAAAA– Nov. 3 at Marietta High School

R3 #1 McIntosh 3 vs. R3 #3 Starr’s Mill 0

Class AAAA – Nov. 3 at Marietta High School

R8 #1 St. Pius X 3 vs. R7 #1 Marist 1

Class AAA – Nov. 3 at McEachern High School

A4 #2 Westminster 1 vs. A4 #1 Pace Academy 3

Class AA-A Public – Nov. 3 at McEachern High School

A5 #1 Elite Scholars 1 vs. A6 #1 Coosa 3

Class AA-A Private – Nov. 3 at McEachern High School

A6 #1 Mount Paran Christian 3 vs. A3 #1 Calvary Day 0

Class AAAAAAA Volleyball Semifinal – Oct. 30

R5 #1 Milton 3, R5 #4 West Forsyth 1

R4 #1 Walton 3, R6 #1 North Gwinnett 0

Class AAAAAA Volleyball Semifinal – Oct. 30

R7 #2 Pope 3, R6 #2 Creekview 1

R6 #1 Allatoona 3, R7 #1 Alpharetta 1

Class AAAAA Volleyball Semifinal – Oct. 30

R3 #1 McIntosh 3, R8 #1 Buford 0

R3 #3 Starr’s Mill 3, R3 #2 Whitewater 2

Class AAAA Volleyball Semifinal – Oct. 30

R8 #1 St. Pius X 3, R5 #1 Cartersville 0

R7 #1 Marist 3, R1 #1 Columbus 1

Class AAA Volleyball Semifinal – Oct. 30

A4 #2 Westminster 3, A4 #3 Greater Atlanta Christian 0

A4 #1 Pace Academy 3, A4 #4 Lovett 0

Class AA-A Public Volleyball Semifinal – Oct. 30

A5 #1 Elite Scholars 3, A2 #1 Harlem 0

A6 #1 Coosa 3, A7 #1 Gordon Lee 0

Class AA-A Private Volleyball Semifinal – Oct. 30

A3 #1 Calvary Day 3, A6 #3 Walker 0

A6 #1 Mount Paran Christian 3, A7 #1 Hebron Christian 0

Class AAAAAAA Volleyball Quarterfinal Schedule – Oct. 27

R5 #4 West Forsyth 3 at R4 #3 Lassiter 2

R5 #1 Milton 3 at R4 #2 Etowah 0

R6 #1 North Gwinnett 3 at R2 #2 Newnan 0

R5 #3 Lambert 0 at R4 #1 Walton 3

Class AAAAAA Volleyball Quarterfinal Schedule – Oct. 27

R7 #2 Pope 3 at R2 #1 Glynn Academy 0

R6 #2 Creekview 3 at R3 #1 Lakeside-Evans 2

R6 #1 Allatoona 3 at R2 #2 Richmond Hill 0

R7 #1 Alpharetta 3 at R3 #2 Greenbrier 0

Class AAAAA Volleyball Quarterfinal Schedule – Oct. 27

R8 #1 Buford 3 at R2 #1 Statesboro 1

R5 #1 Chamblee 0 at R3 #1 McIntosh 3

R7 #1 Carrollton 0 at R3 #2 Whitewater 3

R6 #1 Riverwood 2 at R3 #3 Starr’s Mill 3

Class AAAA Volleyball Quarterfinal Schedule – Oct. 27

R8 #1 St. Pius X 0 at R1 #2 Northside-Columbus 3

R5 #1 Cartersville 3 at R3 #1 Richmond Academy 0

R7 #1 Marist 3 at R4 #1 Woodward Academy 0

R6 #1 Northwest Whitfield 0 at R1 #1 Columbus 3

Class AAA Volleyball Quarterfinal Schedule – Oct. 27

A8 #1 Morgan County 0 at A4 #3 Greater Atlanta Christian 3

A5 #1 Calhoun 0 at A4 #2 Westminster 3

A7 #1 North Hall 0 at A4 #1 Pace Academy 3

A8 #3 Jackson County 0 at A4 #4 Lovett 3

Class AA-A Public Volleyball Quarterfinal – Oct. 27

A8 #1 Rabun County 2 at A2 #1 Harlem 3

A5 #1 Elite Scholars 3 at A3 #1 Woodville-Tompkins 0

A7 #1 Gordon Lee 3 at A4 #1 Bremen 1

A6 #1 Coosa 3 at A1 #1 Thomasville 0

Class AA-A Private Volleyball Quarterfinal Schedule – Oct. 27

A6 #3 Walker 3 at A2 #1 Eagle’s Landing Christian 1

A5 #1 Fellowship Christian 0 at A3 #1 Calvary Day 3

A7 #1 Hebron Christian 3 at A3 #2 Savannah Christian 0

A6 #1 Mount Paran Christian 3 at A1 #1 Holy Innocents’ 1

Class AAAAAAA Volleyball Second-Round 

– Oct. 23

R4 #3 Lassiter 3, R2 #1 East Coweta 1

R5 #4 West Forsyth 3, R7 #2 Brookwood 2 

R4 #2 Etowah 3, R3 #1 Kennesaw Mountain 1

R5 #1 Milton 3, R6 #2 Mill Creek 2

R4 #1 Walton 3, R3 #2 North Cobb 0

R5 #3 Lambert 3, R7 #1 Norcross 0

R2 #2 Newnan 3, R4 #4 Roswell 1

R6 #1 North Gwinnett 3, R5 #2 South Forsyth 1

Class AAAAAA Volleyball Second-Round 

– Oct. 23

R2 #1 Glynn Academy 3, R1 #2 Houston County 1

R7 #2 Pope 3, R8 #1 Apalachee 2

R3 #1 Lakeside-Evans 3, R1 #3 Valdosta 0

R6 #2 Creekview 3, R5 #1 Northgate 0

R3 #2 Greenbrier 3, R4 #1 Drew 0

R7 #1 Alpharetta 3, R8 #2 Winder-Barrow 0

R2 #2 Richmond Hill 3, R1 #1 Lee County 2

R6 #1 Allatoona 3, R8 #3 Gainesville 0

Class AAAAA Volleyball Second-Round 

– Oct. 23

R2 #1 Statesboro 3, R1 #2 Veterans 0

R8 #1 Buford 3, R6 #3 Grady 0

R3 #1 McIntosh 3, R4 #2 Locust Grove 0

R5 #1 Chamblee 3, R6 #2 Decatur 0

R3 #2 Whitewater 3,  R4 #1 Union Grove 0

R7 #1 Carrollton 3, R8 #2 Loganville 2

R3 #3 Starr’s Mill 3, R1 #1 Harris County 0

R6 #1 Riverwood 3, R8 #3 Walnut Grove 0

Class AAAA Volleyball Second-Round 

– Oct. 23

R1 #2 Northside-Columbus 3, R2 #1 Perry 0

R8 #1 St. Pius X 3, R7 #2 Blessed Trinity 1

R3 #1 Richmond Academy 3, R4 #2 Eastside 2

R5 #1 Cartersville 3, R6 #2 LaFayette 1

R4 #1 Woodward Academy 3, R2 #3 West Laurens 0

R7 #1 Marist 3, R5 #3 Troup County 0

R1 #1 Columbus 3, R3 #3 Cross Creek 0

R6 #1 Northwest Whitfield 3, R8 #3 Oconee County 0

Class AAA Volleyball Second-Round 

– Oct. 23

A4 #3 Greater Atlanta Christian 3, A2 #1 Pike County 0

A8 #1 Morgan County 3, A7 #2 East Hall 2 

A4 #2 Westminster 3, A3 #1 Savannah Arts 0

A5 #1 Calhoun 3, A7 #3 Dawson County 0

A4 #1 Pace Academy 3, A3 #2 Islands 0

A7 #1 North Hall 3, A8 #2 Jefferson 2  

A4 #4 Lovett 3, A2 #2 Jackson 0

A8 #3 Jackson County 3, A7 #4 Lumpkin County 0

Class AA-A Public Volleyball Second-Round 

– Oct. 23

A2 #1 Harlem 3, A4 #3 Temple 0

A8 #1 Rabun County 3, A6 #3 Armuchee 0

A3 #1 Woodville-Tompkins 3, A4 #2 Jordan 2

A5 #1 Elite Scholars 3, A6 #2 Pepperell 1

A4 #1 Bremen 3, A2 #3 Johnson-Augusta 0

A7 #1 Gordon Lee 3, A8 #2 Lake Oconee 0

A1 #1 Thomasville 3, A2 #2 Westside-Augusta 2

A6 #1 Coosa 3, A8 #3 Oglethorpe County 0

Class AA-A Private Volleyball Second-Round 

– Oct. 23

A2 #1 Eagle’s Landing Christian 3, A1 #2 Mount Vernon 1 

A6 #3 Walker 3,  A8 #1 Lakeview Academy 2

A3 #1 Calvary Day 3, A1 #3 Atlanta International 0

A5 #1 Fellowship Christian 3, A6 #2 North Cobb Christian 2 

A3 #2 Savannah Christian 3,  A4 #1 Mount de Sales 1

A7 #1 Hebron Christian 3, A8 #2 Tallulah Falls 0

A1 #1 Holy Innocents’ 3, A2 #2 Trinity Christian 0

A6 #1 Mount Paran Christian 3, A8 #3 Athens Academy 0

 

Class AAAAAAA Volleyball First-Round – Oct. 20 

R4 #3 Lassiter 3 vs. R1 #2 Lowndes 0

R3 #4 North Paulding 0 vs. R2 #1 East Coweta 3

R6 #3 Peachtree Ridge 0 vs. R7 #2 Brookwood 3

R5 #4 West Forsyth 3 vs. R8 #1 Grayson 0

R1 #3 Tift County 0 vs. R4 #2 Etowah 3

R2 #4 Westlake 0 vs. R3 #1 Kennesaw Mountain 3

R7 #3 Lakeside-DeKalb 0 vs. R6 #2 Mill Creek 3

R8 #4 South Gwinnett 0 at R5 #1 Milton 3

R2 #3 Wheeler 0 at R3 #2 North Cobb 3

R1 #4 Colquitt County 0 at R4 #1 Walton 3

R5 #3 Lambert 3 at R8 #2 Archer 1

R6 #4 Mountain View 0 at R7 #1 Norcross 3

R3 #3 Hillgrove 0 at R2 #2 Newnan 3

R4 #4 Roswell 3 at R1 #1 Camden County 0

R8 #3 Shiloh 0 at R5 #2 South Forsyth 3

R7 #4 Parkview 0 at R6 #1 North Gwinnett 3

Class AAAAAA Volleyball First-Round – Oct. 20 

R4 #3 Mt. Zion-Jonesboro 0 vs. R1 #2 Houston County 3

R3 #4 Evans 0 vs. R2 #1 Glynn Academy 3

R6 #3 Harrison 0 vs. R7 #2 Pope 3

R5 #4 Tri-Cities 0 vs. R8 #1 Apalachee 3

R1 #3 Valdosta 3 vs. R4 #2 Morrow 0

R2 #4 Brunswick 0 vs. R3 #1 Lakeside-Evans 3

R7 #3 Dunwoody 1 vs. R6 #2 Creekview 3

R8 #4 Dacula 0 vs. R5 #1 Northgate 3

R2 #3 Effingham County 2 vs. R3 #2 Greenbrier 3

R1 #4 Northside-Warner Robins 0 vs. R4 #1 Drew 3

R5 #3 South Paulding 0 vs. R8 #2 Winder-Barrow 3

R6 #4 Sequoyah 0 vs. R7 #1 Alpharetta 3

R2 #2 Richmond Hill 3, R3 #3 Grovetown 0

R4 #4 Lovejoy 0 vs. R1 #1 Lee County 3

R8 #3 Gainesville 3 vs. R5 #2 Douglas County 0

R7 #4 Chattahoochee 0 vs. R6 #1 Allatoona 3

Class AAAAA Volleyball First-Round – Oct. 20 

R4 #3 Eagles Landing vs. R1 #2 Veterans 

R3 #4 Fayette County 0 vs. R2 #1 Statesboro 3

R6 #3 Grady 3 vs. R7 #2 Rome 2

R5 #4 Southwest DeKalb 0 vs. R8 #1 Buford 3

R1 #3 Warner Robins 0 vs. R4 #2 Locust Grove 3

R2 #4 New Hampstead 0 vs. R3 #1 McIntosh 3

R7 #3 Kell 0 vs. R6 #2 Decatur 3

R8 #4 Johnson-Gainesville 0 vs. R5 #1 Chamblee 3

R2 #3 Ware County 0 vs. R3 #2 Whitewater 3

R1 #4 Thomas County Central 0 vs. R4 #1 Union Grove 3

R5 #3 Clarkston 0 vs. R8 #2 Loganville 3

R6 #4 North Springs 0 vs. R7 #1 Carrollton 3

R3 #3 Starr’s Mill 3 vs. R2 #2 South Effingham 0

R4 #4 Dutchtown 1 vs. R1 #1 Harris County 3

R8 #3 Walnut Grove 3 vs. R5 #2 Arabia Mountain 0

R7 #4 Villa Rica 0 vs. R6 #1 Riverwood 3

Class AAAA Volleyball First-Round – Oct. 20 

R4 #3 Druid Hills 0 vs. R1 #2 Northside-Columbus 3

R3 #4 Baldwin 0 vs. R2 #1 Perry 3

R6 #3 Ridgeland 0 vs. R7 #2Blessed Trinity 3

R5 #4 Sandy Creek 0 vs. R8 #1 St. Pius X 3

R1 #3 Shaw 0 vs. R4 #2 Eastside 3

R2 #4 Upson-Lee 0 vs. R3 #1 Richmond Academy 3

R7 #3 White County 0 vs. R6 #2 LaFayette 3

R8 #4 Madison County 0 vs. R5 #1 Cartersville 3

R2 #3 West Laurens 3 vs. R3 #2 Burke County 0

R1 #4 Hardaway 0 vs. R4 #1 Woodward Academy 3

R5 #3 Troup County 3 vs. R8 #2 North Oconee 2

R6 #4 Gilmer 0 vs. R7 #1 Marist 3

R3 #3 Cross Creek 3 vs. R2 #2 Spalding 0

R4 #4 Luella 0 vs. R1 #1 Columbus 3

R8 #3 Oconee County 3 vs. R5 #2 Central-Carroll 1

R7 #4 Flowery Branch 1 vs. R6 #1 Northwest Whitfield 3

Class AAA Volleyball First-Round – Oct. 20 

A4 #3 Greater Atlanta Christian 3 vs. A1 #2 Groves 0

A3 #4 Johnson-Savannah 0 vs. A2 #1 Pike County 3

A6 #3 Lakeview-Fort Oglethorpe 0 vs. A7 #2 East Hall 3

A5 #4 Haralson County 0 vs. A8 #1 Morgan County 3

A1 #3 Windsor Forest 0 vs. A4 #2 Westminster 3

A2 #4 Kendrick 0 vs. A3 #1 Savannah Arts 3

A7 #3 Dawson County 3 vs. A6 #2 Murray County 1

A8 #4 East Jackson 0 vs. A5 #1 Calhoun 3

A2 #3 Redan 0 vs. A3 #2 Islands 3

A1 #4 Appling County 0 vs. A4 #1 Pace Academy 3

A5 #3 Adairsville 0 vs. A8 #2 Jefferson 3

A6 #4 North Murray 0 vs. A7 #1 North Hall 3

A3 #3 Savannah 0 vs. A2 #2 Jackson 3

A4 #4 Lovett 3 vs. A1 #1 Southeast Bulloch 0

A8 #3 Jackson County 3 vs. A5 #2 Sonoraville 0

A7 #4 Lumpkin County 3 vs. A6 #1 Ringgold 1

Class AA-A Public Volleyball First-Round – Oct. 20 

A4 #3 Temple 3 vs. A1 #2 Brooks County 0

A3 #4 Savannah Arts 0 vs. A2 #1 Harlem 3

A6 #3 Armuchee 3 vs. A7 #2 Dade County 0

A5 #4 Drew Charter 0 vs. A8 #1 Rabun County 3

A1 #3 Chattahoochee County 0 vs. A4 #2 Jordan 3

A2 #4 Butler 0 vs. A3 #1 Woodville-Tompkins 3

A7 #3 Chattooga 0 vs. A6 #2 Pepperell 3

A8 #4 Union County 0 vs. A5 #1 Elite Scholars 3

A2 #3 Johnson-Augusta vs. A3 #2 Toombs County 

A1 #4 Early County 0 vs. A4 #1 Bremen 3

A5 #3 Therrell 0 vs. A8 #2 Lake Oconee 3

A6 #4 Model 0 vs. A7 #1 Gordon Lee 3

A3 #3 Dublin 0 vs. A2 #2 Westside-Augusta 3

A4 #4 Lamar County 0 vs. A1 #1 Thomasville 3

A8 #3 Oglethorpe County 3 vs. A5 #2 KIPP 0

A7 #4 Gordon Central 0 vs. A6 #1 Coosa 3

Class AA-A Private Volleyball First-Round – Oct. 20 

A4 #3 First Presbyterian 0 vs. A1 #2 Mount Vernon 3

A3 #4 Savannah Country Day 0 vs. A2 #1 Eagle’s Landing Christian 3

A6 #3 Walker 3 vs. A7 #2 Wesleyan 0

A5 #4 Pinecrest Academy 0 vs. A8 #1 Lakeview Academy 3

A1 #3 Atlanta International 3 vs. A4 #2 Brookstone 0

A2 #4 Strong Rock Christian 0 vs. A3 #1 Calvary Day 3

A7 #3 Providence Christian 0 vs. A6 #2 North Cobb Christian 3

A8 #4 Prince Avenue Christian 0 vs. A5 #1 Fellowship Christian 3

A2 #3 Landmark Christian 1 vs. A3 #2 Savannah Christian 3

A1 #4 Galloway 0 vs. A4 #1 Mount de Sales 3

A5 #3 Mount Pisgah Christian 1 vs. A8 #2 Tallulah Falls 3

A6 #4 Mount Bethel Christian 0 vs. A7 #1 Hebron Christian 3

A3 #3 St. Vincent’s 1 vs. A2 #2 Trinity Christian 3

A4 #4 Stratford Academy 0 vs. A1 #1 Holy Innoncents’ 3

A8 #3 Athens Academy 3 vs. A5 #2 St. Francis 1

A7 #4 George Walton 0 vs. A6 #1 Mount Paran Christian 3

More from AJC